Prosto z Hali Sław: Sharon Clayton – założycielka Cycle News

Wśród AMA Motorcycle Hall of Fame znalazła się Sharon Clayton. Czym sobie na to zasłużyła?

Okładka Cycle News – 1974 rok.

W wielu sferach życia mamy do czynienia ze sławami, gwiazdami i różnymi sposobami ich honorowania. Są nagrody, benefisy, a także… hale sławy (z ang. hall of fame), upamiętniające znaczące w danej dziedzinie osoby. W „królestwie” motocykli również znajdziemy taką halę znakomitości; miejsce, gdzie można podziwiać sylwetki ludzi zasłużonych dla motocyklizmu, czy sportu motocyklowego.

O niesamowitych kobietach polskiego i zagranicznego motocyklizmu tj: Janina Loteczkowa, Romana Młynarska, Theresa Wallach, siostry van Buren, Jane Shaw, Lilian La France i wiele innych, zapisanych na kartach historii, przeczytasz w naszej sekcji Historia Motocyklizmu – kliknij tutaj.

Wśród AMA Motorcycle Hall of Fame znalazła się Sharon Clayton. Czym sobie na to zasłużyła?

Sharon Clayton wraz ze swoim mężem Chuckiem założyli w 1965 roku niepozorny cykl wiadomości motocyklowych – Cycle News (kliknij tu). Początkowo skromna publikacja, z biegiem czasu przerodziła się w uznany tygodnik, traktujący o motocykliźmie. Od 2011 roku Cycle News funkcjonuje już tylko w formie cyfrowej. Ostatnia papierowa wersja ukazała się w sierpniu 2010 roku. Siedziba tygodnika wciąż znajduje się w Kalifornii.

Rodzina Claytonów była swego czasu kluczowym źródłem informacji na temat wyników wyścigów motocyklowych. Poza tym pisali oni o całej moto-reszcie: offroadzie, motorcrossie, supercrossie, enduro, żużlu itd. Nic więc dziwnego, że Cycle News udało się wejść do grona najlepiej sprzedających się magazynów. Niestety kryzys finansowy w USA w 2008 roku nie ominął wydawnictwa… Jak i wielu innych wydań papierowych.

Okładka Cycle News – 1980 rok.

Sharon i jej mąż założyli w roku 1989 Fundację Pamięci (Clayton Memorial Foundation), czyli organizację charytatywną (non profit), która zbierała fundusze na pomoc zawodnikom motocyklowym poszkodowanym w wypadkach.

Wróćmy na chwilę do początków Sharon. Urodzona w 1935 roku, w stanie Nevada, przeniosła się wraz z rodziną do Los Angeles, gdy miała 16 lat. W wieku lat 18 na restauracyjnym parkingu poznała Chucka i już 3 miesiące później była jego żoną. Jako że nie było ich stać na dwa auta, zdecydowali się na kupno używanego Triumpha, w celu nauki jazdy na motocyklu. Kobieta na motocyklu była wtedy niecodziennym widokiem; Sharon wspomina zdziwione spojrzenia obserwatorów jej poczynań. Z biegiem czasu motocykl stał się jej prawdziwą miłością.

Za pasją poszła również praca. Sharon została dyrektorem handlowym J&R Engineering (producenta układów wydechowych do motocykli). Podczas gdy Chuck zaczął rozkręcać Cycle News, to jej dochód pozwalał im przeżyć. Sharon, prócz pracy zawodowej, aktywnie uczestniczyła również w tworzeniu CN od samego początku, szczególnie, że biurem redakcji był ich… domowy salon.

W magazynie była zarówno reporterem, jak i współwłaścicielem. Ciężka praca w końcu zaczęła przynosić zyski. Do tego stopnia, że w 1966 roku Sharon opuściła J&R Enineering i poświęciła się w całości Cycle News.

Sharon i Chuck Calyton’owie.
Cycle News – wersja cyfrowa

Pod jej kierownictwem nastały prawdziwie złote czasy dla magazynu.

Sharon wspomina ten czas jako tak intensywny, że wydaje się jej, że ich syn wychował się na pokładzie samolotów odrzutowych. Cycle News było czymś w rodzaju akademii, uniwersystetu dla przyszłych dziennikarzy specjalizujących się w tematyce motocyklizmu i sportów motocyklowych.

Podczas gdy dla Chucka wystarczająca była maszyna do pisania i papier, Sharon starała się z całych sił, by dostosować Cycle News do nowych, cyfrowych form komunikacji. Chciała stale rozwijać „firmę”, być na czasie. Dzięki temu CN można było znaleźć w Internecie już w roku 1990.

W fundacji Claytonom udało się zebrać ogromną ilość funduszy i pomóc dojść do normalności zawodnikom wyścigowym po wypadkach.

Chuck zmarł w 1992 roku. Sharon prowadziła działalność mniej więcej do połowy lat 90-tych, kiedy to formalnie przeszła na emeryturę. Niemniej jednak jako prezes wydawnictwa wciąż ma kluczowy wpływ na wszelkie podejmowane tam decyzje dotyczące CN. Nadzoruje również w dalszym ciągu fundację.

Nadal lubi od czasu do czasu pojeździć motocyklem i czuć, że jest częścią świata dwóch kółek.

Cycle News – wersja cyfrowa

Nie bez przyczyny została w 2000 roku „wprowadzona” do Hali Sław AMA.  Miejsce tam należało jej się bezdyskusyjnie.

To dla wszystkich nas fantatastyczny przykład człowieka, który kocha to, co robi, potrafi to przekuć w sukces zawodowy i jeszcze wykorzystać, by pomagać innym. Chapeu bas!

Sharon Clayton jest do tej pory uznawana w USA jako ekspert ds. motocyklizmu.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze