Ewa Kania

Strefy czystego transportu – poznaliśmy wzór obowiązkowej naklejki

Jeszcze w tym roku może powstać w Polsce pierwsza, prawdziwa strefa czystego transportu. Docelowo ma być ich o wiele więcej, a wjazd do nich będzie możliwy tylko dla aut spełniających stosowne wymogi, zaświadczone odpowiednią naklejką na szybie.

Zgodnie z ostatnią nowelizacją do ustawy o elektromobilności, każda gmina w Polsce może ustanowić strefę czystego transportu i ustalić zasady wjazdu do niej. Co do zasady, ma być to strefa dla pojazdów zeroemisyjnych, ale przez trzy pierwsze lata, dozwolone będzie także poruszanie się wybranymi samochodami spalinowymi (ale za opłatą). To jakimi konkretnie, zależy już od samorządu. Mogą to być na przykład benzynowe spełniające normę Euro 5 lub diesle zgodne z Euro 6.

Strefa czystego transportu w Krakowie. Starym dieslem nie wjedziesz do centrum miasta

Aby móc wjechać do takiej strefy, konieczne będzie zakupienie odpowiedniej naklejki (opłata 5 zł), uprawniającej nas do poruszania się po niej. O sprawie informowaliśmy już wcześniej, ale teraz został ostatecznie wybrany wzór naklejki.

Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, jej projekt podległa szerokim uzgodnieniom. Uwagi do niego zgłaszali zarówno samorządowcy, jak i organizacje branżowe zainteresowane elektromobilnością. W trakcie konsultacji został zaproponowany nowy wzór naklejki, który uwzględnił rok produkcji pojazdu, rodzaj paliwa, nazwę gminy oraz numer rejestracyjny.

Nowa propozycja nalepek do stref czystego transportu. Na naklejce pojawi się ważna informacja

Dzięki wprowadzonym zmianom posiadacze nisko- i zeroemisyjnych pojazdów, którzy nie mają specjalnych tablic, będą mogli wjeżdżać do stref w całej Polsce. Nie będzie też problemu potencjalnie spowodowanego faktem, że każda gmina może ustalić własne zasady co do tego, jakie pojazdy są wpuszczane. Na podstawie informacji o roczniku oraz rodzaju paliwa, będzie można stwierdzić, czy mając naklejkę z jednej gminy, możemy także poruszać się po innej.

Warto zaznaczyć, że pojazdy, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne, są zwolnione od zakazu wjazdu na mocy ustawy.

Nalepkę umieszcza się w lewym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu. Sposób wydawania naklejek określi rada gminy w uchwale, w której ustanowi strefę.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze