Daria Mikólska

Rozliczanie kilometrówki 2022. Nadchodzą zmiany w przepisach. O stawce przesądzi moc silnika

Wkrótce ulegną zmianie zasady rozliczania przychodów z tytułu wykorzystywania samochodu prywatnego do celów służbowych. Rząd planuje porzucić dotychczasowe stawki w oparciu o liczbę przejechanych kilometrów i pojemność silnika. Znamy szczegóły dotyczące zmian.

Już od dłuższego czasu mówi się o zmianach w zasadach rozliczania kilometrówki za wykorzystanie prywatnego samochodu do celów służbowych. Chodzi o rekompensaty wypłacane przez pracodawców dla pracowników za wykorzystywanie samochodu prywatnego do celów związanych z pracą.

Aktualnie wysokość zwrotu jest uzależniona od liczby przejechanych kilometrów i pojemności silnika. Najpopularniejsza stawka kilometrówki wynosi obecnie 0,8358 zł za jeden kilometr. Zwrot wyliczony według tej stawki jest przychodem pracownika, ale jest zwolniony z opodatkowania na podstawie przepisów ustawy o PIT.

Zobacz: Masz auto służbowe – sprawdź swoje obowiązki

Eksperci uważają, że już od dawna stawka powinna się zmienić do kwoty 1,14 zł za kilometr, biorąc pod uwagę wyłącznie inflację. Aktualnie obowiązująca stawka nie zmieniła się od 2007 roku. Kolejna kwestia to obecne ceny paliwa, które są sporo wyższe niż 15 lat temu.

Ministerstwo Finansów przy określaniu stawki kilometrówki chce brać pod uwagę moc silnika zamiast pojemności. W ten sposób regulacja będzie obejmować wszystkie pojazdy – również te napędzane alternatywnie. Dzięki temu przepisy zostaną ujednolicone, jeśli chodzi o wykorzystywanie pojazdów prywatnych do celów służbowych, a także aut służbowych do celów prywatnych.

Przeczytaj koniecznie: Kobieta a auto firmowe

Resort finansów uważa, że każdy pojazd ma lub może mieć inne koszty eksploatacji, które różnią się od wieku, wartości, stanu technicznego, pakietu ubezpieczeń, stylu jazdy kierowcy, serwisowania i wielu innych zmiennych. Dlatego bardzo istotne będzie ustalenie „koszyka” kosztów eksploatacji. Z tego powodu dużo lepszym rozwiązaniem będzie uzależnienie kwoty zwrotu od mocy silnika.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze