Agnieszka Serafinowicz

Przewozisz fajerwerki w swoim aucie? O tym warto pamiętać

Fajerwerki to coś, bez czego wielu nie wyobraża sobie powitania Nowego Roku, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach w ich zakupie i używaniu.

Spis treści

Zbliża się Sylwester i Nowy Rok 2023. To oznacza jedno, o północy 31 grudnia 2022 będzie głośno. Fajerwerki od lat są jednym ze sposobów powitania Nowego Roku, tak jest nie tylko w Polsce. Jeżeli też lubisz „postrzelać” na Sylwestra i planujesz imprezę ze znajomymi, warto być świadomym pewnych kwestii. Szczególnie jeżeli najbliższego Sylwestra planujecie spędzić np. w Niemczech.

Fajerwerki – czy mogę je legalnie kupić?

Pytanie wydaje się pozornie głupie, bo przecież doskonale wiemy, że tego typu artykuły przed Sylwestrem są masowo wystawiane na sprzedaż nawet w dyskontach. Warto jednak pamiętać, że istnieją prawne ograniczenia co do dystrybucji i sprzedaży tego typu produktów. Przede wszystkim nielegalne jest sprzedawanie materiałów pirotechnicznych nieletnim. To nawet nie wykroczenie, lecz przestępstwo. W myśl prawa, ten kto je popełnia, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Fajerwerki – publicznie legalne tylko w Sylwestra i Nowy Rok

W Polsce fajerwerki można legalnie kupić cały rok (tylko trzy kategorie: F1, F2 i F3, najmocniejsza kategoria F4 nie jest dostępna w publicznym obrocie i zastrzeżona tylko do wykorzystywania przez profesjonalistów), ale ich odpalanie w miejscach publicznych jest legalne już tylko w Sylwestra i Nowy Rok. Możecie się w takim razie zapytać, jakim cudem na tylu weselach odpalają fajerwerki przez cały rok? Wesele organizowane na terenie prywatnym to nie to samo co miejsca publiczne, ale i w takim przypadku pokaz sztucznych ogni dla nowożeńców musi odbyć się przed godziną 22.

Odpalenie w miejscu publicznym produktów pirotechnicznych jest wykroczeniem, o którym mówi art. 83 Kodeksu wykroczeń. W wielu miejscach ograniczenia nakładają też przepisy lokalne. Co nam grozi za odpalenie petardy przed Sylwestrem? Jeżeli zrobiliśmy to w miejscu publicznym, narażamy się na mandat od 100 do 500 zł.

Fajerwerki w Niemczech – uważaj!

Kupując fajerwerki w Polsce i próbując przewieźć je do Niemiec narażacie się na ryzyko. Co prawda w Niemczech można „strzelać” na Sylwestra i Nowy Rok, ale już np. legalne do wykorzystywania przez zwykłe osoby (nieprofesjonalistów) fajerwerki klasy F3, są w Niemczech nielegalne. W Niemczech legalne są fajerwerki F1 i F2, a F3 i F4 wymagają specjalnych pozwoleń. I nie ma znaczenia, że w bagażniku jadąc na imprezę w Niemczech macie fajerwerki F3 tylko na własny użytek. W razie kontroli drogowej w Niemczech trzeba zgłosić, że wieziemy fajerwerki. Nawet gdy są to lżejszego kalibru materiały klasy F1 i F2, wciąż muszą mieć certyfikat CE. Chińskie fajerwerki kupione w Polsce bez certyfikatu CE są w Niemczech nielegalne. Fajerwerki F3 i F4 lub jakiekolwiek bez certyfikatu CE zostaną w razie kontroli skonfiskowane, a przewożącemu je właścicielowi grozi nawet do 3 lat więzienia!

Wspominamy o tym również dlatego, że wiele osób liczy na łatwy zarobek (duża różnica w cenie pomiędzy Polską, a Niemcami) i przewozi przez granicę fajerwerki w celu ich odsprzedaży za naszą zachodnią granicą.

Przewożenie fajerwerków samochodem osobowym – o czym trzeba wiedzieć?

W Polsce nie ma przepisów, które nakazywały by kierowcy samochodu osobowego jakieś dodatkowe czynności przy przewożeniu fajerwerków w bagażniku samochodu osobowego. Należy zachować elementarną ostrożność i to już na etapie zakupu. Nie wybierajmy produktów pirotechnicznych z uszkodzonym opakowaniem, nawet gdy sprzedawca np. obniży ich cenę. Podczas przewożenia produktów pirotechnicznych jedźmy ostrożnie bez gwałtownych manewrów.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze