Samochody żon prezydenta RPA

Prezydent Republiki Południowej Afryki,  jak każda inna głowa państwa, powinien mieć obstawę reprezentacyjnych limuzyn. Czy jednak luksusowe auta dla jego trzech małżonek to aby nie przesada?

 

Żony prezydenta Zumy: Gertrudezakele Khumalo, Thobeka Madiba i Nompumeleo Ntuli wraz z ich dotychczasowymi środkami transportu.

W ostatnim biuletynie rządu obecnego prezydenta RPA, Jacoba Zumy, można wyczytać, że aż 700 000 randów zostanie wydane w następnych latach na wypożyczone samochody dla jego trzech pierwszych dam. W przeliczeniu na złotówki jest to około 280 000 złotych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że pieniądze te będą pochodzić z podatków, czyli wprost od obywateli RPA.

Firma Avis Car Rental, która zwyciężyła w przetargu, przez dwa lata będzie pobierać za wynajem miesięczną marżę 30 000 randów (ok. 12 000 złotych). Małżonki prezydenta Zumy nie zadowolą się oczywiście autem średniej klasy, przygotowano więc dla nich takie limuzyny jak Mercedes S600, BMW serii 7 czy Nissan Pathfinder. Avis związany jest kontraktem, w którym zobowiązuje się do użyczania aut w siedmiu z dziewięciu prowincji RPA przez 7 dni w tygodniu.

W Polsce każdy dodatkowy wydatek przeznaczony na wygodę państwowych urzędników wzbudza kontrowersje. W końcu niewielu osobom podoba się, że kompletnie obcy ludzie jeżdżą limuzynami za nasze pieniądze. Może prezydent Zuma powinien przemyśleć takie wydatki i sprezentować żonom coś bardziej rozsądnego?

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze