Karina Konys

Oczyszczacz powietrza do samochodu – przegląd, opis działania, cena

W dobie pandemii i 5 fali skupiamy więcej uwagi na czyste powietrze, które jest wolne od drobnoustrojów i innych zanieczyszczeń. Chcąc dbać o bezpieczeństwo nasze i bliskich możemy zakupić specjalny oczyszczacz powietrza do auta, a jednocześnie jonizator do samochodu. Jak działa?

W małej, zamkniętej przestrzeni jaką jest kabina samochodowa wszelkie szkodliwe substancje i nieprzyjemne zapachy szybciej się rozprzestrzeniają. Dlatego, aby dbać o higienę i jakość powietrza możemy zdecydować się na kupno oczyszczacza powietrza w samochodzie. Na szczęście rynek jest bardzo  bogaty w takie urządzenia i znajdziemy mnóstwo przeróżnych produktów tego typu. Oto cztery oczyszczacze z różnych półek cenowych. Podpowiemy też jak wybrać jonizator do samochodu.

Eberg Mia – oczyszczacz powietrza do auta

Jest jednym z najtańszych dostępnych na rynku oczyszczaczy powietrza. Ze względu na wyposażenie go w kilka warstw, proces oczyszczania jest kilkustopniowy. Urządzenie jest wyposażone w: filtr wstępny, który niweluje duże zanieczyszczenia, filtr HEPA, który odpowiada za usunięcie alergenów, bakterii, pyłów i wirusów, filtr węglowy, który pochłania zanieczyszczenia gazowe oraz warstwę antybakteryjną oraz jonizator. Dodatkowo oczyszczacz samodzielnie może sterować tempem filtracji oraz za pomocą kolorowych świateł informuje nas o aktualnym stanie powietrza. Niestety minusem jest obowiązek wymieniania filtrów – koszt filtrów wynosi ok. 25 złotych, a wymienia się je w okresie od 3 do 6 miesięcy. Jeżeli zapomnimy o wymianie, to oczyszczacz sam się o to przypomni, ponieważ zacznie migać czerwone światełko oraz włączy się sygnał dźwiękowy. Oczyszczacz jest zasilany gniazdkiem 12 V, a kosztuje około 130 złotych.

Osram AirZing Mini – oczyszczacz powietrza do auta

Drugi produkt jest produkowany przez firmę OSRAM i jest nowością wśród samochodowych oczyszczaczy powietrza. Zasysa on powietrze i przepuszcza je przez filtr z dwutlenku tytanu. Następnie powietrze jest naświetlane diodami, które emitują promieniowanie UV-A. Taki proces pozwala usunąć, aż do 99% wirusów i bakterii, które znajdują się w samochodzie. Tak wyczyszczone powietrze zostaje zjonizowane i wypuszczone do kabiny samochodowej. W dodatku AirZing Mini może usunąć 90% formaldehydu oraz TVOC, czyli lotne związki organiczne. Zaletą tego oczyszcza jest brak filtra HEPA oraz filtra węglowego, które trzeba wymieniać. Filtr dwutlenku tytanu, który jest użyty w AirZing Mini nie trzeba wymieniać – wystarczy go jedynie wypłukać pod bieżącą wodą i wysuszyć. W odróżnieniu od pierwszego oczyszczacza AirZing Mini podłącza się do pojazdu za pomocą gniazda USB-C. Oczyszczacz kosztuje około 210 złotych.

Philips GoPure SlimLine 230 GPSL23GPX1 – oczyszczacz powietrza do auta

Oczyszczacz o tej długiej nazwie włącza się automatycznie po uruchomieniu pojazdu, dzięki czemu nie musimy pamiętać o jego włączeniu. GoPure SlimLine, podobnie jak Eberg Mia, ma kilkustopniowe oczyszczanie powietrza. Urządzenie składa się z filtra wstępnego, który wyłapuje duże cząstki, filtra HEPA, który eliminuje pyły i alergeny, filtra HESA, który odpowiada za pochłanianie szkodliwych gazów. W przypadku tego oczyszczacza również trzeba wymieniać filtry – koszt filtrów do oczyszczacza Philips wynosi ok. 90 złotych. Urządzenie podłącza się do samochodu za pomocą kabla o długości 4 metrów, który podłącza się do gniazdka 12 V. Philips GoPure SlimLine 230 GPSL23GPX1 kosztuje około 800 złotych.

LIFAair LAC100 – oczyszczacz powietrza w samochodzie

Jest to już ostatni i zarazem najdroższy oczyszczacz powietrza do samochodu. Urządzenie może samodzielnie dopasować ustawienia do aktualnego stanu powietrza. Wyposażony jest mniej więcej w te same filtry, które znajdowały się we wcześniej wymienionych oczyszczaczach (oprócz AirZing Mini), czyli filtr wstępny, filtr HEPA oraz warstwę węgla aktywnego. Dodatkowo oczyszczacz powietrza ma funkcję, która polega na uruchomieniu alarmu, jeśli w powietrzu znajduje się zbyt dużo dwutlenku węgla. Jest to przydatna funkcja, ponieważ CO2 sprawia, że kierowca może zasnąć podczas jazdy. Filtry LIFAair LAC100 trzeba wymieniać co rok, a kosztują ok. 160 złotych. Urządzenie podłącza się do samochodu za pomocą gniazdka 12-14,4 V, a cena tego sprzętu wynosi ok. 1700 złotych.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze