Edyta Klim

Przedstawiamy kobiety Rajdu Dakar 2017

Na co dzień dentystki, kosmetyczki, fotoreporterki, instruktorki, a raz w roku niesamowicie twarde zawodniczki, nie bojące się wielkiego wyzwania, jakim niewątpliwie jest morderczy Rajd Dakar!

MOTOCYKLE

Na motocyklu numerem 19 zobaczymy największą kobiecą gwiazdę, którą niewątpliwie jest Laia Sanz, zwana „Królową Dakaru”. To jest już siódmy start tej utytułowanej zawodniczki. Zaczynała starty w Dakarze od lokaty 39-tej, by dotrzeć do 9-tej (a nawet 5. na jednym etapie). Po raz drugi pojedzie w ekipie KTM, a przygotowana jest solidnie, bo po piąty raz z rzędu zwyciężyła w klasyfikacji kobiet World Enduro Championship. Jej celem jest utrzymanie wyniku w granicy pierwszej 15-stki zawodników.

Z numerem 59 na liście znalazła się doświadczona, rosyjska zawodniczka Anastasiya Nifontova, która swoje starty motocyklowe rozpoczęła w 1999 roku. W latach 2006-2007 należała do najlepszej trójki zawodniczek damskiego motocrossu w Rosji, a od 2006 roku startowała w mistrzostwach Europy i Świata. Lata 2008-10 spędziła na trenowaniu supermoto i wyścigach, a od 2013 jest całkowicie oddana startom w rajdach cross-country. W 2015 została mistrzynią w pucharze FIM. To jej pierwszy start w Rajdzie Dakar, w którym rywalizuje Husqvarną FR 450 Rally, a swoje przygotowania prowadziła pod okiem rosyjskiego komitetu olimpijskiego.

Z numerem 81 zobaczymy Rosę Romero Font, katalońską zawodniczkę, która już po raz szósty ma okazję zmierzyć się w Rajdzie Dakar. To żona doświadczonego zawodnika (i dwukrotnego zwycięzcy Dakaru) Nani Romero, która postanowiła nie tylko towarzyszyć mężowi, ale też rywalizować. Pierwszych trzech edycji nie udało jej się ukończyć, w 2015 była 52-ga, a rok później 67-ma. Tym razem jedzie na KTM 450, z którym spróbowała się „zaprzyjaźnić”, testując sprzęt i swoją wytrzymałość podczas krótszych rajdów.

QUADY

Numer 259 należy do Camelii Liparoti, włoskiej zawodniczki, która zakończyła rywalizację w Rajdzie Dakar już 7 razy (miejsca: 13, 10, 9, 15, 13, 15 i 11 w ubiegłym roku, a pierwszego startu w 2009 nie ukończyła). Jedzie Yamahą YFM 700R. Ta niesamowita zawodniczka zwana jest „Księżniczka Pustyni”, bo jest wielokrotną Mistrzynią Świata Kobiet w rajdach cross-country i jako jedyna kobieta ukończyła Dakar i na motocyklu, i na quadzie. Z zawodu jest fotoreporterką i instruktorką narciarstwa freeride. 

Numer 286 należy do Suany Martinez z Boliwii, która na Dakarze występuje po raz pierwszy, quadem CAN-AM Renegade. Na Dakarze wystąpił jej ojciec i brat, więc postanowiła i ona – jako pierwsza kobieta ze swojego kraju. Z zawodu jest kosmetyczką, uwielbia sztuki walki i przygotowała się solidnie, co weekend pokonując 400-500 kilometrów na quadzie.

SAMOCHODY

W czeskiej załodze u boku Martina Prokopa w roli pilota wystąpi Ilka Minor. To jej debiut na Dakarze, choć ma wielkie doświadczenie w rajdach samochodowych innego typu (od 1994 roku). Na co dzień jest trenerem personalnym, specjalistką od sportów i żywienia. Załoga jedzie Fordem F150 EVO z numerem 321.

Za kierownicą Toyoty SW4 rywalizuje Alicia Reina z Argentyny, dla której ta edycja Dakaru jest czwartą w karierze (ma 2 ukończone). Jej pilotem jest Carlos Dante Pelayo. Alicia przygotowywała się do Dakaru cały rok, a jej mąż zbierał datki od sponsorów, by start był możliwy. Na co dzień prowadzi sklep komputerowy, a swoją karierę za kółkiem rozpoczęła od kartingu.

Alicia to nie jedyna zawodniczka za kierownicą samochodu, bo na rajdzie z numerem 360 zadebiutuje Cristina Gutierrez Herrero z bardziej doświadczonym pilotem Pedro Lopez Chaves. Załoga jedzie w Mitsubishi Proto Arc. Z zawodu Cristina jest dentystką i pracuje w klinice ojca, jednak od lat jej zamiłowaniem są rajdy, a Rajd Dakar to spełnienie marzeń z dzieciństwa.

Maria Del Huerto Mattar Smith to kolejna zawodniczka, która wystąpi w roli pilota w załodze Nissana Frontier z numerem 377, a kierowcą jest jej mąż – Carlos Alberto Villegas Aguero. Rok temu załoga nie osiągnęła mety, ale się nie poddaje!

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze