Równe stawki dla kobiet, większe kary za brak OC
Początek nowego roku przynosi zmiany w prawie, które raczej nie uradują kierowców. W szczególności kobiet, ponieważ zapłacą wyższe składki na ubezpieczenie samochodu i polisę na życie. Wzrośnie również podstawowa kara za brak OC, i to prawie o 7%.
Ustawa zakazująca różnicowania składek ze względu na płeć może wejść w życie już 21 grudnia, jeżeli przejdzie przez Senat, a prezydent ją podpisze. Oznacza to, że skończy się praktyka firm ubezpieczeniowych oferujących paniom atrakcyjne stawki składek za to, że jeżdżą statystycznie bezpieczniej. Kobiety zapłacą zatem więcej, niż wynikałoby to z ich stylu jazdy. To samo tyczy się polisy na życie. Brak różnicowania ze względu na płeć sprawi, że ubezpieczyciel nie będzie mógł zaoferować lepszych warunków, chociaż kobiety żyją dłużej od mężczyzn, a ryzyko ich nagłego zgonu jest mniejsze.
![]() |
|
fot. materiały prasowe
|
Od pierwszego stycznia wzrośnie również podstawowa kara za brak ważnego OC – do 3,2 tysiąca złotych (4,8 tysiąca dla ciężarówek). Być może zmobilizuje do kierowców do przykładania większej wagi do tego obowiązkowego przecież ubezpieczenia. Dotąd bywało z tym różnie – właściciele pojazdów płacą rocznie prawie 10 milionów kar za brak OC, a wedle szacunkowych danych po drogach porusza się około 250 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Rocznie ich kierowcy powodują około 5,5 tysiąca wypadków, co kosztuje innych właścicieli samochodów ponad 52 miliony złotych.
Jeżeli właściciel pojazdu nie będzie miał ubezpieczenia tylko przez kilka dni – zapłaci część kary. Gdy przerwa nie przekracza 3 dni – 20%, a do 14 dni – 50% kary podstawowej.
Jak sądzicie, czy te zmiany wpłyną odczuwalnie na wzrost bezpieczeństwa na drogach?
Najnowsze
-
TEST Mercedes G 580 EQ – Profanacja, a może strzał w dziesiątkę?
Kiedy Mercedes zaprezentował elektryczną wersję G-Klasy, część fanów modelu niemal odruchowo ogłosiła to profanacją. Trudno się dziwić – mówimy przecież o samochodzie, który przez dekady budował swoją legendę na potężnych jednostkach spalinowych, surowym charakterze i terenowych możliwościach. Tymczasem dziś pod kultowym nadwoziem pracują wyłącznie silniki elektryczne. Czy jednak Mercedes G 580 EQ rzeczywiście zatracił swój […] -
Ubezpieczenie assistance – dlaczego to kluczowy element ochrony każdego kierowcy?
-
TEST Nowy Ford Explorer – mniej wypraw, więcej miasta. I to nawet ma sens
-
Wojna o obwodnicę Warszawy. Mieszkańcy blokują jeden z wariantów S50 – którędy pobiegnie trasa?
-
Samochody elektryczne: 370 mld zł strat w rok. Co poszło nie tak? Koncerny wracają do spalinówek i toną w długach

Zostaw komentarz: