Ewa Kania

Skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym – czy trzeba włączać kierunkowskaz? Nie rób tego błędu!

Skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym wydaje się wielu kierowcom skomplikowane, choć zasady tu panujące, jeśli chodzi o włączanie kierunkowskazu wzbudzają kontrowersje.

Czy trzeba włączać kierunkowskaz, skręcając na skrzyżowaniu? Oto pytanie retoryczne, które można zadać każdemu czynnemu kierowcy: gdy wjeżdżamy na skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym, to włączać kierunkowskaz, czy nie? Dla wielu kierowców to trudna zagadka. Lepiej, gdy widzimy znaki pierwszeństwa, przypomnieć sobie zasady dotyczące – wydaje się nieskomplikowanego – skrzyżowania.

Skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym – co to jest?

Termin „pierwszeństwo łamane” nie każdemu kierowcy wydaje się oczywisty, ale to głównie dlatego, że nie łączy go z konkretną sytuacją na drodze, a właściwie z konkretnym znakiem. Chodzi o tablicę T-6, występującą w różnych wariantach. Wyznaczony jest na niej przebieg drogi z pierwszeństwem oraz umiejscowienie drogi lub dróg podporządkowanych.

Co do zasady pierwszeństwo łamane oznacza, że droga z pierwszeństwem nie przebiega na wprost, tylko skręca na przykład w prawo lub lewo. Tym samym, jeśli na wprost też mamy asfalt, to jest to już droga podporządkowana, ze wszystkimi jej konsekwencjami.

skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym

Czy włączać kierunkowskaz na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym?

Wielu kierowców uważa, że na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym należy używać kierunkowskazu tylko w sytuacji, kiedy nie podążamy za drogą z pierwszeństwem. Stosują tu podobną logikę, jak podczas jazdy po łuku – skręcamy, ale nadal jedziemy „swoją” drogą. Jest to niestety błąd logiczny.

Przyjmijmy, że droga z pierwszeństwem skręca w lewo, a podporządkowana znajduje się na wprost. Jeśli jadąc w lewo nie dalibyśmy kierunkowskazu, to jak zasygnalizować chęć jazdy prosto? Prawym kierunkowskazem? A co ze skrzyżowaniem, gdzie oprócz drogi z pierwszeństwem mamy dwie podporządkowane? Takie rozumowanie prowadziłoby do niejasności na drodze, niezrozumienia właściwych intencji przez innych kierowców, a finalnie – do wypadków.

Skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym – przepisy

Na skrzyżowaniach z pierwszeństwem łamanym stosujemy taką samą logikę, jak na każdym innym skrzyżowaniu. Bez względu na przebieg drogi z pierwszeństwem, używamy odpowiedniego kierunkowskazu, żeby zasygnalizować skręt w lewo lub w prawo i nie używamy żadnego, jeśli jedziemy prosto. Zgodnie z art. 22, ust. 5 Prawa o ruchu drogowym:

Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować kierunkowskazem zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Przeczytaj też o zasadach panujących na ww. skrzyżowaniach – kto ma na nich jechać pierwszy?

Komentarze:

Xxx - 11 maja 2023

A czy jadąc drogąz z pierwszeństwem zmieniamy kierunek jazdy?

Odpowiedz

Robert - 14 maja 2023

W przypadku ww. znaku: nie zmieniasz kierunku – jedziesz prosto.
Zmieniasz kierunek – skręcasz w lewo, czyli jedziesz główną. Zmieniasz kierunek (skrecasz), ale pozostajesz na drodze z pierwszenstwem.
Czy według Ciebie skręca w lewo tylko droga z pierwszeństwem, a Ty już nie, mimo ze po nie jedziesz?
Mam nadzieję że się nigdy nie spotkamy ma takim skrzyżowaniu 🙂

Odpowiedz

Jan Kowalski - 10 maja 2023

Zawsze migasz kiedy masz wątpliwości czy inni wiedzą co zamierzasz zrobić na drodze i kiedy inni oczekują na skutki twojej decyzji .O miganiu nie decydują przepisy.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze