Agnieszka Serafinowicz

Punkty karne, ten kierowca uzbierał ich aż 85. Dostawczakiem

Punkty karne w znacznej liczbie to nie jedyna kara jaka spotka pirata drogowego zatrzymanego przez kaliskich policjantów.

Policjanci z Wydziału Prewencji i Profilaktyki Społecznej w miejscowości Kokanin w powiecie kaliskim w Wielkopolsce, podjęli próbę zatrzymania do kontroli drogowej dostawczego Renault Master. Kierowca jednak zignorował polecenia funkcjonariuszy i zaczął uciekać.

Kierowca dostawczego Renault kontynuując ucieczkę łamał przepisy ruchu drogowego m.in. wyprzedzał w miejscach niedozwolonych, nie stosował się do sygnalizacji świetlnej oraz doprowadził do trzech kolizji drogowych, w tym jednej z policyjnym radiowozem. Aby zatrzymać nieprzewidywalnego mężczyznę do pościgu przystąpili kolejni policjanci. Po kilkudziesięciu (!) kilometrach mężczyzna zatrzymał auto w pobliżu skrzyżowania ulic Łódzkiej i Sportowej w Kaliszu, ale wcale nie zamierzał się poddać – zaczął uciekać pieszo. Ostatecznie zbieg został zatrzymany przez policjantów z Wydziału Kryminalnego KMP w Kaliszu. Okazało się, że to 29-letni mieszkaniec województwa wielkopolskiego. Mężczyzna był poszukiwany listem gończym wydanym przez poznański sąd.

Punkty karne i niezatrzymanie się do kontroli – jaka kara dla pirata?

Zatrzymany mężczyzna nie tylko odpowie za wcześniejsze przewinienia (przypomnę: był ścigany listem gończym), ale do tego dojdzie grożąca mu kara za niezatrzymanie się do kontroli drogowej. Za ten czyn 29-letniemu kierowcy grozi kara 5 lat pozbawienia wolności, dodatkowo odpowie on również za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym, za które „uzbierał” łącznie aż 85 punktów karnych. Jednocześnie warto pamiętać – o czym wcześniej pisałam – że jakakolwiek liczba ponad 24 punkty karne, czyli obowiązujący w Polsce limit dla kierowców posiadających prawo jazdy dłużej niż rok, nie ma formalnie znaczenia. Choć oczywiście sąd zawsze może wziąć pod uwagę skalę naruszeń. Nie mniej nie da się stracić prawa jazdy dwa razy. Niezależnie od tego, czy mamy 25 punktów, czy 150 punktów, prawo jazdy traci się raz, a to automatycznie powoduje redukcję punktów do zera. W tym przypadku na jak długo zostaną zabrane uprawnienia zadecyduje sąd.

Punkty karne – ten uzbierał ich 85

29-latek usłyszał już zarzuty w tej sprawie. Odpowie za niezatrzymanie się do kontroli drogowej. Za to przestępstwo grozi kara 5 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna nie uniknie również odpowiedzialności w związku z popełnionymi wykroczeniami w ruchu drogowym. Policjanci wyliczyli, że za wykroczenia, które popełnił, 29-latek mógłby dostać 85 punktów karnych oraz mandaty w łącznej wysokości 8,5 tys. złotych. Mógłby, ponieważ policjanci odstąpili od karania w trybie mandatowym. Kierowcą zajmie się sąd, który może wymierzyć karę w wysokości nawet do 30 tys. złotych. Oczywiście prawo jazdy pirata drogowego również zostało zatrzymane.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze