Samochód w abonamencie - 5 pytań i odpowiedzi

Samochód w abonamencie - 5 pytań i odpowiedzi
Abonament na samochód jest dostępny w Polsce od niedawna i choć tę formę finansowania oferuje jeszcze niewiele firm, to jej popularność rośnie. O co klienci najczęściej pytają dostawców aut na abonament?

Z usługi samochodu w abonamencie z chęcią korzystają klienci indywidualni. Kusi ich możliwość wymiany samochodu nawet co rok i otrzymania w pakiecie ubezpieczenia, kompleksowej obsługi serwisowania pojazdu czy wymiany opon.

  1. Czym jest abonament na samochód?

Abonament na samochód to forma finansowania, odmienna od leasingu czy kredytu. Umożliwia stałe użytkowanie pojazdu za ustaloną z góry, a płaconą w systemie miesięcznym kwotę - bez konieczności kupowania samochodu na własność. Zasady korzystania z auta opisane są w umowie - zawiera ona okres użytkowania samochodu i limit kilometrów do pokonania. Maksymalny czas korzystania z samochodu w abonamencie to cztery lata, a minimalny - rok. 

  1. Dlaczego powinnam rozważyć wzięcie auta na abonament?

Zamiast brać kredyt, spłacać go przez kilka lat, a później szukać szczęścia na rynku wtórnym podczas sprzedaży samochodu, można go po prostu użytkować, a po upływie okresu umowy wymienić na nowy. Do tego dochodzi możliwość pełnego serwisowania, przechowywania opon, czy ubezpieczenia bez dodatkowych kosztów. W abonamencie nie ma problemu związanego ze spadkiem wartości samochodu, powszechnego w przypadku posiadania auta na własność. Słowem – wszystko, co zajmuje czas i pieniądze przy użytkowaniu samochodu, nie jest już na głowie właściciela pojazdu.

Co więcej abonament dostępny jest zarówno dla samochodów nowych, jak i używanych.  Najczęściej są to auta pokontraktowe, 3-4 letnie. Finansowanie samochodu w abonamencie, w firmie leasingowej, daje pewność, że korzysta się ze sprawdzonego pojazdu. Warto podkreślić, że dostępne w abonamencie samochody pochodzą z pewnych źródeł. To ważne, bo pamiętajmy, że jednym z głównych problemów osób szukających używanych aut, jest brak pewności dotyczący przebiegu czy historii serwisowej.

  1. Czy poza stałą miesięczna opłatą są jakieś dodatkowe koszty?

Przy podpisaniu umowy użytkownik ma możliwość wniesienia opłaty na start, dzięki czemu miesięczny koszt użytkowania samochodu będzie niższy. W cenie abonamentu - w zależności od warunków zawartych w umowie - użytkownik ma możliwość korzystania z koordynacji likwidacji szkód, samochodu zastępczego, serwisowania i wymiany opon.

  1. Czy obowiązuje mnie limit kilometrów?

Przed podpisaniem umowy należy oszacować, ile kilometrów przejedzie się samochodem w okresie abonamentu. To dlatego, że jeśli założony limit zostanie przekroczony, użytkownik będzie musiał ponieść koszty dodatkowych kilometrów - stawki zależą od modeli samochodów. Na szczęście limity są bardzo obszerne - od 20 000 do 40 000 km rocznie, co dla większości osób jest w zupełności wystarczające.

  1. Co się dzieje z samochodem, gdy umowa na abonament się kończy?

Użytkownik samochodu ma kilka opcji w ramach zakończenia umowy. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla klienta jest zwrot samochodu i wymiana na nowy model w ramach kolejnego kontraktu. Umowa abonamentu może też zostać wydłużona o wymaga to indywidualnych ustaleń i wyliczeń.

Źródło: Master1.pl

Konwersacje Facebook
Dołącz do dyskusji komentarze [ 1 ]
Krzysz 14 dni temu
Sprawdzałem już ich, wolę Autoflix.pl
0
0
Odpowiedz
Informujemy, że wszystkie komentarze są monitorowane przez administratorów strony i mogą być usunięte jeżeli obrażają osoby lub zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby, zawierają wulgaryzmy, treści pornograficzne, propagują alkohol, narkotyki, obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie, przyczyniają się do łamania praw autorskich, czy w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo. Nadużycia będą zgłaszane do właściwego dostawcy.