Karolina Chojnacka

Porsche prezentuje nowego hypercara. Wygląda… fenomenalnie

Nowy samochód Porsche, mimo że nie ma jeszcze nazwy, już rozpala wyobraźnie i emocje fanów wyścigów na całym świecie. Jedno jest pewne: zapowiada się fenomenalnie!

Porsche, po kilku latach przerwy powraca do wyścigów długodystansowych. W 2023 roku niemiecki producent będzie ścigać się w nowej klasie LMDh, która w mistrzostwach świata będzie rywalizować z hypercarami.

Nowa klasa LMDh, której rozwinięcie skrótu do Le Mans Daytona h, połączy mistrzostwa World Endurance Championship z północnoamerykańską serią IMSA Sportscar Championship.

Przepisy dla kategorii LMDh przewidują, że wszystkie prototypy nowej topowej klasy mają być oparte na podwoziu jednego z czterech zatwierdzonych producentów (Multimatic, Oreca, Dallara lub Ligier). Maszyny powstaną na podwoziu, które każda marka może łączyć z własnym, indywidualnie zaprojektowanym nadwoziem. Mimo rygorystycznych przepisów producenci mają dużą swobodę w zakresie zespołu napędowego; nie ma specyfikacji dotyczących np. konstrukcji i pojemności silnika spalinowego. Moc jednostki w połączeniu ze znormalizowanym zespołem hybrydowym będzie wynosić około 680 KM. Podstawową masę własną pojazdu określono na 1030 kilogramów.

W LMDh szykuje się naprawdę ciekawa rywalizacja, ponieważ oprócz Porsche, swoje uczestnictwo zapowiedzieli także Audi, Acura, BMW, Cadillac czy Alpine (ten ostatni dopiero od 2024 roku).

Porsche zaprezentowało właśnie pierwsze zdjęcia zamaskowanego bolidu. Pojazd bazuje na podwoziu przyszłego LMP2 od Multimatika i zapowiada się naprawdę fenomenalnie!

Już wkrótce Porsche rozpocznie pierwsze testy swojego pojazdu (na którego nazwę wciąż czekamy), który zostanie wystawiony do rywalizacji w sezonie 2023. Za kierownicą wyścigówki usiądą były kierowca Formuły 1 Felipe Nasr i Amerykanin Dane Cameron, który ma na swoim koncie już trzy zwycięstwa różnych klasach w IMSA WeatherTech SportsCar Championship.

Zarówno Nasr, jak i Cameron od lat byli blisko związani z Porsche i Penske Motorsport, które będzie prowadzić fabryczny zespół producenta zarówno w FIA World Endurance Championship, jak i IMSA WeatherTech SportsCar Championship w 2023 roku.

Porsche LMDh
Porsche LMDh, fot. materiały prasowe / Porsche

Komentarze:

steff - 7 lutego 2022

Jak dla mnie wszystkie samochody tej marki są fenomenalne, niektóre nawet miałem okazję widzieć z bliska w salonie porsche centrum sopot i do dziś jestem pod wrażeniem

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze