Ewa Kania

Rewolucja w polskich fotoradarach. Mandaty posypią się teraz gęsto

Polskie fotoradary nie bez powodu mają opinię bardzo pobłażliwych wobec kierowców przekraczających prędkość i uzyskały ją nie bez powodu. Okazuje się jednak, że czasy taryfy ulgowej się skończyły i kierowcy muszą liczyć się ze znacznie surowszym traktowaniem.

Spis treści

Czy można dostać mandat za niewielkie przekroczenie prędkości?

Wieli polskich kierowców żyje w przeświadczeniu, że niewielkie przekroczenia prędkości nie są karane. Zwykle mówi się o tolerancji na poziomie 10 km/h i rzeczywiście taryfikator mandatów nie przewidywał kary za tak niskie przekroczenie.

To się jednak zmieniło wraz z nowym taryfikatorem, który obowiązuje od początku 2022 roku. Teraz nawet za kilka kilometrów na godzinę można otrzymać mandat. Co prawda jest to mało prawdopodobne, abyśmy zostali zatrzymani przez policjanta w celu wręczenia nam mandatu za 50 zł, ale prawo przewiduje taką możliwość.

Jaką tolerancję przekroczenia prędkości mają polskie fotoradary?

Przyjęło się mówić, że fotoradary w Polsce są jeszcze bardziej pobłażliwe i ustawiane są tak, by reagować dopiero na przekroczenie prędkości powyżej 20 km/h, a czasami nawet i na poważniejsze przewiny. To również było prawdą, a wynikało z dużego obłożenia pracą pracowników CANARD. Każde zdjęcie musi bowiem być sprawdzone, czy pozwala na identyfikację właściciela pojazdu oraz czy daje podstawę do wystawienia mandatu.

Oszukują kierowców metodą „na fotoradar”. Służby ostrzegają

Ustawienie tolerancji na ponad 20 km/h pozwoliło na ściganie tylko kierowców stwarzających poważniejsze zagrożenie i zmniejszenie ryzyka, że jakieś wykroczenie się przedawni, zanim będzie mogło być zweryfikowane.

Rewolucja w polskich fotoradarach. Koniec z pobłażaniem dla kierowców

Tak pobłażliwe traktowanie kierowców przekraczających prędkość właśnie dobiegło końca. Jak podaje serwis brd24.pl, po krytycznym raporcie NIK na temat fotoradarów, zdecydowano się na obniżenie progu tolerancji.

Obecnie w Polsce ma już nie być fotoradarów innych niż takie, które robią zdjęcie już po przekroczeniu prędkości o ponad 10 km/h. Tyle wynosi bowiem maksymalny dopuszczalny błąd kierujących pojazdami, określony rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 14 marca 2013 roku. Dlaczego zatem można dostać mandat za przekroczenie prędkości poniżej 10 km/h? To już pytanie nie do nas. Faktem jest natomiast, że kierowcy powinni być znacznie bardziej czujni na widok fotoradarów.

Mandaty za prędkość w 2024 roku

Przypomnijmy jak obecnie wygląda taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości:

  • do 10 km/h – mandat 50 zł i 1 pkt. karny
  • 11–15 km/h – mandat 100 zł i 2 pkt. karne
  • 16–20 km/h – mandat 200 zł i 3 pkt. karne
  • 21–25 km/h – mandat 300 zł i 5 pkt. karnych
  • 26–30 km/h – mandat 400 zł i 7 pkt. karnych
  • 31–40 km/h – mandat 800 zł (recydywa 1600 zł) i 9 pkt. karnych
  • 41–50 km/h – mandat 1000 zł (recydywa 2000 zł) i 11 pkt. karnych
  • 51–60 km/h – mandat 1500 zł (recydywa 3000 zł) i 13 pkt. karnych
  • 61–70 km/h – mandat 2000 zł (recydywa 4000 zł) i 14 pkt. karnych
  • ponad 70 km/h – mandat 2500 zł (recydywa 5000 zł) i 15 pkt. karnych

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze