Ewa Kania

Z jaką prędkością można przejeżdżać przez przejście dla pieszych? W przepisach jest pułapka

Przepisy dotyczące dopuszczalnej prędkości wydają się jasne i jeśli tylko jej nie przekraczamy, możemy być spokojni, że nie otrzymamy mandatu. To prawda, ale nie w każdej sytuacji. Jednym z wyjątków są okolice przejść dla pieszych.

Spis treści

Jaka jest dopuszczalna prędkość w pobliżu przejść dla pieszych?

Przepisy nie przewidują żadnych dodatkowych zasad, jeśli chodzi o limity prędkości. Dopuszczalna prędkość określana jest przez znaki, a jeśli ich nie ma, to przez zasady ogólne. Skoro w terenie zabudowanym można poruszać się z prędkością 50 km/h, to tyle też możemy jechać przez przejście dla pieszych. Czy nie?

Otóż i tak i nie. Wszystko przez pewną pułapkę, jaka znajduje się w Kodeksie drogowym:

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Nie ma tutaj żadnego zapisu mówiącego na przykład „w pobliżu przejścia dla pieszych limit prędkości obniżany jest o 10 km/h”. Możecie więc cały czas jechać przepisowe 50 km/h i policja nic wam nie zrobi. Przynajmniej do czasu.

Czy za jazdę z maksymalną dopuszczalną prędkością przez przejście grozi mandat?

Logika podpowiada, że taki mandat nam nie grozi. Jeśli za przejściem stoi policjant z radarem, to nie przekraczamy dopuszczalnej prędkości, więc za takie wykroczenie nie może nas ukarać. Chyba, że będzie tego bardzo chciał.

Kiedy można wyprzedzać z prawej strony? Kierowcy nie wiedzą o jednym przepisie

Policjant może powołać się na cytowany wcześniej przepis. Jeśli zmierzy, że jedziecie na granicy limitu, a na chodniku znajduje się pieszy, może wam zarzucić, że nie zachowaliście szczególnej ostrożności i nie zmniejszyliście prędkości. Pieszy mógł wszak kierować się na pasy i powinniście być na taką ewentualność gotowi. Wasza prędkość świadczy o tym, że nie byliście.

Mandatu za prędkość nie dostaniecie, bo ta była przepisowa. Ale zawsze pozostaje paragraf o „wykroczeniu przeciwko innym przepisom o bezpieczeństwie lub porządku ruchu na drogach publicznych”. Grzywna wynosi za to do 3000 zł.

Czy sąd może ukarać za jazdę 50 km/h w pobliżu przejścia dla pieszych?

Do tego samego przepisu może odwołać się także sąd, jeśli doszło do potrącenia pieszego. Kiedy kierowca przekracza w jakikolwiek sposób prędkość, właściwie automatycznie uważany jest za jedynego winnego, nawet jeśli to pieszy wybiegł mu pod koła zza przystanku i na czerwonym świetle. Przepisowa jazda w takiej sytuacji może poważnie zmienić stanowisko sądu.

Ale uwaga, bo wracamy do wcześniejszego przepisu o zmniejszaniu prędkości oraz zachowaniu szczególnej ostrożności. W obecnym orzecznictwie potrącenie pieszego na przejściu automatycznie oznacza winę kierowcy. Sądy też często uważają, że „pieszy wchodzący na przejście” to to samo co pieszy „zbliżający się”, pomimo dementowania tego przez Ministerstwo Infrastruktury. Za dodatkowe obciążenie dla kierowcy może służyć to, że nie zachował szczególnej ostrożności i nie zwolnił przed pasami, chociaż miał taki obowiązek. Jazda 50 km/h w takiej sytuacji będzie świadczyć przeciwko niemu.

Komentarze:

Piluczydlo - 26 września 2023

Najlepiej zarrzymać się przed przejściem ,załączyć awaryjne i samochód przepchać

Odpowiedz

głuchy - 26 września 2023

głupie pytanie
Raczej jak powinno przejeżdżać przez przejście
Po pierwsze zatrzymujemy gdy jeżdżą auta przy granicy krawężnika przejścia jeśli samochód zatrzyma ruszamy powoli tak żeby móc zatrzymać następnym pasie przy stojącym samochodzie
Nawet jak trzeba zerkamy lewo lub prawo jeśli to ruch przeciwny
Wjeżdżać przejście możemy gdy droga jest pusta nawet jest pusta obserwujmy otoczenie
Nigdy nie przejeżdżać impetem ani nagle z niewidocznego miejsca
Jeżdżę tak już przeszło 30 lat
A wcześniej jeździłem ulica z powodu wypadku udziałem samochodu

Odpowiedz

Rum - 24 września 2023

Autor tego artykułu niech się zajmie starciem chrzanu. No i również dzięki internetowi obcy wiedzą to o nim ci do tej pory wiedziała tylko rodzina.

Odpowiedz

Patriota - 23 września 2023

Sedziow, prawnikow i ten „NIERZAD” natychmiast zlikwidowac. Kazdy sposob dozwolony byle byl skuteczny. Takie mam zyczenie.

Odpowiedz

Ja - 23 września 2023

To jest pranie mózgu kierowcą odpowied jest jedna tak a nie i tak i nie polskie przepisy drogowe są tak pokręcone że nawet policja nagminnie łamie prawo

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze