Powrót modelu Stingray: Chevrolet Corvette 2014

Na salonie w Detroit kolejna intrygująca premiera. Chevrolet prezentuje najnowszy model Corvette Stingray.

Zapewnienia producenta są faktycznie obiecujące. Zgodnie z nimi, Chevrolet Corvette Stingray 2014 jest najmocniejszym produkcyjnym Chevroletem Corvette w historii, generującym według wstępnych danych 450 KM mocy (335 kW) i 610 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Nowy model jest też najszybszym modelem Corvette w dziejach – auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie poniżej czterech sekund. Co więcej, Stingray 2014 ma być też najoszczędniejszym modelem Corvette, jaki kiedykolwiek powstał, ponieważ w cyklu pomiarowym EPA 2013 jego zapotrzebowanie na paliwo będzie wynosiło jedynie około 9 l/100 km.

fot. Chevrolet

Nowy Chevrolet Corvette Stingray dzieli z poprzednikiem zaledwie dwa elementy. W modelu zastosowano nowe podwozie, nową strukturę ramy, nową jednostkę napędową, jak również całkowicie nowy wygląd nadwozia i wnętrza.

Wnętrze zostało stworzone z wykorzystaniem włókna węglowego, aluminium, wykańczanych ręcznie elementów skórzanych. Są dwa nowe rodzaje foteli do wyboru – w każdym przypadku zastosowano lekką ramę wykonaną z magnezu.

Jeżeli chodzi o technologie wspomagające kierowcę, można wymienić selektor trybu jazdy (Drive Mode Selector), oferujący pięć pozycji pracy, który dostosowuje dwanaście różnych ustawień pojazdu do indywidualnych preferencji kierowcy, a także nową siedmiobiegową przekładnie manualną z systemem Active Rev Matching, który przewiduje moment, w którym kierowca zmienia bieg i odpowiednio dostosowuje prędkość obrotową silnika.

fot. Chevrolet

Nowy silnik V8 LT1 o pojemności 6,2 litra wyposażony jest w bezpośredni wtrysk paliwa, funkcję aktywnego zarządzania paliwem (Active Fuel Management), układ zmiennych faz rozrządu oraz zaawansowany układ spalania, który umożliwia wygenerowanie wyższej mocy przy niższym zużyciu paliwa

Lekkie materiały, jak maska silnika i zdejmowany panel dachowy wykonane z włókna węglowego, kompozytowe błotniki, drzwi i tylne panele nadwozia, nanowęglowe kompozytowe panele podwozia oraz nowa rama aluminiowa przyczyniają się do przesunięcia środka ciężkości w kierunku tylnej części nadwozia, czego efektem jest optymalny rozkład mas w stosunku 50/50.

W nadwoziu umieszczono zaawansowane reflektory ksenonowe typu HID oraz oświetlenie wykorzystujące diody LED.

Pakiet Z51 Performance Package do jazdy po torze obejmuje elektroniczny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu, system smarowania z suchą miską olejową, zintegrowany system chłodzenia hamulców, mechanizmu różnicowego oraz przekładni, a także unikatowy pakiet aero, który dodatkowo poprawia stabilność podczas jazdy z dużą prędkością.

Nowy Chevrolet Corvette Stingray będzie budowany w należącej do GM fabryce w Bowling Green w stanie Kentucky, która niedawno przeszła modernizację wartą 131 milionów dolarów, z czego około 52 miliony dolarów przeznaczono na konstrukcję nowej blacharni. Dzięki temu po raz pierwszy w historii Chevrolet może produkować aluminiową ramę na miejscu we własnym zakładzie.

Corvette Stingray 2014 w wersji coupe wejdzie do sprzedaży w trzecim kwartale 2013 roku.

Najnowsze

90 lat BMW

W tym roku mija 90 lat od powstania marki BMW. Z tej okazji Bawarczycy postanowili świętować swoją obecność na rynku przez najbliższe dwanaście miesięcy.

Nie ma co ukrywać – naprawdę wielu producentów samochodów i motocykli pojawiało się, a następnie znikało na przestrzeni tych 90 lat. Dzięki swojej strategii, BMW wciąż zajmuje niekwestionowaną pozycję na rynku.

Pierwszym motocyklem, który wyjechał z taśmy produkcyjnej, był model R32. Produkcja jednośladów bawarskiej firmy, w ciągu istnienia, została przerwana jedynie raz – w momencie wybuchu II Wojny Światowej.

fot. materiały prasowe

90 lat sukcesu to również czas przeróżnych, fantastycznych historii, które zostaną już niebawem opublikowane, a wśród nich: sylwetki najbardziej znanych motocyklistów – tych wyścigowych i podróżników także, którym produkty BMW służyły do osiągania zamierzonych celów. Te historie to również opisy i sprawozdania z najważniejszych wydarzeń z każdej dekady, z zaznaczeniem produkcji flagowych modeli. Wszystko zostanie opatrzone kolekcją unikalnych zdjęć ilustrujących historię marki. Przez cały rok wspomniane historie będą publikowane na stronie internetowej BMW. Co więcej, zagorzali fani, będą mieli możliwość zakupienia całej książki dedykowanej jubileuszowi jeszcze w tym roku.

A nam co pozostaje? Przede wszystkim życzyć następnych 90 lat sukcesów. W końcu… co my byśmy zrobili bez BMW?

Najnowsze

Renault Captur, crossover z duszą vana

Renault prezentuje Captur, swój pierwszy miejski crossover. Po wprowadzeniu Nowego Clio, Renault kontynuuje swoją ofensywę, zapoczątkowaną przez Laurensa Van den Ackera.

Renault Captur  to kompaktowy crossover o praktycznym przeznaczeniu. Design i kształty Renault Captur zostały zainspirowane samochodem koncepcyjnym Captur, po którym nowy crossover odziedziczył styl i nazwę. Kształt nowego crossovera Renault zyskuje na dynamice dzięki wysuniętej do przodu i pochylonej przedniej szybie. Model ma kompaktowe wymiary i zwiększony prześwit, duże koła i osłony dolnej części nadwozia.

fot. Renault

Renault Captur oferuje liczne możliwości personalizacji i zwraca uwagę dwukolorowym nadwoziem z dachem i słupkami odcinającymi się od koloru dolnej części nadwozia.

fot. Renault

Wnętrze jest ciepłe i sprzyja wypoczynkowi. Wrażenie to dodatkowo wzmacniają możliwości personalizacji obejmujące liczne strefy wnętrza, opcje kolorystyczne i wzory.

fot. Renault

Model w standardzie będzie posiadał wyposażenie godne wyższego segmentu: kartę Renault zamiast kluczyka, system wspomagania ruszania pod górę, kamerę i radar cofania.

fot. Renault

Renault Captur będzie mógł być również wyposażony w system wspomagania parkowania tyłem lub kamerę cofania oraz nowy, wbudowany tablet multimedialny Renault R-Link z ekranem dotykowym 7”, nawigacją i dostępem do internetu. Wyposażenie uzupełnia system audio z 6 głośnikami, technologią Bluetooth
z funkcją audio-streamingu oraz system nagłośnienia 3D Sound by Arkamys.

fot. Renault

Renault Captur będzie produkowane w zakładzie Renault w Valladolid w Hiszpanii. Zostanie zaprezentowane w marcu br. podczas salonu samochodowego w Genewie.

fot. Renault

Już 5 marca internauci będą mogli:
–  obejrzeć na swoim komputerze, tablecie lub smartfonie nowy miejski crossover Renault,
– zobaczyć konferencję prasową, która odbędzie się na Salonie w Genewie,
– zapoznać się z księgą designu opisującą powstanie tego modelu,
– wziąć udział w nowym konkursie: Captur the Day.

Najnowsze

A4 Katowice-Kraków dla mobilnych

Ruszyła wersja strony internetowej autostrady A4 Katowice-Kraków z przeznaczeniem na smartfony i telefony komórkowe.

fot. SAM

Stalexport Autostrada Małopolska S.A. uruchomiła mobilną wersję serwisu internetowego poświęconego A4 Katowice-Kraków. Przy użyciu smartfona lub telefonu komórkowego z dostępem do Internetu, z każdego miejsca można teraz sprawdzić najistotniejsze informacje
na temat koncesyjnego odcinka autostrady. A4 Katowice-Kraków to jedyna autostrada
w Polsce, której dedykowano mobilny serwis internetowy.

Nowa wersja dotychczasowej strony internetowej oferuje łatwy dostęp do najważniejszych informacji zamieszczonych w pełnej wersji strony pod adresem www.autostrada-a4.pl. Korzystając z urządzenia mobilnego (smartfonu lub telefonu komórkowego z dostępem do Internetu) można wygodnie sprawdzić aktualne komunikaty dotyczące organizacji ruchu na autostradzie czy wysokość opłat za przejazd oraz przeczytać, w jaki sposób obniżyć koszty podróży korzystając z biletów rabatowych.

Serwis umożliwia łatwy kontakt z infolinią alarmową dzięki możliwości bezpośredniego wybierania numeru telefonu. Szybki dostęp do serwisu zapewni kod QR nadrukowany na rewersie paragonu autostradowego.

Mobilna wersja strony internetowej A4 Katowice-Kraków zostanie automatycznie uruchomiona po wpisaniu do przeglądarki internetowej w telefonie adresu www.autostrada-a4.pl lub zeskanowaniu kodu QR.

 

Najnowsze

Smart cityflame – wiosna w mieście

Smart fortwo w nowej edycji limitowanej cityflame przyciąga spojrzenia połączeniem słonecznego koloru z czarnymi dodatkami. Nowy model dostępny jest jako coupé i kabriolet.

Nowe wydanie specjalne smarta fortwo nosi imię „cityflame” (ang. miejski blask). Panele pokryte żółtym lakierem perłowym (opcjonalnie oferowane również w kolorze czarnym) kontrastują z czarnymi dodatkami – tridionem, obudowami lusterek i 3-ramiennymi obręczami z szerokim ogumieniem (175/55 R 15 z przodu oraz 195/50 R 15 z tyłu).

fot. Daimler

Motyw ten ma swoją kontynuację w kabinie: fotele pokrywa czarna tapicerka skórzana z żółtymi akcentami na oparciach i siedziskach oraz przeszyciami w tym samym kolorze. Jasna nić biegnie również przez deskę rozdzielczą i wieniec sportowej kierownicy z łopatkami do zmiany biegów.

fot. Daimler

Nowa edycja specjalna smarta powstanie w limitowanej liczbie 2400 egzemplarzy i bazuje na wersji wyposażenia passion. Lista jej seryjnego wyposażenia obejmuje m.in. zautomatyzowaną przekładnię softouch, elektrycznie sterowane szyby, automatyczną klimatyzację i panoramiczny dach z roletą. Model dostępny jest jako coupé i kabriolet, z benzynowym silnikiem o mocy 52 kW mhd lub 62 kW.

Pierwsze egzemplarze smarta fortwo cityflame trafią do dealerów w kwietniu 2013 roku.

Najnowsze