Rusza odcinkowy pomiar prędkości

Za chwilę rozpoczynają się wakacje, co oznacza wyjazdy na urlop samochodem. Trzeba jednak uważać, bowiem w najbliższych tygodniach zostanie uruchomiony odcinkowy pomiar prędkości.

Na polskich drogach pracuje obecnie około 350 fotoradarów, ale już niedługo ta liczba wzrośnie o kolejnych 100. Kolejnym rozwiązaniem, które ma sprawić, że Polacy zdejmą nogę z gazu jest system odcinkowego pomiaru prędkości. Takiego rozwiązania jeszcze na polskich drogach nie było.

Samochód wjeżdżający w strefę odcinkowego pomiaru prędkości będzie na wjeździe fotografowany, a specjalny program rozpozna na zdjęciu numery rejestracyjne i zapisze w bazie danych czas wjazdu. Na bramce wyjazdowej również zostanie wykonane zdjęcie i przypisany czas. Na podstawie tych danych komputer wyliczy średnią prędkość, z jaką samochód poruszał się po odcinku. Jeżeli średnia prędkość będzie wyższa niż dopuszczalny limit, kierowca zostanie ukarany mandatem.

Odcinkowy pomiar prędkości zostanie uruchomiony w 29 miejscach. Pierwsza lokalizacja, która lada dzień zostanie uruchomiona to miejscowość Łosiów w województwie opolskim. Najdłuższy odcinek pomiarowy będzie liczył 6 kilometrów, natomiast łącznie kontrolowanych będzie 81 kilometrów. 

Przez pierwsze dni po uruchomieniu urządzenia będą jeszcze pracowały w trybie kalibracji. Wykroczenia co prawda będą rejestrowane, ale nie będzie prowadzone postępowanie mandatowe. Dane będą zbierane wyłącznie w celach testowych. Niewykluczone, że do końca wakacji wszystkie lokalizacje będą funkcjonować w trybie kalibracji. System informatyczny rejestrujący wykroczenia ma wysyłać również zdjęcia dokumentujące zdarzenie. Jednak to wymaga dużych zmian w całym systemie. Dopiero po ich zakończeniu rozpocznie się karanie kierowców.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

„Genialne”! Najlepiej niech mi dadzą mandat za posiadanie auta

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze