"Skrzydlaci pracownicy" Mercedesa wyprodukowali już 45 litrów miodu

"Skrzydlaci pracownicy" Mercedesa wyprodukowali już 45 litrów miodu

20 maja 2020
1
Minął rok, odkąd na dachu siedziby Mercedesa w Warszawie stanęło 10 uli z blisko 300 tys. nowych „skrzydlatych pracowników”. Dziś bardzo ważny dzień, więc warto przypomnieć ich rolę w naszym świecie,a przy okazji dowiecie się, jak powstała pasieka Mercedesa.

”Pasieka Mercedesa” powstała w wyniku lektury. Ewa Makulińska, szefowa administracji, przczytała „Historię pszczół” Maji Lunde. Krótko po tym na dachu firmy stanęło 10 uli, które szybko wypełniły się owadami. 20 maja przypada Światowy Dzień Pszczół. Pszczoły to życie. Bez nich nie ma 2/3 upraw roślin, które wchodzą w skład naszego pożywienia. W samej Europie pszczoły zapylają ponad 4000 warzyw!

W Polsce występuje prawie 470 gatunków pszczół. Najbardziej znana z nich jest pszczoła miodna, która wbrew pozorom bardzo dobrze czuje się w mieście – co pokazuje produkcja miodu w Pasiece Mercedesa. Swoje kwietne „łowy” rozpoczyna, gdy słupek termometru przekroczy 13 stopni Celsjusza. Co ciekawe, jedna pszczoła robotnica może wyprodukować w swoim życiu miód w ilości 1/12 łyżeczki od herbaty.

Do uzyskania kilograma miodu, pszczoły muszą zebrać aż 3 kilogramy nektaru z około 3-5 (a według innych źródeł aż 10) milionów kwiatów, wykonując blisko 60 milionów lotów! Pojedyncze pszczoły „zbieraczki” w ciągu jednego lotu odwiedzają od 50 do 150 kwiatów, wylatując z ula 7 do 15 razy. Zapotrzebowanie jednej pszczelej rodziny to ok. 90 kilogramów miodu.

Komentarze

Ola
29 maja 2020 21:50
Hej, zastanawialiście się kiedyś jaki miód jest najlepszy? Podpowiadam na swoim blogu :) Zapraszam! https://pszczelamatka.pl/jaki-miod-jest-najlepszy/