Przygotuj się do bezpiecznej jazdy. Te 4 zasady warto znać

Przygotuj się do bezpiecznej jazdy. Te 4 zasady warto znać

20 maja 2020
Powoli wracamy do normalności, co wiąże się również z częstszym korzystaniem z aut. Jeśli jednak samochód nie był użytkowany przez kilka tygodni, należy go odpowiednio przygotować do bezpiecznej jazdy. Oto 4 najważniejsze zasady.

Sprawdź poziomy płynów
Przed uruchomieniem silnika koniecznie sprawdźmy poziom oleju silnikowego i płynu chłodniczego. Upewnijmy się również, czy na ziemi nie znajdują się żadne wycieki, szczególnie w miejscu bezpośrednio pod silnikiem. 

Sprawdź ciśnienie w oponach
Gdy samochód nie jest użytkowany przez dłuższy czas, ciśnienie w oponach można znacząco spaść. Dzieje się tak z powodu naturalnego procesu przenikania gazu przez powierzchnię opon – każdego dnia, szczególnie latem, ubywa z nich trochę powietrza. Jeżeli przed uruchomieniem pojazdu nie sprawdzimy ciśnienia powietrza, ciężar samochodu może doprowadzić nawet do uszkodzenia felgi i deformacji koła. 

Skontroluj najważniejsze części i funkcje
Po dłuższym postoju samochodu pamiętajmy o sprawdzeniu stanu wszystkich elementów używanych podczas jazdy, w tym świateł, kierunkowskazów, szyb, wycieraczek i wszelkich urządzeń elektronicznych. Powiadomienia o nieprawidłowościach często wyświetlają się na ekranie systemu multimedialnego pojazdu.

Zdezynfekuj powierzchnie
W obecnej sytuacji bardzo ważna jest dbałość o czystość pojazdu. Warto szczególnie zwrócić uwagę na obszary największego kontaktu, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz samochodu.

  • Zacznijmy od zdezynfekowania zewnętrznych i wewnętrznych klamki drzwi, kierownicy, dźwigni zmiany biegów, ekranu dotykowego
    i wszystkich przycisków. Nie zapomnijmy o tych sterujących szybami oraz uchwycie do kontroli położenia fotela.
  • Deska rozdzielcza. To jeden z najważniejszych elementów, ponieważ przy kichaniu lub kaszlu pasażerowie często mają twarz zwróconą w kierunku deski rozdzielczej.
  • Maty podłogowe. Ze względu na ciągły kontakt z podeszwami butów gromadzi się na nich brud, który warto usunąć.
  • Wentylacja. Aby zapewnić wysoką jakość powietrza w samochodzie, otwory wentylacyjne nie mogą być zasłonięte. Poza przeprowadzeniem dezynfekcji należy usunąć zalegający kurz za pomocą pędzla lub odkurzacza.
  • Elementy na zewnątrz. Użytkownicy samochodów zwykle nie zdają sobie sprawy, jak wielu elementów dotykają na zewnątrz samochodu. Niektórzy opierają się o okna, inni zamykają drzwi, popychając je w dowolnym miejscu. Przy myciu postarajmy się nie pominąć żadnej z takich powierzchni.
  • Podczas mycia pojazdów należy zastosować odpowiednie środki czyszczące: mieszankę wody z łagodnym mydłem oraz specjalne produkty do pielęgnacji samochodów. Korzystanie z płynów zawierających 70% alkoholu ograniczmy do powierzchni, których dotykamy szczególnie często.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!