Rieju Nuuk – motocykl z certyfikatem cyberbezpieczeństwa. To pierwszy taki pojazd w historii

Rieju Nuuk to pierwszy motocykl w historii, któremu przyznano europejski certyfikat cyberbezpieczeństwa. Maszyna musiała przejść specjalistyczne testy.

Chociaż czasami o tym zapominamy, najnowsze technologie i kwestie cyberbezpieczeństwa dotyczą także samochodów i motocykli. Europejska Komisja Gospodarcza ustanowiła szereg przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa pojazdów. Nowe zasady mają wejść w życie w lipcu 2024 roku. Wszystkie pojazdy – w tym samochody osobowe, ciężarowe, autobusy i motocykle – będą musiały otrzymać certyfikat cyberbezpieczeństwa, który ma gwarantować, że maszyny spełniają wszystkie niezbędne wymagania podczas całego okresu ich użytkowania.

Powstała już nawet pierwsza agencja, która oferuje certyfikację pojazdów.  Co więcej, po drogach jeździ już pierwszy motocykl w historii, któremu przyznano europejski certyfikat cyberbezpieczeństwa. Jak pojazd otrzymał taki certyfikat? Maszyna musi przejść test, na który składają się trzy rodzaje cyberataków: fizyczny i zdalny, a także sprawdzający bezpieczeństwo aplikacji.

Rieju Nuuk - motocykl z certyfikatem cyberbezpieczeństwa
Rieju Nuuk – motocykl z certyfikatem cyberbezpieczeństwa, fot. materiały prasowe / Rieju

Hiszpańska firma EuroCybCar ogłosiła, że elektryczny skuter Rieju Nuuk CargoPro otrzymał certyfikat cyberbezpieczeństwa. Model ten ma moc 6 kW i rozwija prędkość maksymalną 115 km/h. Na jednym ładowaniu przejedzie 100-120 kilometrów. Czas ładowania akumulatorów wynosi 4,5 godziny, a opcja szybkiego ładowania umożliwia naładowanie akumulatorów do 100% w 1,2 godziny.

Cieszy nas fakt, że w końcu postanowiono pomyśleć o cyberbezpieczeństwie pojazdów. Miejmy nadzieję, że te zupełnie nowe środki zapobiegawcze – niczym dotychczas stosowane zabezpieczenia antykradzieżowe typu łańcuchy, blokady i U-locki – sprawdzą się w praktyce.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze