Karolina Chojnacka

Porsche prawie wypadło z piętrowego parkingu! Take rzeczy tylko w Rosji

„Samochód prawie wypadł z piętrowego parkingu” - brzmi jak scena z filmu sensacyjnego z Tomem Cruisem w roli głównej. Ale to nie film. To rzeczywistość. W Rosji.

Uważajcie na piętrowych parkingach. Ich nawierzchnia często wykonana jest ze śliskiego betonu, który nie gwarantuje wystarczającej przyczepności. A to może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Przeczytaj też: Młody Rosjanin wsiadł do nowego Porsche Taycana Turbo S i wyjechał nim przez szybę salonu!

Przekonał się o tym Denis Kazionov, rosyjski hokeista, który jadąc po śliskiej po śliskiej nawierzchni piętrowego parkingu swoim Porsche Macan, stracił panowanie nad samochodem. Auto przebiło się przez ścianę i cały przód zawisł kilka metrów nad ziemią. Niewiele brakowało, by Porsche spadło na ziemię. Gdyby kierowca jechał szybciej, z pewnością doszłoby do tragedii.

W rozmowie z Russia Today Kazionov powiedział:

Jechałem z moją rodziną — żoną i synem po otwartym parkingu z jedną zewnętrzną ścianą. Jezdnia była śliska, jak w wielu centrach handlowych, dodatkowo pokrywał ją śnieg. Gdy wcisnąłem hamulec auto nie zareagowało — po prostu sunęło prosto na ścianę. Byliśmy w szoku.

Przeczytaj też: Rosjanin zrzucił swojego Mercedesa-AMG G 63 z helikoptera

Trzeba przyznać, że pasażerowie mieli sporo szczęścia. Nie pozostaje nic innego jak cieszyć się, że nie doszło do poważniejszego wypadku i pamiętać, że nawet z pozoru błahe sytuacje i manewry, w niesprzyjających okolicznościach mogą skończyć się tragedią.

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Kierowcy nadużywali klaksonu w czasie Strajku Kobiet. Sąd uznał, że mieli do tego prawo

Podczas jednego z październikowych protestów Strajku Kobiet po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, dwóch młodych kierowców wyrażało swoje niezadowolenie z wyroku trąbieniem. To nie spodobało się policji. Sprawa trafiła do sądu.

I w sądzie znalazła swój szczęśliwy finał. Sąd Rejonowy w Nysie uniewinnił dwóch kierowców obwinionych przez policję o nadużywanie klaksonu w czasie październikowego Strajku Kobiet, poinformował lokalny portal nto.pl.

Sprawa dotyczyła  październikowej manifestacji, która odbyła się w Nysie po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Przeczytaj też: SHERO Rally Team, pierwszy saudyjski kobiecy zespół rajdowy. W inspirowaniu innych kobiet pomagają im Polacy

Część uczestników protestu przyjechała na niego samochodami. Niektórzy kierowcy trąbili. To nie spodobało się policjantom. Jak relacjonował lokalny portal, policyjne patrole wywoływały z kolumny pojedyncze auta, informując kierowców o popełnionym przez nich wykroczeniu – nadużywaniu sygnałów dźwiękowych – i proponując im mandat w wysokości 100 złotych. Dwóch z nich stanęło przed sądem. Jeden odmówił przyjęcia mandatu, a drugi nie zgodził się z policjantami

Przed sądem obaj mężczyźni zaprzeczali jakoby brali udział w manifestacji.

Sędzia Mariusz Ulman, cytowany przez portal nto.pl, tak ustnie uzasadnił wyrok uniewinniająy:

Wbrew wyjaśnieniom obu obwinionych sąd uznał, że ich zachowanie było przejawem wyrażania swoich poglądów, w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. To był przejaw realizacji konstytucyjnego prawa człowieka do wyrażania swoich poglądów. Korzystanie z podstawowego prawa człowieka nie może być karane.

Najnowsze

Karolina Chojnacka

BMW i4 oficjalnie zaprezentowane! Tak wygląda niemiecki rywali Tesli

Koniec tajemnic i domysłów. Niemiecki producent oficjalnie zaprezentował wersję produkcyjną BMW i4, bawarskiego konkurenta Tesli Model 3. Robi wrażenie?

Nowe, elektryczne BMW i4 wygląda bardzo dobrze, a przy tym zaskakująco zwyczajnie. Wizualnie samochód przypomina nową Serię 3, różniąc się jednak od niej bardziej opadającym tyłem. No i oczywiście napędem.

2021 BMW i4

Przeczytaj też: BMW Concept i4 – tak brzmi napęd elektryczny przyszłości!

Szczegóły techniczne nie są do końca znane. Producent chwali się maksymalnym zasięgiem wynoszącym nawet 590 km i mocą, która w najmocniejszej wersji ma przekraczać 540 KM. Od 0 do 100 km/h elektryk ma się rozpędzać w około 4 sekundy.

Przeczytaj też: BMW i4 – nawet do 600 km zasięgu i 530 KM pod maską

Niemiecki producent zapewnia, że BMW i4 zapewni kierowcom idealne połączenie komfortu, osiągów i sportowych emocji.

Cena elektryka nie jest jeszcze znana, ale z pewnością nie będzie niska. BMW spodziewa się, że pierwsze pierwsze sztuki pojawią się w salonach jeszcze przed końcem 2021 roku.

2021 BMW i4

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i zapowiedzi BMW okażą się prawdą, to Tesla Model 3 zyska groźnego konkurenta.

Najnowsze

Superszybka stacja ładowania pojazdów elektrycznych w Warszawie – kto może z niej skorzystać i ile to kosztuje?

W budynku Royal Wilanów przy ulicy Klimczaka 1 w Warszawie do użytku została oddana pierwsza w Warszawie stacja super szybkiego ładowania samochodów elektrycznych o mocy sięgającej 100 kW.

Po polskich drogach pod koniec 2020 roku jeździło już ponad 20 tys. samochodów elektrycznych (dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). W porównaniu z 2019, ich liczba na przestrzeni jednego roku wzrosła o ponad połowę, można więc mówić już o prawdziwym boomie. Ten sektor motoryzacji rozwija się bardzo dynamicznie – dla wielu kierowców aspekt ekologiczny ma przy wyborze nowego samochodu kluczowe znaczenie i coraz chętniej decydują się na modele zasilane tylko prądem lub w formule hybrydowej.

Superszybka stacja ładowania pojazdów elektrycznych w Warszawie - kto może z niej skorzystać i ile to kosztuje?

Nie dziwi więc, że coraz więcej deweloperów i zarządców budynków komercyjnych decyduje się na instalację rozwiązań, dedykowanej tej grupie prowadzących pojazdy. Nowa, czterostanowiskowa, ogólnodostępna i zarazem najszybsza jak do tej pory stacja ładowania pojazdów elektrycznych w Warszawie już działa.  To w tej chwili  jedyne miejsce o takich parametrach (2 złącza dysponujące prądem stałym o mocy 100 kW) w stolicy, przystosowane do obsługi wszystkich, a nie tylko wybranych modeli samochodów. Stacja zlokalizowana jest na poziomie -1, w ramach parkingu podziemnego budynku usługowo-biurowego Royal Wilanów, położonego w centralnym punkcie dzielnicy Wilanów– przy ul. Klimczaka 1, naprzeciwko wilanowskiego ratusza. Jej zaletą są aż cztery stanowiska ładujące, co umożliwia zasilenie do czterech pojazdów jednocześnie.

Dwa z nich dysponują szybkim złączem typu DC CCS, pozostałe posiadają złącze standardowe zasilane prądem zmiennym (AC). Nowo uruchomiona stacja dysponuje kablem typu high power, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie pełnej mocy stacji. W porównaniu z szybką ładowarką DC o mocy 50 kW, czas ładowania samochodu skraca się średnio o około 40-50%.

Superszybka stacja ładowania pojazdów elektrycznych w Warszawie - kto może z niej skorzystać i ile to kosztuje?

Korzystanie ze stacji jest odpłatne – aby to zrobić, należy pobrać mobilną aplikację Ecotap Poland i ustawić preferowaną metodę płatności. Jest dostępna zarówno w  AppStore i Google Play, a bezpośredni odnośnik do niej znajduje się także w aplikacji Royal Wilanów. Koszt 1 kWh dla użytkowników Ecotap Poland wynosi 1,80 PLN. Po naładowaniu pojazdu system wysyła użytkownikowi wiadomość oraz dodatkowo oferuje jeszcze 15 darmowych minut na powrót i odpięcie pojazdu od zasilania. Po przekroczeniu tego czasu naliczana jest dodatkowa opłata w wysokości 0,50 PLN/min.

Co ważne, w trakcie korzystania ze stanowisk ładujących nie trzeba uiszczać dodatkowej opłaty parkingowej. Aby zostać z niej zwolnionym, należy walidować bilet w Biurze Obsługi Parkingu. Ze stacji ładowania może skorzystać każdy, przez 24h na dobę, niezależnie od tego czy jest klientem bądź użytkownikiem obiektu.

Najnowsze

Jak przygotować samochód na wiosnę? 5 wskazówek, które warto stosować

Aby łatwiej poradzić sobie ze skutkami mijającej zimy, zaplanujmy krok po kroku przygotowanie samochodu na nowy sezon.

Pozbądź się białego nalotu
Utrzymywanie czystości auta regularnie przez cały rok jest optymalnym sposobem na zachowanie karoserii i podwozia w jak najlepszym stanie. Jeśli jednak auto nie było zimą oczyszczane na bieżąco, konieczne jest dokładne umycie samochodu z soli, która osadzała się przez wiele tygodni w zakamarkach podwozia czy karoserii. Pozwoli to zapobiegać procesowi korozji.

W tym celu najlepiej skorzystajmy z ciśnieniowego mycia podwozia w myjni automatycznej, które pozwoli pozbyć się brudu i pozostałości soli tworzącej charakterystyczny biały nalot oraz zapobiec w ten sposób niszczącym skutkom korozji elementów zawieszenia – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. 

Wyeliminuj usterki
Topniejący śnieg ujawnia zniszczoną nawierzchnię dróg i powstałe wyrwy. Wpadnięcie w dziurę podczas jazdy naraża nasze auto na uszkodzenie opon, felg, a także usterki zawieszenia. Dlatego po okresie zimowym nie powinniśmy zwlekać z wizytą w warsztacie w celu skontrolowania stanu technicznego samochodu. Komunikaty wysyłane przez samochód świadczące o uszkodzeniu po wjechaniu w dziurę to stuki dochodzące z podwozia, wyczuwalny luz w układzie kierowniczym czy skrzypienie podczas kręcenia kierownicą.

Co pod wycieraczką piszczy?
Wraz z nadejściem nieco cieplejszej aury koniecznie należy sprawdzić stan wycieraczek, gdyż mimo że opady śniegu zdarzają się już rzadziej, wiosenna pogoda bywa kapryśna i deszczowa. Takie warunki wymagają niezawodnej pracy wycieraczek z uwagi na konieczność zapewnienia kierowcy jak najlepszej widoczności podczas jazdy. Ograniczona widoczność może uniemożliwić kierowcy szybką reakcję na ewentualne niebezpieczeństwo.

O ile nie wymieniamy wycieraczek regularnie, po zimie wymiana może okazać się niezbędna. W warunkach wzmożonego zużycia szczególnie narażone na zniszczenia są gumowe części wycieraczek, które mają bezpośredni kontakt z powierzchnią szyby, często oblodzoną czy zaśnieżoną. Sygnały świadczące, że powinniśmy wymienić wycieraczki to zdeformowane pióra, niewystarczające odprowadzanie wody i smugi pozostawiane na szybie podczas pracy, a także wynikające ze zużycia charakterystyczne piszczenie – mówi Adam Bernard, dyrektor ds. szkoleń Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Uzupełnij płyny
Kontrola stanu technicznego auta to też dobry moment na sprawdzenie stanu i ilości płynów czy olejów w naszym pojeździe: płynu hamulcowego, płynu w układzie chłodzenia, płynu spryskiwacza oraz oleju silnikowego i oleju w układzie wspomagania. Warto również sprawdzić stan tarcz i klocków hamulcowych.

Pamiętaj o wymianie opon
Mimo iż wielu kierowców ulega pokusie jazdy na zimowych oponach przez cały rok, czemu aktualnie może dodatkowo sprzyjać ograniczanie kontaktów związanych z pandemią, zdecydowanie rekomendujemy wymianę opon na letnie. Poczekajmy jednak, aż przymrozki miną na dobre, a średnia dobowa temperatura nie będzie spadać poniżej 7°C. Jazda na zimowych oponach w temperaturze przekraczającej 7°C powoduje, że tracą one swoje właściwości oraz nadmiernie się zużywają – dodają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.  Z uwagi na to, że opony zużywają się nierównomiernie, pamiętajmy o zasadzie zakładania mniej zużytych opon na tylną oś pojazdu bez względu na to, która oś pojazdu jest napędzana. Zmniejsza to ryzyko bardzo niebezpiecznego poślizgu tylnej osi samochodu.

 

Najnowsze