Katarzyna Frendl

She’s Mercedes 2022 – klasyki i kobiecy powab. Relacja i film

Unikatowe Mercedesy z lat 50. i późniejszych, pieczołowicie odrestaurowane roadstery i piękne kobiety - tak, w atmosferze blichtru i elegancji, upłynęła VII edycja Zlotu Miłośniczek Zabytkowych Mercedesów - She’s Mercedes - w Lidzbarku Warmińskim.

Spis treści

Czternaście załóg i 28. niezwykłych pań, z których każda jest wyjątkowo ciekawym materiałem na film, spotkało się w piątkowe popołudnie w ostatni weekend sierpnia, w urokliwych murach Hotelu Krasicki – historycznego przedzamcza rezydencji Biskupów Warmińskich, aby wspólnym zwiedzaniem rozpocząć VII zlot Miłośniczek Zbytkowych Mercedesów She’s Mercedes.

She’s Mercedes – kobieca moc Klubu Zabytkowych Mercedesów Polska

Inicjatywę spotkań She’s Mercedes – wyłącznie w kobiecym gronie – zapoczątkowała Prezydent Klubu Zabytkowych Mercedesów poprzedniej kadencji i jednocześnie właścicielka modelu 300 SL z 1989 (R107), Małgorzata Przebindowska. Uznała, że właścicielki lub użytkowniczki old- i youngtimerów ze Stuttgartu chętnie zintegrują się, przemierzając wspólnie malownicze trasy i zwiedzając ciekawe miejsca. To był strzał w dziesiątkę! Uczestniczek wydarzenia z roku na rok przybywa, a przyjaźnie zawiązane podczas zlotu trwają latami.

Tegoroczna komandorka rajdu – Ewa Łuszcz oraz vice komandor – Monika Dzierżko, które przybyły na rajd niezwykłym W180 z 1957 roku (typ 220 S) – dołożyły wszelkich starań, aby dopiąć organizację, atrakcje i logistykę na ostatni guzik. Najstarszy egzemplarz mercedesa został przywieziony lawetą, a pozostałe przyjechały „na kołach”. Wszystkie załogi mogły liczyć na wsparcie serwisu Zbyszka Brolera z Warszawy.

Panie spotkały się podczas uroczystej kolacji na hotelowym moście, gdzie w otoczeniu średniowiecznych murów zamku kosztowały specjałów regionalnej kuchni. Rozmowom o samochodach – i nie tylko – nie było końca.

Blichtru nadała obowiązująca podczas spotkania kolorystyka ubioru i dodatków do stroju, każdego roku inna. Tym razem zlotowymi barwami były biel i złoto, idealnie podkreślające zestawienie świeżości kobiet z luksusem i elegancją.

She’s Mercedes 2022 Lidzbark Warmiński – przebieg wydarzenia

W sobotni poranek, na dziedzińcu Hotelu Krasicki w Lidzbarku Warmińskim, rozpoczęła się prezentacja załóg i ich oryginalnych egzemplarzy. Zmieszał się zapach dobrych perfum z zapachem benzyny, srebrne chromy zabytkowych aut, ze współczesnymi, biało-złotymi kreacjami pań! Odbyły się również sesje zdjęciowe przy samochodach oraz konkursy dla widzów z nagrodami – gadżetami.

Najstarszym pojazdem, z 1952 roku, był przepiękny, kremowo-czerwony W191 (170 DS), którym przyjechała załoga w składzie Edyta Kopaczewska i Agata Rurarz.

Konkurs na najpiękniejsze auto zlotu wygrał jednak Mercedes-Benz 300 SE z 1964 roku (W112), prowadzony przez Joannę Szczublewską, a pilotowany przez jej mamę, Danutę Szczublewską.

Silna reprezentacja aut z nadwoziem SL wzbudzała ogromne zainteresowanie wszystkich odwiedzających zamek. Dopełnieniem prezentacji były współczesne modele mercedesa, w pełni elektryczny EQS 450+ oraz okazały GLS Maybach. Wydarzenie uświetnił swoją obecnością zarówno Burmistrz Miasta Lidzbarka Warmińskiego, Jacek Wiśniowski, jak i Prezydent Klubu Zabytkowych Mercedesów Polska, Łukasz Twardoch.

Po południu uczestniczki rajdu, zabytkowym orszakiem, przejechały do Folwarku Galiny. Ponieważ spotkanie odbywało się w klimacie slow drive, panie nie były żądne sportowych wrażeń. W eleganckim peletonie przejechały odcinek około 30 kilometrów, kontemplując uroki dróg i podziwiając krajobrazy Warmii.

W Pałacu Galiny panie zostały uraczone typowym, warmińskim obiadem, mogły odpocząć w pełnym fauny i flory romantycznym ogrodzie, skorzystać z warsztatów zielarskich w Pałacu oraz odbyć lot balonem. Dla chętnych droga powrotna wiodła przez Stoczek Klasztorny. Wieczorem uczestniczki zlotu zebrały się na uroczystej kolacji komandorskiej w zabytkowej sali Basztowej.

Nazajutrz, zmysłowym koncertem Ewy Łuszcz na wydającym oryginalne dźwięki handpanie oraz zwiedzaniem Muzeum Warmii i Mazur w Lidzbarku, panie zakończyły swoje siódme spotkanie, które upłynęło w atmosferze integracji i niekończących się rozmów o zabytkowej motoryzacji.

Nasze kobiece zloty są wyczekiwanym wydarzeniem, a zabytkowe mercedesy to znakomity pretekst do pielęgnowania przyjaźni, wieloletnich znajomości, a także do zawierania nowych – powiedziała Małgorzata Przebindowska, pomysłodawczyni zlotów She’s Mercedes.

She’s Mercedes 2022 – modele

Choć na zlot przyjechała silna reprezentacja SL-i, to – począwszy od najstarszego modelu na spotkaniu She’s Mercedes, a skończywszy na najmłodszym – ten rodzaj nadwozia nie był jedynym wyróżniającym się. Oto jakie załogi i ich pojazdy przybyły do Lidzbarka Warmińskiego.

 • Edyta Kopaczewska & Agata Rurarz
She's Mercedes 2022 - Lidzbark Warmiński. Mercedes-Benz W191 Typ 170 DS 3 z 1952 roku
She’s Mercedes 2022 – Lidzbark Warmiński. Mercedes-Benz W191 Typ 170 DS 3 z 1952 roku

Panie przyjechały najstarszym modelem na wydarzenie – to typ W191 Typ 170 DS 3 z 1952 roku, który został odkupiony przez obecnych właścicieli od ambasady szwajcarskiej.

 • Ewa Łuszcz & Monika Dzierżko Mercedes-Benz W180 Typ 220 S 4, 1957 r.
 • Joanna Szczublewska & Danuta Szczublewska Mercedes-Benz W112 Typ 300 SE 2, 1964 r.

Konkurs wygrał właśnie ten egzemplarz – to wyjątkowo rzadki model Mercedesa, w bardzo bogatej wersji, z 3-litrowym silnikiem pod maską. Przeszedł profesjonalną renowację i od 12 lat prezentuje się na przeróżnych zlotach. Damska załoga, w składzie matka i córka, dojeżdża na te wydarzenia nawet kilkaset kilometrów na kołach.

She's Mercedes 2022 - Lidzbark Warmiński. Mercedes-Benz W112 Typ 300 SE 2, 1964 r
She’s Mercedes 2022 – Lidzbark Warmiński. Mercedes-Benz W112 Typ 300 SE 2, 1964 r
 • Anna Ciesielska & Agnieszka Pietrowicz Mercedes-Benz W108 Typ 250 S, 1967 r.
 • Ewa Krzysztofiak-Masztalerz & Lidia Kamińska Mercedes-Benz W109 Typ 300 SEL, 1970 r.
 • Małgorzata Borowik & Anna Domańska Mercedes-Benz W114 Typ 250, 1971 r.
 • Paulina Korzyniewska & Maria Witczak Mercedes-Benz W108 Typ 280 S, 1971 r.
 • Joanna Karczmarek-Góras & Sylwia Jackowska Mercedes-Benz R107 Typ 450 SL, 1972 r.
 • Iwona Moraczewska & Joanna Markus Mercedes-Benz R107 Typ 500 SL, 1985 r.
 • Marzena Stefańska & Beata Leszczyńska & Małgorzata Auda Mercedes-Benz  W126 Typ 420 SEC, 1988 r.

To z kolei najmniej liczny typ w modelu W126 coupe – wyprodukowano go zaledwie 3680 egzemplarzy modelu 420SEC. Zlotowa sztuka została kupiona w kwietniu 2011 roku od pierwszego właściciela z regionu Badenia-Wirtembergia. Nazywa się Ruda.

 • Małgorzata Przebindowska & Marzena Gil Mercedes-Benz R107 Typ 300 SL, 1989 r.
 • Jolanta Brzozowska-Zając, Mercedes-Benz W124 Typ E 320, 1995 r.
 • Ewa Kulesza & Marta Rolko, Mercedes-Benz R129, typ 500 SL, 1997 r.
 • Katarzyna Frendl & Aneta Danisiewicz, Mercedes-Benz EQS Typ 450+, 2022 r.
She's Mercedes 2022 - Lidzbark Warmiński. Mercedes EQS 450+
She’s Mercedes 2022 – Lidzbark Warmiński. Mercedes EQS 450+

She’s Mercedes 2022 Lidzbark Warmiński – atmosfera zlotu

O atmosferze wydarzenia decydują ludzie. Na zlocie poznałam wspaniałe kobiety, pełne motoryzacyjnej pasji, pieczołowicie dbające o każdy centymetr chromu na swoich autach, prowadzące swoje ukochane maszyny nie tylko z klasą, ale i szacunkiem. Wsłuchujące się z uwagą w dźwięki wydawane przez własne cztery kółka, ale i wyczulone na każdą przydatną informację o danym modelu – serwisowaniu, ochronie karoserii, czy przyjaznych klasycznej motoryzacji instytucjach i imprezach.  W każdej z uczestniczek – niezależnie od profesji, jaką na co dzień wykonuje – odnalazłam chęć integracji, dzielenia się własnym doświadczeniem – po prostu spędzenia miło czasu wśród kobiet, które kochają retro pojazdy i związany z nimi styl życia.

Kilkudniowy zlot na długo pozostanie we wspomnieniach wszystkich uczestniczek, nie tylko za sprawą zdjęć, czy filmów, ale także znajomości, które z pewnością przetrwają znacznie dłużej, niż VII edycja zlotu Miłośniczek Zabytkowych Mercedesów „She’s Mercedes”.

Drogie panie – dziękuję, że miałam okazję was poznać. Nie mogę się doczekać kolejnych naszych spotkań!

Partnerami wydarzenia był Mercedes-Benz Polska, Auto Idea oraz Maybach Boutique Galeria Krakowska.

She's Mercedes 2022 - Lidzbark Warmiński
She’s Mercedes 2022 – Lidzbark Warmiński

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze