Przewożenie dziecka na motocyklu

Kiedyś dziecko odkryje, że mamusia ma motocykl i stanie przed nią z kaskiem narciarskim pod pachą, oświadczając (jak moje), że chętnie pójdzie pomóc odpalić motocykl po zimie. Można zaproponować mu wówczas naprędce jakąś alternatywę albo przygotować się odpowiednio wcześniej na taką nieuchronną okoliczność. Zamieszczamy przepisy dotyczące przewożenia dziecka motocyklem.

Przepisy ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawa o Ruchu Drogowym nie zabraniają przewożenia nawet małych dzieci na motocyklach pod jednym warunkiem „...prędkość dopuszczalna [...] motocykla (również z przyczepą) i motoroweru, którym przewozi się dziecko w wieku do 7 lat wynosi 40 km/h" (Rozdział 3 Art 20.ust 6.3). Ponieważ bezpieczeństwo pasażera - w tym przypadku dziecka - zależy bezwzględnie od kierującego pojazdem, powinien on również kontrolować to, co robi dziecko. W niektórych przypadkach lepiej więc sadzać je przed kierującym (w przypadku motocykla najczęściej na baku) lub w specjalnym siedzisku montowanym na kanapie jednośladu.

Na rynku można dostać specjalne foteliki motocyklowe dla dzieci. Przeznaczone są one dla brzdąców w wieku od 2,5 roku do 8 lat (14 do 30kg). Wożąc w nich swoją pociechę, będziemy spokojniejsi, że nie zmieni nagle pozycji lub nie zsunie się na bok gdy np. zmorzy ją sen podczas jazdy.

Możemy też wozić dzieci w bocznym wózku motocykla. Trzeba jednak pamiętać, że według przepisów jest to pojazd samochodowy i chociaż w przypadku fabrycznego wyposażenia w pasy bezpieczeństwa, zgodnie z art.40 ust. 2 ustawy, nie ma obowiązku jazdy nim w kasku to jednocześnie obowiązuje nas inny przepis - art. 39 ust. 3 ustawy. Stanowi on, że: „w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym". Czyli możemy zamontować w wózku bocznym fotelik samochodowy (jeśli będzie to możliwe) i w ten sposób wozić dziecko. Oczywiście korzystanie z pasów bezpieczeństwa w połączeniu z kaskiem nie jest zabronione, a wybór dodatkowej ochrony pozostaje w gestii kierujących i pasażerów.

Przewożenie dziecka na motocyklu
Same kwestie odpowiedniego ubioru nie są regulowane w żaden sposób przepisami. Oczywiście za wyjątkiem kasku. Zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy, istnieje obowiązek używania w czasie jazdy „hełmu ochronnego". Jest to obligatoryjne dla każdego kierującego oraz osoby przewożonej motocyklem lub motorowerem. Przepisu nie stosuje się w odniesieniu do motocykli fabrycznie wyposażonych w pasy bezpieczeństwa.

„Hełm ochronny"  ma za zadanie tłumić energię kinetyczną powstałą w wyniku uderzenia, a tym samym chronić głowę. Powinien więc odpowiadać właściwym warunkom technicznym i posiadać atest bezpieczeństwa: ECE 22-04 lub ECE 22-05. Należy zwrócić na to szczególną uwagę podczas kupowania kasku dla naszego małego pasażera. Nadal są miejsca, które prowadzą sprzedaż kasków bez atestów! Dobór samego kasku dla większych dzieci nie powinien stanowić większego problemu - najczęściej będzie to rozmiar XS lub XXS (dostępne w ofercie niemal każdego producenta), przy czym należy zwrócić uwagę na wagę kasku, aby była jak najmniejsza ze względu na słabe jeszcze mięśnie karku dziecka. Ważne jest oczywiście aby był on prawidłowo dobrany. Nie powinien mocno uciskać głowy, tym bardziej utrudniać oddychania, musi zapewniać brzdącowi odpowiedni komfort podczas podróży. Możliwość poruszania kaskiem na boki po jego założeniu oraz zapięciu świadczy o tym, iż rozmiar został niewłaściwie dobrany. Należy pamiętać, że nowy kask powinien wchodzić na głowę z lekkim oporem,  gdyż jego okładziny wewnętrzne mają tendencję do odkształcania i układania się do kształtu głowy. Ponieważ większość właścicieli jednośladów zadaje sobie sprawę jak ważny jest odpowiedni ubiór i staje się on nieodłączną częścią osprzętu motocyklowego, toteż właściwe zabezpieczenie małego pasażera przed urazami, przynajmniej dla większości, jest kwestią bezdyskusyjną.

Przewożenie dziecka na motocyklu

Problem pojawia się dopiero „od głowy w dół". Na polskim rynku trudno o prawdziwą kurtkę czy spodnie motocyklowe dla dziecka poniżej rozmiaru 110-140. Skompletowanie odpowiedniego zestawu dla małego motocyklisty może sprawić nieco trudności, jednak nie jest niemożliwe. Pozostaje mieć nadzieję, że producenci odzieży motocyklowej wezmą pod uwagę rosnące zapotrzebowanie również i na mniejsze rozmiary.

Dziękuję Biuru Prasowemu KGP i KSP WRD za pomoc w przygotowaniu artykułu.

Konwersacje Facebook
Dołącz do dyskusji komentarze [ 5 ]
Szary człowiek 2015-05-17 00:16
Szkoda, że autor kwestię jazdy z dzieckiem na 2oo ujął bardzo powierzchownie.
Od kilku miesięcy jeżdżę z synem (8 lat), który ma już pewne pojęcie o motocyklu (sam jeździ w terenie na trial-ówce) i pomimo tego zdarzyło się nam, jadąc dłuższą trasą, że zasnął. Na szczęście w lusterku śledziłem jego poczynania i zauważyłem, że bezwładnie przechyla się na bok i zdążyłem zareagować.
Kiedyś widziałem podobną sytuację jadąc za motocyklistą z dzieckiem, więc nie jest to odosobniony przypadek.
Brak jest informacji, a także dyskusji na ten temat. Fotelik dla dziecka fajna sprawa, ale nie do końca. Używanie ograniczone jest wiekiem lub wagą dziecka. Poza tym pytanie, czy używać pasów czy nie. Z jednej strony dobrze - pociecha nie wypadnie, ale z drugiej co w sytuacji gdy motocykl zaliczy glebę. To samo pytanie w przypadku braku fotelika (dziecko nieco starsze lub większe). Wydaje mi się, że dobrym rozwiązaniem byłoby zastosować coś w rodzaju podłokietników z rurek po obu stronach, mocowanych podobnie jak stelaż do kufrów. Podłokietniki stosuje się w większych turystykach, np. Gold Wing czy BMW 1600 RT. Jeśli tam mogą być stosowane, to w innych jednostkach chyba też.
Myślę, że więcej osób ma ochotę uprawiać turystykę motocyklową ze swoim potomkiem, ale zawsze jest stres - co zrobić aby pociecha już po niespełna 100 km monotonnej jazdy nie "odpadła" od maszyny.
Ciekawe co Wy myślicie - może macie jakieś doświadczenia. Zapraszam do dyskusji.
7
0
Odpowiedz
rbles > Szary człowiek 2016-04-13 21:44
Ja z moją córką (obecnie 9 lat) jeżdżę od dwóch sezonów. Z motorami miała kontakt od pieluchy. Strój to podstawa. W związku ze słabym dostępem do ciuchów motocyklowych dla dziecka rozwiązałem to w następujący sposób:
1. Buty - motocyklowe ze wzmocnioną kostką. Zakup na giełdzie we Wrocławiu używek - 100 zł
2. Spodnie - zwykły dżins + profesionalne ochraniacze na kolana dedytowane dla łyżwiarzy wyczynowych (są dłuższe) - koszt po sezonie zimowym około 100 zł
3. Zbroja z firmy Adrenaline - mają małe rozmiary no i przede wszystkim zbroje można regulować. Wystarczy spokojnie na dwa sezony.
4. Kask + kominiarka - według uznania.
5. Nie zapominajmy o rękawicach !

A co do zasypiania. Córa moja zawsze trzyma się mnie za biodra. Czuje kiedy zaczyna popuszczać uścisk. Przede wszystkim jadąc z dzieckiem robię częste postoje. Najlepiej zapobiegać. Staję na uczęszczanych parkingach. Ludzie, którzy spoglądają na nas (ze stwierdzeniem w oczach co za zwyrodniały ojciec tak naraża swoje dziecko...) szybko ją budzi. Myśli, że nas podziwiają :-).

To tyle.

Pozdrawiam PWG.
4
1
Odpowiedz
syla 2016-09-22 16:09
nigdy nie narażałabym dziecka w ten sposób bo niby po co? dla przyjemności można robić bezpieczniejsze rzeczy.
4
8
Odpowiedz
Kacper > syla 11 miesięcy temu
Niektóre osoby do przemieszczania się mają tylko motocykl/skuter a nie mają samochodu
5
1
Odpowiedz
Aneta > Kacper 11 miesięcy temu
Popieram ja właśnie tak mam.
2
0
Odpowiedz
Informujemy, że wszystkie komentarze są monitorowane przez administratorów strony i mogą być usunięte jeżeli obrażają osoby lub zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby, zawierają wulgaryzmy, treści pornograficzne, propagują alkohol, narkotyki, obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie, przyczyniają się do łamania praw autorskich, czy w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo. Nadużycia będą zgłaszane do właściwego dostawcy.