Agnieszka Serafinowicz

Przejazdy współdzielone sposobem na wysokie ceny paliwa? W Polsce już 5 mln użytkowników popularnej platformy

Przejazdy współdzielone to dla większości użytkowników popularnej w Polsce platformy carpoolingowej sposób na zniwelowanie wysokich cen paliw.

Zbliżający się koniec roku, to dobry czas do prezentowania wszelkiego rodzaju ciekawych zestawień i statystyk. Swoimi danymi podzieliła się najpopularniejsza w Polsce (i nie tylko) platforma carpoolingowa (przejazdy współdzielone) – Blablacar.

Platforma, w którym prywatni posiadacze aut udostępniają wolne miejsca na przejazdy współdzielone innym chętnym liczy już sobie w naszym kraju ponad 5 milionów aktywnych użytkowników. Pandemia, wojna na Ukrainie, wysoka inflacja i rosnące ceny paliw spowodowały, że chętnych na dzielenie się z innymi kosztami przejazdów jest coraz więcej. Według badania przeprowadzonego wśród kierowców Blablacar, aż 72 proc. respondentów wskazało przejazdy współdzielone, jako remedium na rosnące ceny paliw.

Przejazdy współdzielone – jakie są najpopularniejsze modele

Według danych działającej w Polsce platformy carpoolingowej, najpopularniejszym w naszym kraju modelem samochodu, na jaki możemy trafić decydując się na wspólny przejazd z właścicielem auta jest Volkswagen Passat. Właściciele popularnych „pasków” zrealizowali w tym roku ponad 215 tys. przejazdów. Kolejne miejsca na podium w tej kategorii popularności zajęły: Opel Astra oraz Audi A4, tuż za podium uplasowała się Skoda Octavia. Co ciekawe, również Passat okazał się najpopularniejszym modelem w carpoolingu na Ukrainie, nieco inaczej wygląda to w zachodniej Europie, w Niemczech rządzi Volkswagen Golf, w Hiszpanii Seat Leon, a we Francji – Peugeot 308.

Przejazdy współdzielone – jakie były najdłuższe trasy?

Carpooling to system wspólnych przejazdów sprawdzający się przede wszystkim w dłuższych, międzymiastowych trasach. Mogą to być zarówno w miarę krótkie odcinki w ramach jednego województwa, ale wg danych platformy Blablacar trafiały się też naprawdę długie trasy. Rekordowa pod tym względem okazała się trasa proponowana przez kierowcę, który proponował wspólny przejazd na dystansie aż 3326 km z Warszawy do Lizbony, stolicy Portugalii.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze