Ewa Kania

Kiedy można wyprzedzać z prawej strony? Kierowcy nie wiedzą o jednym przepisie

Kwestia wyprzedzania z prawej strony budzi wiele emocji wśród kierowców, chociaż opisana jest dokładnie w przepisach. Nieporozumienia wynikają z tego, że kierujący nie rozumieją jednego przepisu, albo w ogóle o nim nie wiedzą.

Spis treści

Czy można wyprzedzać z prawej strony w terenie zabudowanym?

Przepisy dotyczące wyprzedzania innych pojazdów z prawej strony w terenie zabudowanym, znane są większości kierowców. Dla pewności jednak przypomnijmy:

Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

O tej zasadzie wiedzą chyba wszyscy. Jeśli mamy dwa pasy w tym samym kierunku, to można wyprzedzać inny pojazd także z jego prawej strony. Dobrze obeznani w przepisach kierowcy, zauważą ponadto dodatkową informację, jaka znajduje się powyżej. Otóż jeśli droga jest na tyle szeroka, żeby zmieściły się na niej dwa samochody obok siebie, to mówimy o dwóch niewyznaczonych pasach ruchu. Można z nich korzystać tak jak z pasów wyznaczonych. Różnica polega na tym, że w takiej sytuacji wyprzedzanie z prawej strony jest niedozwolone.

Czy wolno wyprzedzać z prawej strony w terenie niezabudowanym?

Prawdziwie kontrowersje zaczynają się dopiero, gdy mówimy o terenie niezabudowanym. Według wielu kierowców jest to w ogóle zabronione. Inni, ci nieco bardziej zorientowani w przepisach, stwierdzają, że w pewnych sytuacjach jest to możliwe. I rzeczywiście w art. 24, ust. 10, pkt. 2 czytamy:

Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, jeżeli co najmniej trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

Wymóg obecności trzech pasów ruchu jest najczęściej przytaczany podczas rozmów na temat tego, czy dozwolone jest wyprzedzanie innych pojazdów z prawej strony w terenie niezabudowanym. Kierowcy na tym kończą swoją analizę, ale zapominają, że są jeszcze inne przepisy. Przy pomnijmy  pkt. 1. z przytaczanego już art. 24, ust. 10. A brzmi on:

Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu na jezdni jednokierunkowej.

26 nowych dróg ekspresowych – GDDKiA podała szczegóły

Już rozumiecie? Jeśli nadal nie, to przypomnijmy inne, podstawowe przepisy. Takie jak definicja drogi:

Wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, ruchu osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt.

Czyli pasy ruchu składają się na jezdnię, a ta razem z poboczem i chodnikiem tworzą drogę. Co więcej, droga może być też dwujezdniowa. Już rozumiecie?

Większość dróg pozamiejskich, jeśli wyznaczono na nich przynajmniej dwa pasy ruchu w każdym kierunku, ma pośrodku pas zieleni, często z barierami energochłonnymi. W ten sposób tworzy się drogę z dwoma jezdniami jednokierunkowymi. A na jezdniach jednokierunkowych (z wyznaczonymi pasami ruchu) można wyprzedzać z prawej strony.

Czy dozwolone jest wyprzedzanie z prawej strony na autostradzie?

Biorąc pod uwagę to, co napisaliśmy powyżej, odpowiedź jest oczywista. Zarówno na drogach ekspresowych jak i autostradach, jezdnie oddzielone są od siebie. Dlatego bez względu na liczbę pasów ruchu w jednym kierunku, dozwolone jest wyprzedzanie innych pojazdów z prawej strony.

Kiedy wyprzedzanie z prawej strony jest zawsze zabronione?

Do powyższego wywodu musimy dodać jeszcze informację na temat wyjątków, dotyczących wyprzedzania z prawej strony. Jest to zabronione, gdy:

  • pasy ruchu na jezdni nie są wyznaczone
  • jeśli poza terenem zabudowanym są tylko dwa pasy w każdą stronę, nie oddzielone barierami lub pasem zieleni (jezdnia dwukierunkowa z czterema pasami ruchu)
  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia
  • na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi

Dwa pierwsze wyłączenia już omówiliśmy wcześniej. Natomiast dwa kolejne nie wymagają chyba szerszego komentarza. Prawy pas co do zasady wykorzystywany jest przez pojazdy jadące wolniej (choć w Polsce różnie z tym bywa), więc jeśli zdecydujemy się na wyprzedzanie prawym pasem, musimy mieć dobrą widoczność oraz pewność, że zaraz nie pojawi się przed nami jakiś samochód, poruszający się ze znacznie mniejszą prędkością. Zbliżając się do wierzchołka wzniesienia lub pokonując ostry (ślepy) zakręt, nie mamy dostatecznej widoczności, aby ocenić, czy zaraz nie dogonimy jakiegoś pojazdu i zrobi się niebezpiecznie.

Na koniec przypomnijmy, że wielu polskich kierowców nie zna tych zasad. Mogą więc nie spodziewać się, że nagle inny samochód zacznie wyprzedzać ich z prawej strony. Tym bardziej, że zwykle taki manewr stosuje się, kiedy ktoś uporczywie blokuje lewy pas, co samo w sobie źle świadczy o jego znajomości przepisów i orientacji w otaczającej go sytuacji drogowej. Dlatego wyprzedzając inny pojazd z prawej strony, trzeba zachować dodatkową ostrożność i rozwagę.

Komentarze:

Xxx - 20 września 2023

Jeśli w Polsce jadę autostradą 140 km/h lewym pasem to czy blokuję ruch? Wg przepisów jest to maksymalna prędkość dopuszczalna na tej drodze. Więc NIE blokuje ruchu! Co innego jeśli faktycznie jedzie nią ktoś 120… nie zmienia to jednak faktu, że jeśli prawy pas jest wolny, to należy wg przepisów jechać prawym pasem.

Odpowiedz

Andrzej - 21 września 2023

W Polsce obowiązuje ruch prawostronny, lewopasowcy o tym zapominają. Spójrz jak jeżdżą Niemcy

Odpowiedz

Janusz - 19 września 2023

Witam.
Jeżeli ktoś nie umie czytać przepisów ruchu drogowego, to lepiej niech nie pisze takich bzdur. Ponosi pełną odpowiedzialność.
Jak ktoś nie wie co oznacza średnik w zdaniu.
Polecam https://januszs-prawojazdy.pl/wyprzedzanie-gdzie-wolno-a-gdzie-nie-wolno-wyprzedzac/
Pozdrawiam

Odpowiedz

Jan kowalski - 18 września 2023

Piszesz o drodze jednokierunkowej, a w kwestii wyprzedzania prawą stroną mowa jest o jezdni jednokierunkowej. Drogę jednokierunkową tworzy jezdnia jednokierunkowa, chodnik itp. itd. Na typowej autostradzie z pasem rozdziału masz z reguły dwie jezdnie jednokierunkowe, na których możesz wyprzedzać prawą stroną.

Odpowiedz

Tomasz Zając - 18 września 2023

Art 2 PRD jasno określa definicja drogi Ekspresowej, Autostrady i drogi jednokierunkowej. Nie możemy tylko brać krótki wycinek przepisu tylko patrzeć na całość zbudowanych przepisów. Moim zdaniem wyprzedzanie na ekspresówce i autostradzie z wyprzedzaniem z prawej strony jest błędnie interpretowane

Odpowiedz

Andi - 19 września 2023

W polsce, bo policja sama powinna swiecic przykladem, a nie wymagac czegos do cuego samt sie nie stosują.

Odpowiedz

Jan Kowalski - 18 września 2023

W sytuacji, w której kierowca jedzie lewym pasem wolno i blokuje przejazd innych pojazdów, w przypadku interwencji policji otrzyma mandat za tamowanie lub utrudnianie ruchu. Nie niższy niż 500 zł i 8 punktów karnych, ale policja i tak na takie zachowania nie reaguje.

Odpowiedz

Bor - 17 września 2023

Skoro – jak dowodzi autor – można wyprzedzać z prawej na drodze z dwoma pasami ruchu w jedną stronę, to po co jest przepis mówiący o możliwości wyprzedzania z prawej na drodze z trzema pasami ???

Odpowiedz

Qba - 18 września 2023

Dokładnie, jadący 110 na autostradzie uważa że ma prawo, nie zjedzie bo nie, jak go mijamy z prawej to długimi światłami manifestuje swoje oburzenie. Jeszcze nie widziałem, a jeżdżę 40 lat, żeby policja chociaż pouczyła takiego Mistrza lewego pasa

Odpowiedz

Jagoda - 18 września 2023

Ja bym bardziej pochyliła się nad problemem chamskiego blokowania lewego pasa, co jest zjawiskiem nagminnym w Polsce.

Odpowiedz

Zygmunt - 18 września 2023

Jazda samochodem powinna być przyjemnością a nie brawurą jazdy na śmierć!!!✝️

Odpowiedz

Luzak - 17 września 2023

Dalej nie rozumiesz. Jeżeli nie jest to droga jednokierunkowa (jezdnie nie są oddzielone barierami albo pasem zieleni) to poza terenem zabudowanym muszą być trzy pasy w jednym kierunku, żeby można było wyprzedzać prawą stroną.

Odpowiedz

Brzeszczanin - 17 września 2023

Jest jeden duży problem z tym tekstem. Żeby droga była jednkoierunkowa musi stać tam odpowiedni znak – D-3, a przy autostradach stoją znaki nakazu jazdy prosto C-5, co nie oznacza drogi jednokierunkowej, więc wyprzedzanie z prawej przy dwóch pasach jest ZABRONIONE, oczywiście zgodnie z przepisami.

Odpowiedz

Qkanc - 18 września 2023

Niestety, niektórzy nie odróżniają drogi jednokierunkowej od jezdni będącej częścią drogi dwujezdniowej.

Odpowiedz

JAN - 17 września 2023

Jest problem chyba poważniejszy a nazywa się kierowcy nie potrafiący jeździć autostradą. Niestety na kursach prawa jazdy nie uczy się tego i blokowanie pasa lewego, podczas gdy prawy jest pusty jest po prostu nagminne.

Odpowiedz

111111 - 17 września 2023

Wyprzedzam z prawej strony zawsze kiedy jest na to możliwość, i nie patrze co mówią przepisy, bo przepisy są czasem bez sensu i nie zgodne z sytuacją na drodze,wszystko w temacie.

Odpowiedz

Mickiewicz - 19 września 2023

Ogólnie się zgadzam ale niestety ogólnie kultura na drodze leży i kwiczy w naszym kraju. Niestety jeśli ktoś kto jedzie na autostradzie 120 km/h lewym pasem, wyprzedził TIRa, a do następnego ma 100-200 metrów to dobrze wie, że jak zjedzie zaprzestając manewru wyprzedzania następnego z dużym wyprzedzeniem to za Tobą pojedzie cały sznur za szybkich za wściekłych i zmuszony będzie co chwilę zwalniać do 80-90, bo każdy ma wyje…ne, że ktoś jest ugotowany za TIRem. Ba, zdarzają się sytuacje, że szybszy na autostradzie z trzema pasami nie zjedzie na lewy, mimo że jest cały pusty i pastwi się nad kimś kto nieubłaganie zbliża się na prawym do czterech liter TIRa jadąc niewiele szybciej środkowym. Ludzie, byłem co prawda dawno we Włoszech i tam bardziej piracki ale równocześnie była o wiele większa kultura i empatia względem innych kierowców. Podsumowując, ja jeżdżę zwykle max. 140 km/h po autostradzie, nie mam problemu wypuścić z prawego przed siebie kogoś wolniejszego, żeby nie hamował za TIRem, nie mam problemu zjechać na prawy za szybkim, za wściekłym… ale niestety często człowiek się wk…, bo pozostali na lewym mają Cię potem w d… i miejsca ci na przeskoczenie kolejnego TIRa już nie dadzą. Efekt? Jeśli nie zapi…lasz to na autostradzie się męczysz wolnossącym pojazdem.

Odpowiedz

Mariano - 17 września 2023

Tak, należy edukować kierowców… zwłaszcza tych co jadą 120 lewym i twierdzą że jadą zgodnie z przepisami

Odpowiedz

Stacho - 17 września 2023

Jak zwykle,zawsze wkładanie do głowy głupot zamiast tworzyć proste przepisy robi się mętlik w głowach ludziom.Przrpisy winny być proste,zrozumiałe dla kierowcy.Jezeli mamy ruch prawostronny i jest obowiązek jazdy prawą stroną to powinno się zakazać wyprzedzania wszędzie z prawej strony i kropks

Odpowiedz

Andrzej - 16 września 2023

A jak sie ma sprawa z wyprzedzaniem z prawej strony pojazdu ktory sygnalizuje zamiar skrętu w lewo na skrzyżowaniu o ruchu kierowanym, w terenie zabudowanym
Skrzyżowanie to sklada aie z dwoch przcinajacych się dróg dwukierunkowych po jednym pasie w każda stronę.

Odpowiedz

Mokry - 18 września 2023

Pojazd nawet jeśli stoi na światłach, to i tak zgodnie z przepisami jest w ruchu. Musiałby zaparkować aby nie być w ruchu

Odpowiedz

Nauczyciel - 17 września 2023

Wówczas to nie jest wyprzedzanie tylko mijanie, ponieważ pojazd skręcający w lewo nie jest w ruchu

Odpowiedz

Marek Kozlowski - 16 września 2023

Za wyprzedzanie z prawej strony na autostradzie w Niemczech jest150 e. Oraz 1 punkt.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze