Samo-parkujący fotel od Nissana

Inżynierowie Nissana mają chyba ostatnio zbyt dużo czasu. Potwierdza to najnowszy projekt zaprezentowany przez japońskiego producenta. Jest to pierwszy na świecie "inteligentnie parkujący fotel biurowy".

Czegoś takiego jeszcze nie widzieliśmy, ale podobno całe rozwiązanie opiera się na technologii inteligentnego wspomagania parkowania, która została wykorzystana w samochodach Nissana. 

Z pozoru wygląda jak zwykły fotel biurowy, ale pod obudową skrywa sporo elektroniki. Urządzenie zostało wyposażone w silniczki elektryczne oraz specjalne kółka, które umożliwiają mu poruszanie się w każdym kierunku. Do tego są jeszcze cztery kamery, które monitorują przestrzeń dookoła fotela tworząc „mapę pokoju”. Dzięki temu fotel można nawigować i parkować w odpowiednych do tego miejscach. 

Jeżeli fotel znajdzie się poza biurkiem, wystarczy że jego właściciel klaśnie, a urządzenie samo powróci na swoje miejsce. 

Inteligentnie parkujący fotel powstał w ramach współpracy z firmą Birdman. Celem projektu było wykorzystanie technologii pracujących na co dzień w samochodzie do ułatwiania codziennego życia.

Nie znamy jeszcze ceny tego fotela, ani czy trafi on w ogóle na rynek. Jedno jest pewne – chętnych z pewnością będzie wielu.

Najnowsze

Sherpa – tej maszyny nic nie zatrzyma!

Rosjanie skonstruowali pojazd, którego nie zatrzyma nawet najtrudniejszy teren. Szerpa to wszędołaz, który w razie potrzeby może nawet pływać.

Twórca Szerpy, Aleksiej Garagaszjan, stworzył ten pojazd z myślą o własnych potrzebach. Jednak szybko okazało się, że wszędobylski może zrobić furorę. 

Ten dość specyficzny pojazd pozbawiony zwisów przedniego i tylnego został wyposażony w wielkie, terenowe opony, które zabezpieczają go przed uderzeniem w przeszkodę. Szerpa potrafi nie tylko jeździć nawet w najcięższym terenie, ale także pływa z prędkością do 6 km/h. 

Wszędołaz jest napędzany silnikiem Kubota o mocy 44 KM. Jednostka pozwala rozpędzić się do 45 km/h. Jednak nie o osiągi chodzi w przypadku tego pojazdu.

Nie jest to tania zabawka. Producent życzy sobie za niego co najmniej 65 tys. dolarów w przypadku wersji bez dachu. Wariant z hardtopem kosztuje 70 tys. dolarów.

Najnowsze

Trudniej i drożej z nowym prawem jazdy

Poważne zmiany w przepisach o prawie jazdy miały wejść z początkiem nowego roku. Zdobycie upragnionego dokumentu będzie teraz nie tylko trudniejsze, ale przede wszystkim droższe. Dobra wiadomość jest taka, że jeszcze chwilę na to zaczekamy.

Jak donosi Gazeta Wyborcza, jeszcze co najmniej przez ten rok wszystko pozostanie na starych zasadach. Wszystko z powodu zbyt małej pojemności bazy CEPiK, która miała zbierać informacje nie tylko o kierowcach, ale także wszystkim co z nimi związane, jak np. punkty karne.

Kolejnym problemem jest niedostateczna infrastruktura tzw. Ośrodków Doskonalenia Techniki Jazdy (ODTJ). To jeden z najbardziej problematycznych zapisów. Młodzi kierowcy będą musieli obowiązkowo odbyć pomiędzy czwartym, a ósmym miesiącem od odebrania prawa jazdy specjalny kurs doszkalający. Będzie kosztował około 300 złotych. 

Do tego kierowcy będą objęci dwuletnim okresem próbnym. Jeśli w tym czasie popełnią dwa wykroczenia karane mandatem lub zostaną ukarani prawomocnym wyrokiem sądu, to to czeka ich 28-godzinny kurs reedukacyjny. Będą musieli za niego zapłacić nawet 500 złotych. Trzecie wykroczenie lub przestępstwo drogowe oznacza automatyczną utratę prawa jazdy i konieczność przejścia całego kursu od nowa. 

Poza tym na młodych kierowców czeka obowiązek jeżdżenia z zielonym listkiem klonowym na tylnej szybie, przez co najmniej osiem miesięcy. W terenie zabudowanym nie będą mogli przekroczyć prędkości powyżej 50 km/h, a poza terenem zabudowanym 80 km/h. Na autostradach i drogach ekspresowych będzie ich obowiązywać maksymalny limit prędkości wynoszący 100 km/h.

Najnowsze

Inteligentny go-kart dla dziecka

Zarażanie motoryzacyjnym bakcylem dziecka jest jak najbardziej wskazane. Dobrze jednak, gdy odbywa się to w bezpiecznych warunkach. Inteligentny go-kart stworzony przez Actev Motors spełni się w tej roli idealnie.

Firma Actev Motors została założona dwa lata temu przez kierowców wyścigowych oraz entuzjastów motoryzacji i technologii. Właśnie powstał ich pierwszy produkt, który jest tak naprawdę zabawką dla dzieci.

Arrow Smart-Kart to pierwszy inteligentny go-kart, którym można sterować za pomocą smartfona. Specjalnie przygotowana aplikacja pozwala rodzicom lub osobie zajmującej się dzieckiem ograniczać możliwości tej elektrycznej maszyny. Można ograniczyć prędkość maksymalną, ustawić bezpieczne strefy, odbierać alarmy o braku aktywności, a nawet skorzystać z przycisku bezpiecznego zatrzymania.

Aplikacja posiada także drugą odsłonę, przygotowaną dla dzieci. Będą one mogły sprawdzić czas przejazdu, dystans, a nawet rekord prędkości maksymalnej. Dodatkowo będzie można ściągnąć odgłosy różnych maszyn, a następnie wgrać je do go-karta, żeby wydawał odpowiednie dźwięki.

Innym, ciekawym rozwiązaniem jest system zapobiegający kolizji. Dzięki specjalnym czujnikom go-kart zostanie zatrzymany, gdy tylko zostanie wykryta przeszkoda. 

Zabawka stworzona przez Actevs nie jest przesadnie droga. Producent życzy sobie 600 dolarów, a właśnie ruszyła przedsprzedaż.

https://www.youtube.com/watch?v=EIyvoq6v1U8

Najnowsze

Edyta Klim

Anna Grechishkina i jej 10 rad dla początkujących podróżników

Ukraińska podróżniczka Anna Grechishkina postanowiła stworzyć 10 porad dla motocyklistów, wyruszających w pierwszą długodystansową wyprawę motocyklową po świecie.

1. Ogranicz swój bagaż do minimum

Anna jest zdania, że bagaż powinien być jak najlżejszy – w przeciwnym razie staniemy się zakładnikiem własnego bagażu i nigdy w podróży nie zaznamy pełnej swobody. Planowany bagaż radzi podzielić na 3 kategorie: 1) Umrę bez tego 2) Warto to mieć 3) Nie potrzebuję tego i zabrać tylko rzeczy z kategorii pierwszej! Wszystko co można kupić po drodze, albo tymczasowo można bez tego żyć – powinno należeć do kategorii drugiej. Doświadczenie w podróży nauczyło Annę, że faktycznie potrzebuje mało rzeczy i wcale nie zmienia jej to życia w sposób radykalny.

2. Zabezpiecz pieniądze

Pieniądze to jedna z ważniejszych pozycji na liście według Anny, ale trzeba dobrze rozplanować, ile gotówki bierzemy i ile kart płatniczych. Najlepiej trzymać je, rozdzielnie w kilku miejscach bagażu i odzieży. Warto mieć także tzw. „fałszywy portfel” z niewielkimi kwotami i nieważnymi kartami, i trzymać go w łatwo dostępnym miejscu. Sztuczka ta przydaje się z wielu krajach o niskim poziomie bezpieczeństwa.

3. Rozsądnie planuj podróż

Początkujący podróżnicy mają tak wielki zapał do poznawania świata, że trasę i punkty do odwiedzenia planują czasem ponad własne siły. Anna ostrzega, że pęd do zwiedzania i działania sprawia, że przyjemność z podróżowania zanika i lepiej jest odwiedzić 5 zabytków, zamiast 10, i dowieźć do domu urocze wspomnienia.

4. Zaplanuj przekraczanie granic

By przekraczanie granic nie stało się doświadczeniem mocno stresującym, Anna radzi, by wcześniej zapoznać się z informacjami o danym kraju i specyfikacji konkretnej granicy. Pozwoli to zaoszczędzić czas i energię, a z pozytywnym nastawieniem, pewnością i uśmiechem – łatwiej granicę przekroczymy. Bo dużą rolę w tej procedurze ma jednak „czynnik ludzki”, czyli to, jak nas będą odbierać urzędnicy.

5. Jak radzić sobie z policją

Anna mówi, że lepiej „zapobiegać, niż leczyć”, więc nie można dopuszczać do sytuacji, kiedy policja już musi nas zatrzymać. Warto być ostrożnym, przestrzegać przepisów i lokalnych zwyczajów. Przy zatrzymaniu warto zachować pozytywne nastawienie, rozmawiać i negocjować. W niektórych krajach przydaje się wtedy „fałszywy portfel”.

6. Gdzie jeść?

Jedzenie to jedna z wartych wypróbowania, atrakcji danego kraju, jednak trzeba być ostrożnym, bo zbyt duża ciekawość może doprowadzić do zatrucia. Anna potwierdza starą prawdę, że jak w danej restauracji jest dużo lokalnej ludności, to jedzenie tam powinno być bezpieczne. Najbardziej trzeba uważać na jedzenie z ulicznych straganów.

7. Gdzie spać?

Jeżeli stać Was na hotele, to porady są zbędne. Jeżeli macie mały budżet – to trzeba korzystać z moteli, campingów, czy gościny miejscowej ludności. Anna najczęściej korzysta z umieszczanych w internecie miejscowych ofert i couchsurfingu. Zwykle była z tych noclegów zadowolona, choć zdarzało jej się wpadać na (niegroźnych) dziwaków. Pozwoliło jej to poznać międzynarodowych przyjaciół, ich pasje i codzienne życie.

8. Dbaj o motocykl

Motocykl to równoprawny towarzysz podróżnika, więc powinien być odpowiednio traktowany, a jego potrzeby zaspokajane. Anna radzi, by przed podróżą przeprowadzić duży przegląd i zaopatrzyć się w części, których żywotność jest ograniczona. Warto też wiedzieć, jak znaleźć pomoc w danym kraju i gdzie/jak wykonać naprawy.

9. Jak dobrać towarzysza w podróży?

Wspólna podróż to nie to samo, jak wyjście na miasto ze znajomym. Podczas długodystansowej podróży można poznać kogoś z tej strony, z której nie chciało by się go znać, mówi Anna. A sama słyszała o kilku, na zawsze zniszczonych w podróży przyjaźniach. Na towarzyszu trzeba polegać, powinno się z nim czuć komfortowo, mieć z nim zbliżone pomysły i oczekiwania. W przeciwnym razie, lepiej podróżować samemu, jak Anna. Ona twierdzi, że to wcale nie jest niebezpieczne ani trudne, ani nudne!

10. Pozytywne nastawienie i oczekiwania!

To najważniejsza i najbardziej uniwersalna porada, nie tylko dotycząca podróży, ale i życia – twierdzi Anna. Bycie zbyt ostrożnym bywa podejrzane, ale spodziewać się rzeczy dobrych to podstawa! Gdyż sporo rzeczy w życiu wydarza się nam jedynie ze względu na naszą postawę i oczekiwania. A podróżowanie to bezpieczne, pozytywne doświadczenie i daje wiele szczęścia!

 

Najnowsze