Shell Eco-Marathon w Rotterdamie

Pokonanie trasy z Rotterdamu do Moskwy na jednym litrze paliwa – niemożliwe? Niekoniecznie. Co roku podczas konkursu Shell Eco-Marathon Europe studenci z całej Europy biją kolejne rekordy wydajności zużycia paliwa.

W zaprojektowanych i zbudowanych przez siebie pojazdach wykorzystują zarówno konwencjonalne źródła energii, takie jak benzyna, olej napędowy, etanol i GTL, jak i alternatywne, m.in. wodór i prąd. W 2012 roku ulice holenderskiego miasta Rotterdam zmieniły się w tor wyścigowy, a zmagania obserwowało ponad 40.000 osób.

Tegoroczna, 29. edycja konkursu ponownie odbędzie się w Rotterdamie. W dniach 15 – 19 maja ponad 3000 studentów z 24 krajów podzielonych na 224 zespoły będzie rywalizowało w dwóch kategoriach: futurystycznej Prototype i konwencjonalnej UrbanConcept.

fot. Shell

Zeszłoroczne zawody pokazały, jak nowa technologia może działać w sercu prawdziwego miasta. Uliczny tor, a na nim pięć ostrych 90-stopniowych zakrętów, zmusił uczestników rajdu do wykazania się dużą zręcznością i umiejętnością jazdy. Wyścig organizowany w sercu metropolii stanowił także nowe wyzwanie dla samych pojazdów, przyzwyczajonych do warunków torowych. Zawodnicy bez trudu jednak dostosowali się do nowych, miejskich warunków, starannie się przygotowując, wdrażając nowe strategie i ustanawiając niespodziewane rekordy wydajności paliwa.

W 2013 roku Shell Eco-Marathon stawia na połączenie rozwiązań solarnych i elektrycznych. Zmiana ta odzwierciedla kierunek, w jakim rozwijać się będzie branża motoryzacyjna, stawiając na pojazdy elektryczne i stwarzając większą konkurencyjność w kategorii „Battery Electric”.

 

Polska reprezentacja na torze w Rotterdamie

W tegorocznej edycji Shell Eco-Marathon, Polskę reprezentować będą następujące zespoły:

Eco CarPG- Koło Naukowe „Mechanik” Politechniki Gdańskiej,

Mietek Team- Wydział Mechaniczny Politechniki Gdańskiej

Smart Power- Wydział Mechaniczno- Technologiczny Politechniki Śląskiej,

Iron Wariors- Wydział Mechaniczny Politechniki Łódzkiej,

Elvic Team- Wydział Mechaniczny Politechniki Lubelskiej,

Eco Zone 505- Koło Naukowe Inżynierii Materiałowej Politechniki Lubelskiej,

Green Arrow- Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej,

SIMR Team- Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej

SKAP- Studenckie koło Aerodynamiki Pojazdów, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze