Poważny wypadek - skręciła w lewo, kiedy drugi kierowca ją wyprzedzał

Poważny wypadek - skręciła w lewo, kiedy drugi kierowca ją wyprzedzał

09 lutego 2021
1
1
Oto jedna z tych sytuacji, która może mieć bardzo poważne konsekwencje, ale z jakiegoś powodu nie uczy się o niej na kursach prawa jazdy. Większość kierowców o niej nie myśli, czego efekty zobaczycie na tym nagraniu.

Kiedy chodziliście na kurs prawa jazdy, to jak instruktor uczył was manewru skręcania w lewo? Mówił o ustąpieniu pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z naprzeciwka - to oczywiste. Zarówno tym jadącym prosto, jak i tym skręcającym w prawo w tą samą uliczkę co my. A czy wspominał, że ustąpić trzeba wszystkim, także tym, którzy mogą nas wyprzedzać?

Wyprzedzany kierowca nagle postanowił skręcić w lewo

Założymy się, że nie. Zwykle taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, ponieważ skręca się najczęściej na skrzyżowaniach, gdzie wyprzedzanie jest zabronione. Z kolei przy wjazdach na posesje zwykle maluje się ciągłe linie. Ale nie zawsze.

Skręcała w lewo, nie zobaczyła motocyklisty

Tak jak w tej sytuacji. Kierowca Skody Octavii miał przed sobą prostą drogę i linię przerywaną - mógł bez przeszkód wyprzedzać. O tym, że ktoś może skorzystać z takiej okazji, nie pomyślała kierująca Oplem Omegą, która nagle zaczęła skręcać w lewo. Kierowca Skody hamował i próbował zjechać w bok, ale nie uniknął zderzenia - najpierw z autem, potem z drzewem. Ciężko ranny trafił do szpitala.

Komentarze

Czytelnik
10 lutego 2021 12:27
Dlaczego artykuł sugeruje, ze winna jest osoba skręcająca a nie wyprzedzająca?
Kodeks mówi jasno:

Art.24 ust.1 pkt 3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym

Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedaniem upewnić się, czy kierujący jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

Art.24 ust. 5 Ustawy Prawo o ruchu drogowym

Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.