Karolina Chojnacka

Siedem tytułów mistrzowskich i kolejne rekordy do pobicia. Jakie liczby kryją się za sukcesem Mercedesa?

Po wygranym Grand Prix Emilii Romanii na torze Imola zespół Mercedesa ma na koncie 104 wygrane wyścigi. To zwycięstwo przypieczętowało rekordowy, siódmy z rzędu tytuł mistrzowski w klasyfikacji konstruktorów, a ekipa nie zamierza spoczywać na laurach i ma w planach ustanawianie kolejnych rekordów.

Następny wyścig Formuły 1, na torze w Stambule, zbliża się wielkimi krokami. Po wyrównaniu i pobiciu rekordu zwycięstw Michaela Schumachera na Lewisa Hamiltona, czekają kolejne wyzwania. Wciąż jest sporo punktów do zdobycia, można dalej śrubować także rekordy zdobytych pole position, miejsc na podium czy najszybszych okrążeń podczas wyścigu.

Trudne do pobicia: podwójne 6, za chwilę 7

Sześć – właśnie tyle tytułów z rzędu, zarówno w klasyfikacji kierowców, jak i konstruktorów, ma na koncie zespół Mercedes. A właściwie miał, bo po wyścigu na torze Imola ekipa przypieczętowała dominację w kolejnym sezonie, zdobywając siódmy tytuł wśród konstruktorów. Niesamowita passa wciąż trwa – już w Turcji Lewis Hamilton może dołożyć do tego siódme zwycięstwo w klasyfikacji kierowców. A właśnie taki numer – podwójną siódemkę – ma na swoim bolidzie partner Anglika, Valtteri Bottas. Czy to jakiś znak?

https://www.youtube.com/watch?v=PMzEC7qxSw0

Przeczytaj też: GP Emilii Romanii: Mercedes zdobywa mistrzostwo świata siódmy raz z rzędu

Piątka na torze: 53 – 104 – 116 – 201 – 213

Oczywiście, po kolejnym weekendzie wyścigowym te liczby zapewne się zmienią. Jeśli tak się stanie, GP Turcji będzie kolejnym rozdziałem w historii współpracy pełnej sukcesów. 53 razy kierowcy bolidów Mercedesa zajmowali dwa pierwsze miejsca na podium. 104 razy wygrywali wyścig, 116 razy zdobywali pole position. 201 razy startowali z pierwszej linii i 213 razy kończyli wyścig na podium. Te liczby zapierają dech w piersiach.

Zmieńmy skalę: miliony i… miliardy

Systemy telemetryczne zespołu zapisały ponad 3,9 mln zmian biegów, ponad 13 mln pokonanych zakrętów i 3,2 miliarda wtrysków paliwa.

Z toru na drogi: 750, a na tym nie koniec…

Ponad 750 rozmaitych płynów Petronas zostało opracowanych i przetestowanych we współpracy z zespołem Mercedesa od roku 2010 do dziś. Dzięki temu inżynierowie Petronas mieli okazję sprawdzić w ekstremalnych warunkach nowe produkty, zanim trafiły do milionów samochodów na całym świecie. Były to przede wszystkim paliwa, oleje silnikowe i inne płyny.

Siedem tytułów mistrzowskich i kolejne rekordy do pobicia. Jakie liczby kryją się za sukcesem Mercedesa?

Przeczytaj też: GP Portugalii: Lewis Hamilton rekordzistą wszechczasów

Podczas każdego weekendu wyścigowego inżynierowie Petronas pobierają i sprawdzają średnio 200 próbek oleju silnikowego i oleju przekładniowego. Dodatkowo kontrolują ponad 30 próbek paliwa. Program opracowywania i badania paliw i olejów został uruchomiony w 2010 roku, gdy zespół Mercedesa dołączył do stawki Formuły 1. Od tamtej pory ekipa ma na koncie niesamowite sukcesy, a od siedmiu lat zdecydowanie dominuje w tym sporcie. A liczby? Tylko to potwierdzają.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze