Karolina Chojnacka

Samochód jako dzieło sztuki, czyli sztuka designu na czterech kołach

Co łączy Mazdę MX-5 i Janusza Kaniewskiego? To design najwyższej próby, pojęcie, które spaja twórczość Janusza Kaniewskiego, uznanego na świecie polskiego projektanta i wizjonera, z prawdziwą motoryzacyjną ikoną.

Jeden z najpopularniejszych dwumiejscowych roadsterów świata w edycji zaprojektowanej specjalnie na 30-lecie modelu, w charakterystycznym ognistym kolorze Racing Orange, od najbliższej soboty 19 września zostanie zaprezentowany w Muzeum Miasta Gdyni i będzie zachęcać do zwiedzenia wystawy upamiętniającej twórczość przedwcześnie zmarłego projektanta, Janusza Kaniewskiego.

Mazda Motor Poland jest strategicznym partnerem wystawy, a z Januszem Kaniewskim firma miała zaszczyt współpracować w ramach konkursu dla projektantów Mazda Design, którego już 11 edycja odbywa się w tym roku.

Przeczytaj też: Mazda MX-5 – rekordzistka

Wystawa poświęcona Januszowi Kaniewskiemu zostanie zaprezentowana w ramach cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci w dniach od 19 września 2020 roku do 28 lutego 2021 roku w Muzeum Miasta Gdyni. Janusz Kaniewski był zarówno współtwórcą znakomitego festiwalu Gdynia Design Days, jak i jednym z pomysłodawców Konkursu Mazda Design, który od ponad dekady wspiera i docenia najzdolniejszych polskich projektantów młodego pokolenia.

Muzeum Miasta Gdyni jeszcze nigdy nie gościło w swoich murach żadnego samochodu, a samo wstawienie Mazdy MX-5 do foyer muzeum wiązało się z dużym wyzwaniem logistycznym. Samochód najpierw został wstawiony dźwigiem na szczyt schodów prowadzących do budynku, a następnie wjechał do wnętrza po zdjęciu szklanych drzwi wejściowych.

Mazda MX-5

Janusz Kaniewski definiując sens i cel projektowania napisał, że:

Design powinien być funkcjonalny i estetyczny, a jak się przy tym jeszcze ktoś uśmiechnie – to znaczy, że to dobry design.

Projektant łączył design z funkcjonalnością i przyjemnością, jaką sprawia nam obcowanie z danym przedmiotem. Wspólnym mianownikiem dorobku Janusza Kaniewskiego oraz projektów Mazdy, między innymi kultowego roadstera MX-5 jest dążenie do udoskonalenia funkcjonalności i estetyki otoczenia w którym żyjemy oraz współtworzenie lepszej przyszłości.

Przeczytaj też: Mazda MX-5 30th Anniversary Edition

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze