
Przejazdy współdzielone sposobem na wysokie ceny paliwa? W Polsce już 5 mln użytkowników popularnej platformy
Przejazdy współdzielone to dla większości użytkowników popularnej w Polsce platformy carpoolingowej sposób na zniwelowanie wysokich cen paliw.
Zbliżający się koniec roku, to dobry czas do prezentowania wszelkiego rodzaju ciekawych zestawień i statystyk. Swoimi danymi podzieliła się najpopularniejsza w Polsce (i nie tylko) platforma carpoolingowa (przejazdy współdzielone) – Blablacar.
Platforma, w którym prywatni posiadacze aut udostępniają wolne miejsca na przejazdy współdzielone innym chętnym liczy już sobie w naszym kraju ponad 5 milionów aktywnych użytkowników. Pandemia, wojna na Ukrainie, wysoka inflacja i rosnące ceny paliw spowodowały, że chętnych na dzielenie się z innymi kosztami przejazdów jest coraz więcej. Według badania przeprowadzonego wśród kierowców Blablacar, aż 72 proc. respondentów wskazało przejazdy współdzielone, jako remedium na rosnące ceny paliw.
Przejazdy współdzielone – jakie są najpopularniejsze modele
Według danych działającej w Polsce platformy carpoolingowej, najpopularniejszym w naszym kraju modelem samochodu, na jaki możemy trafić decydując się na wspólny przejazd z właścicielem auta jest Volkswagen Passat. Właściciele popularnych „pasków” zrealizowali w tym roku ponad 215 tys. przejazdów. Kolejne miejsca na podium w tej kategorii popularności zajęły: Opel Astra oraz Audi A4, tuż za podium uplasowała się Skoda Octavia. Co ciekawe, również Passat okazał się najpopularniejszym modelem w carpoolingu na Ukrainie, nieco inaczej wygląda to w zachodniej Europie, w Niemczech rządzi Volkswagen Golf, w Hiszpanii Seat Leon, a we Francji – Peugeot 308.
Przejazdy współdzielone – jakie były najdłuższe trasy?
Carpooling to system wspólnych przejazdów sprawdzający się przede wszystkim w dłuższych, międzymiastowych trasach. Mogą to być zarówno w miarę krótkie odcinki w ramach jednego województwa, ale wg danych platformy Blablacar trafiały się też naprawdę długie trasy. Rekordowa pod tym względem okazała się trasa proponowana przez kierowcę, który proponował wspólny przejazd na dystansie aż 3326 km z Warszawy do Lizbony, stolicy Portugalii.
Najnowsze
-
Łódź ma nowy sposób na naprawę dróg. Internet się śmieje, a miasto się tłumaczy
Dziurawe drogi to w Polsce już nie tak częsty, ale nadal wcale nie zaskakujący widok. Podobnie jak łatanie tychże dróg w sposób prowizoryczny i nietrwały. Zaskakujący jest jednak pomysł władz Łodzi, które postanowiły łatać dziury w drodze… gruntowej. -
Tych zasad nie uczą na kursie na prawo jazdy. A powinni
-
Ulga na samochód dla osoby niepełnosprawnej, jak ją uzyskać? Kto może? W jakiej kwocie? Niebawem startuje nowy program wsparcia!
-
100 najszybszych elektryków świata – Tesla nie jest nawet na podium
-
Agnieszka Szarejko i jej pierwsze kroki w upiększaniu motocykli
Zostaw komentarz: