Agnieszka Serafinowicz

Czy można przejeżdżać autem przez płytką rzekę?

Przejazd autem przez rzekę dla odpowiedniego auta nie musi być wyzwaniem, ale pozostaje kwestia gdzie to robimy. Nie wszędzie jest to legalne.

Spis treści

Jazda po bezdrożach to dla wielu duża atrakcja, gdyby tak nie było, samochody osobowe, a nie użytkowe, zdolne do jazdy w terenie nie miały by racji bytu. Tymczasem popularność wszelkiej maści SUV-ów jest wyższa dziś niż kiedykolwiek wcześniej. Oczywiście nie każdy SUV nadaje się w teren, ale miłośnicy offroadu, gdy już mają odpowiedni sprzęt chętnie zjeżdżają z utwardzonych szlaków, niektórzy próbują też sił w brodzeniu przez płytkie rzeki. Jest jeden problem. Poza przygotowanymi specjalnie do offroadu torami nie jest to legalne, ale mandat to nie jedyna kara jaka może spotkać miłośnika brodzenia autem terenowym.

Przejazd autem przez rzekę – co mówią przepisy?

Niedawno zamieściliśmy w naszym serwisie materiał dotyczący legalności wjazdu do lasu samochodem, czy innym pojazdem silnikowym (zachęcam do zapoznania się z tym materiałem). W przypadku brodzenia przez płytkie rzeki wiele zależy od ich umiejscowienia. Jeżeli rzeczka znajduje się w lesie, wówczas obowiązują przepisy dotyczące lasów. Raczej mało prawdopodobne, by jakiejkolwiek nadleśnictwo poprowadziło legalną drogę przez rzekę.

Tam, gdzie nie ma oznakowania w lesie (nawet jeżeli po obu stronach leśnej rzeczki widzimy ślady po wcześniejszych przejazdach czy drogę gruntową) taki przejazd jest nielegalny i możemy zostać ukarani mandatem lub grzywną. Można w tym momencie zapytać, to skąd ta droga po obu stronach strumyka? Cóż, służby leśne i innego rodzaju patrole w ramach wykonywania obowiązków służbowych po takich dzikich drogach mogą jeździć. Kierowcy „cywilni” bez względu na to, jak wyspecjalizowany offroadowy pojazd posiadają – nie. Ale to nie znaczy, że nie ma gdzie w Polsce wypróbować możliwości offroadowych pojazdu.

Przejazd autem przez rzekę – gdzie można?

W Polsce znajdziemy wiele przygotowanych i w pełni legalnych torów offroadowych, także takich, które prowadzą przez płytkie brody i rzeczki. Spróbujcie np. przejrzeć mapki offroadowe w serwisie Traseo, gdzie znajdziemy również trasy nie tylko dla samochodów terenowych, ale też ciekawe szlaki rowerowe, trasy dla quadów, czy motocykli.

Przejazd autem przez rzekę – nie przeszarżuj!

Offroad może dawać wiele frajdy, ale wymaga też rozsądku. Niewielkie, płytkie rzeczki w okresie roztopów czy po większych opadach wcale nie muszą być ani płytkie, ani łagodne. Rwący strumień to siła wystarczająca by uniemożliwić przejazd nawet samochodowi przystosowanemu do jazdy po bezdrożach. To też kolejny argument, żeby unikać dzikich, nielegalnych tras. Tory offroadowe są tak przygotowane, że na miejscu zawsze znajdziemy doświadczoną osobę, która poinformuje nas czy posiadane przez nas auto będzie w stanie poradzić sobie z przeszkodą, tory mają też różne stopnie trudności. Jeżeli dopiero zaczynacie, wybierajcie tory łatwe. Frajda i tak będzie, bo wiele szlaków zapewnia naprawdę wspaniałe widoki. Przygoda i rozsądek da wam miłe wspomnienia. Pchanie się nad rzekę „na dziko” do po prostu głupota.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze