Rusza budowa kolejnego odcinka S19. To jedno z największych wyzwań dla drogowców

Rozpoczyna się budowa kolejnego odcinka drogi S19 na Podkarpaciu. Będzie to jedna z trudniejszych technologicznie budów infrastrukturalnych w Polsce.

Via Carpatia sukcesywnie zyskuje kolejne odcinki. Jak poinformowała GDDKiA, właśnie ruszyła budowa 10-kilometrowego odcinka S19 Rzeszów Południe - Babica. Odcinek będzie jednym z największych wyzwań infrastrukturalnych w Polsce, głównie z uwagi na ukształtowanie terenu oraz skomplikowane warunki gruntowo-wodne.

W ramach inwestycji wybudowany zostanie nowy, ponad 10-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym, po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Powstanie też węzeł Babica (węzeł typu trąbka) zlokalizowany w pobliżu skrzyżowania DK19 z DW988. Zakres prac obejmuje także budowę obiektów inżynierskich, w tym tunelu o długości ponad 2 kilometrów, sześciu estakad, dwóch wiaduktów nad S19, bezkolizyjnego przejazdu nad linią kolejową w ciągu istniejącej DK19, trzech przejść dla zwierząt i jednego przejazdu pod S19.

Odcinek S19 Rzeszów Południe - Babica – jedno z największych wyzwań infrastrukturalnych w Polsce

Odcinek S19 Rzeszów Południe – Babica to jedna z trudniejszych technologicznie budów infrastrukturalnych w Polsce. Pagórkowate ukształtowanie terenu wymusza wykonanie wysokich estakad i tunelu zlokalizowanego do 100 m pod powierzchnią. Nie bez znaczenia są także skomplikowane i złożone warunki gruntowo-wodne (flisz karpacki) występujące w miejscu planowanej inwestycji.

Tunel o długości 2255 metrów składał się będzie z dwóch naw, które będą połączone 15 przejściami poprzecznymi oraz dodatkowym przejazdem awaryjnym. Każda z pojedynczych naw będzie miała 12,4 m średnicy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jego drążenie rozpocznie się jeszcze w 2023 roku.

Trasa S19 będąca częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia będzie miała ponad 700 kilometrów długości, z czego 169 kilometrów ma przebiegać przez Podkarpacie. Dzięki budowie S19 ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony z miejscowości położonych wzdłuż istniejącej DK19. Obecnie duża liczba pojazdów przejeżdżających przez te miejscowości powoduje znaczną uciążliwość dla mieszkańców – wypadki, hałas oraz spaliny. Nowa trasa skróci także czas przejazdu na osi północ-południe i zwiększy bezpieczeństwo na drodze zarówno dla lokalnych społeczności, jak i dla ruchu tranzytowego.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze