Edyta Klim

Rajdy dla amatorów – mapa najbardziej aktywnych automobilklubów

Wyróżniamy najaktywniejsze automobilkluby, pod kątem organizacji imprez rajdowych dla amatorów. Podpowiadamy, gdzie wystarczy samochód i kask, by na chwilę poczuć się jak kierowca rajdowy.

Największą ilością imprez samochodowych, organizowanych dla amatorów w 2014 roku, mogą pochwalić się automobilkluby, które posiadają własne tory czy place (bądź z okolicznych regularnie korzystają).

Umiejscowienie imprezy sportowej w jednej lokalizacji, wyłączonej z normalnego ruchu samochodowego – wydaje się być receptą na sukces. Impreza nie potrzebuje wtedy wiele osób do organizacji i nie trzeba się starać o pozwolenia w kilku instytucjach, jak przy imprezie rozgrywanej na drodze publicznej.

Można też stwierdzić, że impreza rozgrywana na torze nie zakłóca spokoju tym, którzy sportami motorowymi zainteresowani nie są. Jednak jest tak jedynie w teorii… Absurdalność zarzutów wobec imprez motorowych wciąż rośnie i obawy, że niedługo pozamykane zostaną wszystkie tory, bo są za głośne – są niestety uzasadnione. 

Cieszymy się, że jest się jeszcze gdzie pościgać i chcielibyśmy wyróżnić najaktywniejsze automobilkluby, pod kątem organizacji imprez rajdowych dla amatorów.

W czołówce najaktywniejszych klubów jest Auto Koło Centrum z Łodzi, który swój wynik zawdzięcza przede wszystkim serii zawodów Grand Prix Staniewicka. Impreza rozgrywana jest na sporym placu, ale ten automobilklub organizuje też imprezy dużo większe, najczęściej dwudniowe, rozgrywane w okolicznych miastach min.: Mińsku Mazowieckim, Nowym Dworze Mazowieckim, Piasecznie, a także szutrowe. Klub dba o dobre relacje z władzami miast, właścicielami terenów i sponsorami, bo imprezy raz rozegrane – stają się cykliczne. Jak widać, można zorganizować imprezę tak, by stała się także promocją miasta w centrum którego rozgrywa się widowiskowe kryterium.

Kolejny pod względem aktywności jest Automobilklub Rzemieślnik, który zarządza torem Słomczyn. Dobry wynik tego klubu to efekt częstych Dni Otwartych dla kierowców i serii zawodów Puchar Toru Słomczyn. Tor jest obiektem wysokiej klasy o zróżnicowanej nawierzchni, używanym także do imprez rangi mistrzowskiej, więc Dni Otwarte to świetna inicjatywa, by zwyczajny użytkownik samochodu mógł się poczuć, prawie jak zawodnik.

Na następne wyróżnienie zasługuje Automobilklub Bydgoski, który organizuje cykl AB Cup połączony z BMW Challenge, które od lat cieszą się dużą popularnością oraz Bydgoski Mistrz Kierownicy i imprezy szutrowe. Najczęstsze miejscówki to: Kartodrom Bydgoszcz, Lotnisko Bednary, a szutrowe próby w Łochowie.

Automobilklub Kielecki regularnie organizuje serię Superoes na Torze Kielce w Miedzianej Górze oraz Star-Oes w Starachowicach. Podobną aktywność wykazuje Automobilklub Wielkopolski, który dla amatorów ma na torze Poznań swoją serię Superoes i sporadycznie inne imprezy.

Sporą aktywność w działaniu dla amatorów wykazywały także Automobilkluby Tomaszowski i Ziemi Tyskiej. Pierwszy ma swoją serię Szkoły Doskonalenia Techniki Jazdy, rozgrywanej w na placu targowym w Opocznie oraz kilka większych KJS-ów w sezonie. Podobnie drugi klub, dysponujący Torem Fiata w Tychach na którym regularnie rozgrywają się rundy Samochodowych Mistrzostw Tychów. Bardzo aktywny jest także Automobilklub Królewski z seriami klubowych imprez i testów.

Sporą ilość KZK, czyli Konkursów Zręczności Kierowców rozegrały Auto Klub Skierniewice i Automobilklub Łódzki z Motodromem na ul. Drewnowskiej. Dużo imprez dla amatorów w sezonie 2014 organizowały również automobilkluby: Biłgorajski, Polski, Opolski, Sparta, Południowy, Piotrkowski, Stargardzki, Olsztyński Klub Rajdowy, Auto Klub Szczecin, Rallyland, Chełmski, Zagłębie Turoszowskie i Stowarzyszenie Team 50.

W inicjatywie organizowania prywatnych imprez rajdowych dla amatorów na czoło wybija się województwo dolnośląskie. To tutaj dużą popularnością cieszą się wrocławskie zawody WLTA&WLR, jak i zawody rozgrywane na kultowych, rajdowych trasach w Kamionkach czy Walimiu. Na kolejne wyróżnienie zasługuje inicjatywa Supertrophy na Torze Rzepakowa pod Krakowem. Powstaje sporo nowych inicjatyw prywatnych, jednak nadal mało z nich wybija się na tyle, by dorównać aktywności automobilklubów.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Witam, to bardzo ciekawe statystki i pewnie wiele osób chciałoby poznać szczegóły, gdzie i co. Czy uda się udostępnić jakąś tabelkę z liczbą poszczególnych imprez danego klubu lub koła i linkiem do ich aktualności?
z góry dziękuję

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

http://www.automobilklubie.com najwięcej imprez na Mazurach

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Kalendarz 2015: http://www.pzm.pl/news/kalendarz-imprez-i-szkolen-2015

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

A Rzeszowski… NIC 😀

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

chyba zapomnieliscie o ak morski w gdynii … a zdziwicie sie jakie imprezy robia

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Cieszyńskiego brak… 🙁

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Ak Stargardzki 7 imprez rajdowych . Festyn sw Krzysztofa , Rajd pojazdow zabytkowych , Zlot pojazdow zabytkowych , 2 rajdy turystyczne
http://www.ak.stargard.pl forum na stronie http://www.moto.stargard.pl

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Tekst powstał na podstawie publikowanego co czwartek Informatora KJS na stronie rajdy.hoga.pl , który obejmuje ok. 90 procent imprez typu KJS. Pozostałe automobilkluby działają owszem, ale mają 1-6 imprez w roku i jest ich drugie tyle, co wymienione, dlatego skupiłam się na najaktywniejszych.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

No to rodzi się pytanie.. czy liczy się ilość czy jakość?

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

W tym zestawieniu – ilość, bo chodzi o AK najaktywniejsze a nie najlepsze. Ciężko ocenić osobiście jakość ich pracy, bo są porozrzucane po całym kraju. Ale na logikę – jeżeli AK ma sporo imprez i ma tam frekwencję (to akurat widać po galeriach z nich), to i jakość musi być dobra.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Dla tych których autko czeka na chwile relaksu 🙂 Zapraszamy https://www.facebook.com/pages/PSP-Perfekt-Warsztat-Mechaniki-Pojazdowej/1581624828742451?pnref=story

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Dla tych których autko czeka na chwile relaksu 🙂 Zapraszamy https://www.facebook.com/pages/PSP-Perfekt-Warsztat-Mechaniki-Pojazdowej/1581624828742451?pnref=story

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze