Powstanie „tanie” Ferrari?

Wszystko wskazuje na to, że Ferrari zamierza w najbliższym czasie wprowadzić na rynek samochód z segmentu GT, który będzie najtańszym dostępnym modelem tej marki.

Podczas ostatniego Grand Prix Australii szef Ferrari zapowiedział, ze w segmencie GT tuż obok modelu California pojawi się jeszcze jeden samochód. Na razie władze włoskiej stajni milczą na ten temat, jednak liczby mówią same za siebie. 

Gdy Ferrari wprowadziło model California T, który był krytykowany przez największych fanów marki, ale znacząco podniósł słupki sprzedaży. Atrakcyjna cena samochodu zachęciła do zakupu ludzi, którzy wcześniej nie myśleli nad kupnem Ferrari.

Od jakiegoś czasu pojawiały się plotki o następcy modelu Dino. Szef marki Ferrari powiedział, że nie jest kwestią czy auto się pojawi, tylko kiedy to nastąpi.

Nowe wcielenie Ferrari Dino będzie wyposażone w centralnie umieszczony silnik oraz silnik V6 biturbo, który rozwija maksymalną moc 500 KM. Samochód rozpędzi się od 0 do 100 w czasie krótszym niż 3,5 sekundy. Jego prędkość maksymalna to 322 km/h.

Najnowsze

Katarzyna Frendl

Klocki hamulcowe – do czego służą i jak są zbudowane?

Z czego zrobiony jest shim? Do czego służy międzywarstwa? Co to jest Compress Control? Jakie znaczenie w produkcji ma tzw. fine blanking? Jeśli te pojęcia nic tobie nie mówią, to znaczy, że warto uzupełnić swoją wiedzę o… klockach hamulcowych, bo to jedne z najważniejszych elementów wpływających na nasze bezpieczeństwo w czasie jazdy samochodem.

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich niespodziewanych wydarzeń, które mogą nas spotkać podczas podróży. Gdy na drogę w deszczową noc wtargnie zwierzę, refleks oraz czujność mogą nie wystarczyć. Z tego powodu nie można zapominać o doborze odpowiedniego i sprawdzonego wyposażenia pojazdu.

Serwisując samochód z reguły skupiamy się na dobrze widocznych czy też szeroko reklamowanych elementach budowy auta, takich jak ogumienie, olej silnikowy lub amortyzatory. Tymczasem nasze „cztery kółka” składają się z setek czy nawet tysięcy innych części. Wśród nich jedną z najważniejszych są właśnie klocki hamulcowe.

Na początek warto zapoznać się bliżej z budową tego właśnie elementu, który ukryty w zacisku, dba o nasze bezpieczeństwo podczas każdej podróży. Wiedza w tym zakresie pozwoli nie tylko na dobór najlepszej części pod kątem naszych potrzeb, ale może również przynieść wymierne oszczędności finansowe związane z wyborem produktu w rozsądnej cenie, który wolniej się zużywa.

Z jakich elementów składa się klocek hamulcowy?

  • Płytka nośna – wytwarzana metodą dokładnego cięcia, tzw. fine blankingu. Gwarantuje to wysoką powtarzalność wymiarów, swobodną pracę klocka w zacisku i bezproblemowy montaż. Większość producentów stosuje mechaniczne cięcie, które może powodować zatarcie klocka w zacisku, ciągłe hamowanie, a w efekcie uszkodzenie klocków i tarcz.
  • Shim – metalowy element pokryty dwustronnie specjalną warstwą ochronną, która tłumi drgania i zapobiega piskom przez cały okres eksploatacji klocków. W produktach niższej jakości stosuje się powszechnie zamiennik w postaci tańszej i gorszej jakości warstwy antypiskowej z masy polimerowej. Ma to niestety bezpośredni wpływ na komfort użytkowania.
  • Materiał cierny – podstawowy element klocków hamulcowych. Skład mieszanki jest najpilniej strzeżoną tajemnicą każdego producenta. Coraz częściej do produkcji wykorzystuje się ekologiczne materiały cierne, pozbawione metali ciężkich
    i niebezpiecznych włókien, co ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie ilości oraz inwazyjności wydzielanego pyłu.
  • Międzywarstwa – doskonały izolator termiczny o grubości około 2 mm, który zabezpiecza zacisk hamulcowy przed przegrzaniem. W rezultacie hamulce funkcjonują znacznie lepiej. Co więcej, tłumi ona również znaczną część drgań powstających w układzie hamulcowym. Brak międzywarstwy powoduje najczęściej oderwanie materiału ciernego od blachy nośnej.
  • Klej – łącznik pomiędzy płytką nośną a międzywarstwą. Oparty na dyspersji wodnej (rodzaj procesu chemicznego), bez dodatków rozpuszczalników organicznych.
  • Compress Control – wyróżnik marki Breck – każdy klocek hamulcowy to powtarzalny produkt.

Najnowsze

Koniec z placem manewrowym?

Prawdopodobnie czeka nas kolejna rewolucja w szkoleniu kierowców. Kursanci będą się uczyć takich manewrów jak jazda po łuku, wjazd do garażu czy parkowanie równoległe na mieście.

Uzyskanie prawa jazdy nie jest łatwym zadaniem. WORD-y zarabiają coraz więcej pieniędzy za egzaminy poprawkowe. Średnia zdawalność na chwilę obecną wynosi zaledwie 34,5 procent. Politycy szukają sposobów na polepszenie tej sytuacji. Najnowszy pomysł wzbudza sporo kontrowersji. Specjaliści oceniają, że może on pogorszyć bezpieczeństwo na drogach.

„Rzeczpospolita” donosi, że Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozważa całkowitą lub częściową rezygnację z egzaminów na placu manewrowym. Wynika z tego, że kursanci nie będą musieli już spędzać wielu godzin powtarzając schematy parkowania i jazdy łukiem na zamkniętym placu, jeżeli ich szkoła jazdy uzna to za właściwe. Z egzaminów zniknie większość zadań wykonywanych na placu. Pozostałby tylko podjazd pod górkę, który oblewa prawie jedna trzecia kursantów. Kilka lat temu przeniesiono część manewrów na miasto, takich jak np. parkowanie prostopadłe i równoległe.

Właściciele szkół jazdy mocno krytykują pomysł. Według nich nauka zostanie przeniesiona na drogi publiczne, a to nie może skończyć się dobrze. Raczej przystają oni na ograniczenie liczby manewrów, które są sprawdzane podczas egzaminu.

W rozmowie z gazetą wiceminister infrastruktury poinformował, że jest rozważana zmiana w prawie. Jednak na razie żadna decyzja nie została podjęta i ciężko powiedzieć, kiedy to nastąpi.

Najnowsze

Bentley Królowej na sprzedaż

Przez ostatnie dwa lata ten Bentley Mulsanne należał do Jej Królewskiej Mości, Elżbiety II. Teraz można go nabyć na aukcji w "okazyjnej" cenie.

Zielony Bentley Mulsanne stojący na potężnych, 21-calowych kołach przez ostatnie dwa lata służył jako pojazd królowej Elżbiety II. Specjalna wersja została zbudowana w związku z diamentowym jubileuszem Królowej, a także podczas wizyt na Downing Street, gdzie spotykała się z premierem Davidem Cameronem. 

Specjalna edycja Bentleya została pomalowana w kolorze zielonym, a wnętrze obszyto kremowymi skórami i wzbogacono wstawkami z drewna orzechowego. Zagłówki foteli posiadają specjalne inskrustacje, a z tyłu pojawiły się dodatkowe lusterka, system nawigacji oraz kosze piknikowe.

Pod maską królewskiego Bentleya pojawi się jednostka V8 o pojemności 6,75 litra. Silnik oferuje maksymalną moc o wartości 505 KM i jest połączony z ośmiobiegową, automatyczną skrzynią biegów. Auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,1 sekundy. Jego prędkość maksymalna to 296 km/h.

Auto zostało wystawione na sprzedaż przez jednego z dealerów marki w Bramley. Na liczniku widnieje przebieg 9376 kilometrów. Cena wynosząca 200 tys. funtów (w przeliczeniu 1,04 mln zł) wydaje się być całkiem atrakcyjna, patrząc na historię tego samochodu.

Najnowsze

Samochód dla dziecka w wieku 5-10 lat

Pewna firma z wielkiej Brytanii postanowiła wykorzystać niszę, jaką są samochody dla dzieci. Właśnie powstał projekt pojazdu, który będzie bezpieczny dla dzieci i spełni ich marzenia o własnych czterech kółkach.

To może zabrzmieć jak żart, ale firma Young Driver Motor Cars Limited, należąca do największego, brytyjskiego producenta samochodów dla osób niepełnoletnich, postanowiła przygotować projekt samochodu dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat. 

Projektant Chris Johnson stworzył dość prosty projekt nadwozia, pod maską którego zagoszczą dwa silniki elektryczne, które będą w stanie rozpędzić go do 16 km/h. Na przedniej i tylnej osi pojawią się tarcze hamulcowe, a zawieszenie w tym modelu będzie niezależne. 

Samochód pojawił się na targach Gadget Show w Birmingham, gdzie odwiedzający mogli sprawdzić jeden z czterech prototypów, które powstały. Auto pojawi się w sprzedaży w połowie roku, ale na początek będzie dostępne w szkołach jazdy dla młodych kierowców, gdzie na specjalnie przygotowanym torze dzieci będą mogły szlifować swoje umiejętności za kółkiem.

Najnowsze