Karolina Chojnacka

Škoda Vampire Mobile – tak, to oficjalny rendering oparty na dawno zapomnianym samochodzie sportowym

Czy pamiętacie Škodę 110 Super Sport, jedyny w swoim rodzaju samochód sportowy zaprezentowany na targach motoryzacyjnych w Brukseli w 1972 roku? Pewnie nie. Ale Škoda właśnie wam o nim przypomina, prezentując Vampire Mobile.

Škoda 110 Super Sport to ważąca zaledwie 900 kilogramów maszyna z centralnie umieszczonym silnikiem, o bardzo kanciastej konstrukcji, która miała sześć wysuwanych reflektorów i szesnaście (!) tylnych świateł.

Škoda Ferat 110 Super Sport
Škoda Ferat 110 Super Sport, fot. materiały prasowe / Škoda

Tuż przed tylną osią zamontowano  1,1-litrowy silnik o mocy nieco ponad 70 KM, który później został zastąpiony inną jednostką 1,1-litrową o mocy 100 KM. Zapożyczony z wyścigowego samochodu Skoda 110 L Rallye, mocniejszy silnik zwiększył prędkość maksymalną 110 Super Sport ze 180 km/h do 211 km/h.

Prototyp 110 Super Sport pojawił się w filmie „Wampir z Feratu” z 1981 roku, w którym został zmodyfikowany tak, aby wyglądał jak „samochód wampira”.

40 lat później Škoda 110 Super Sport zostaje wskrzeszona do życia. Samochód doczekał się futurystycznej metamorfozy w ramach projektu Škoda Icons Get a Makeover. Rendering Škoda Vampire Mobile jest dziełem wewnętrznym, stworzonym przez francuskiego projektanta Baptiste de Brugiere z zespołu projektowego firmy.

Škoda Vampire Mobile
Škoda Vampire Mobile, fot. materiały prasowe / Škoda
Škoda Vampire Mobile
Škoda Vampire Mobile, fot. materiały prasowe / Škoda

Chcielibyście zobaczyć ten „krwiożerczy” samochód na drodze?

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze