Karolina Chojnacka

Ponad 75 lat temu w Wolfsburgu rozpoczęła się seryjna produkcja Volkswagena Beetle

Volkswagen Beetle stał się symbolem niemieckiego „cudu gospodarczego”.

27 grudnia 1945 roku rozpoczęła się seryjna produkcja Volkswagena Beetle. To był prawdziwy początek historii sukcesu Volkswagena. Model był pierwotnie planowany jako prestiżowy projekt narodowych socjalistów, ale od 1939 roku fabryka w Wolfsburgu zamiast samochodów produkowała uzbrojenie. Do końca II wojny światowej z fabryki Volkswagena wyjechało zaledwie 630 sztuk modelu, który w 1938 roku został przemianowany na „KdF-Wagen”. Dopiero pod brytyjskim powiernictwem, dzięki strategicznej wizji majora Ivana Hirsta, rozpoczęła się w Wolfsburgu wyjątkowa historia sukcesu VW Beetle.

Produkcja seryjna cywilnego Volkswagena, określanego wewnętrznie jako „Typ 1”, który później stał się znany na całym świecie jako „Beetle”, rozpoczęła się dopiero po zakończeniu II wojny światowej 27 grudnia 1945 roku. Volkswagen działał wtedy pod brytyjską kontrolą.

Volkswagen Beetle

Brytyjczycy zamierzali używać Volkswagena Typu 1 do pilnie potrzebnych zadań transportowych w ich strefie okupacyjnej. Starszy oficer rezydent, major Ivan Hirst, odegrał kluczową rolę w rozwoju tego modelu. To jego dalekowzroczność i talent do improwizacji umożliwiły rozpoczęcie produkcji samochodów w latach reglamentacji w warunkach zdominowanych przez niedobory. Dzięki swojemu entuzjazmowi do technologii i samochodów udało mu się w imponująco krótkim czasie przekształcić dawną fabrykę zbrojeniową w cywilną firmę przemysłową.

Przeczytaj też: Test Volkswagen Beetle – pierwsza jazda w… Meksyku

Już w sierpniu 1945 roku  brytyjski rząd wojskowy złożył zamówienie na 20 000 pojazdów. Rozpoczęcie produkcji było widocznym znakiem nowego początku i nadziei w fabryce, która została w znacznym stopniu zniszczona pod koniec II wojny światowej. Rozwiązanie to było zgodne z późniejszą polityką brytyjską wobec Niemiec, dla której bezpieczeństwo finansowe i perspektywy ludności na lepszą przyszłość były kluczowymi elementami rozwoju struktur demokratycznych. Wreszcie demokracja wkroczyła też do Volkswagenwerk: 27 listopada 1945 roku Rada Zakładowa wybrana w demokratycznym głosowaniu odbyła posiedzenie inauguracyjne.

Volkswagen Beetle

Niemniej jednak istniały poważne problemy z zaopatrzeniem siły roboczej w żywność i przestrzeń życiową, a produkcję utrudniały wąskie gardła w dostawach surowców i energii. Mimo tych trudnych warunków pierwszy sedan Volkswagena zjechał z linii produkcyjnej krótko po świętach Bożego Narodzenia. Wolfsburg i Volkswagenwerk GmbH otrzymały spóźniony prezent gwiazdkowy zaledwie osiem miesięcy po zakończeniu wojny. Do końca 1945 roku wyprodukowano 55 pojazdów.

Od 1946 roku do reformy walutowej produkowano około 1000 pojazdów miesięcznie. Nie było możliwości wyprodukowania większej ilości pojazdów ze względu na niedobory materiałowe, racjonowanie oraz braki w personelu. Powiernicy odpowiedzialni za dalszy rozwój firmy położyli podwaliny pod dalszy rozwój firmy i stworzyli system sprzedaży i obsługi posprzedażowej, a w 1947 roku zaczęli eksportować sedana Volkswagena.

Decyzja o budowie cywilnej fabryki i rozpoczęciu seryjnej produkcji Volkswagena Typu 1 była początkiem wyjątkowej historii sukcesu. Pod nieoficjalną nazwą „VW Beetle” samochód stał się bardziej popularny niż jakikolwiek inny model auta na świecie. Był także rekordzistą pod względem czasu produkcji i wielkości. Volkswagen zaprzestał produkcji VW Beetle w Meksyku dopiero w 2003 roku, po wyprodukowaniu 21 529 464 pojazdów, w tym około 15,8 miliona w Niemczech.

Przeczytaj też: 328 km/h! – najszybszy Beetle na świecie

Najnowsze

Paula Lazarek

Ładowanie samochodów elektrycznych wejdzie na nowy poziom? Volkswagen ujawnił prototyp robota

Samochody elektryczne są coraz bardziej powszechne, zatem i potrzeby kierowców są coraz większe. Montaż stacji ładowania w domu czy biurze dla wielu osób jest niezadowalający i kosztowny, dlatego Volkswagen ma na to swoje rozwiązanie.

Volkswagen Group Components, firma, która będzie odpowiedzialna za wszystkie czynności związane z ładowaniem i systemami ładowania samochodów Grupy Volkswagen, przedstawia pierwszy prototyp swojego mobilnego robota do ładowania samochodów elektrycznych. To aktualizacja robota mobilnego, który miał premierę rok temu, a którego celem jest zapewnienie długoterminowych rozwiązań dla sukcesu rewolucji elektrombilności na kolejne lata.

Ładowanie samochodów elektrycznych wejdzie na nowy poziom? Volkswagen ujawnił prototyp robota

Mobilnego robota ładującego można przywołać za pośrednictwem aplikacji lub komunikacji Car-to-X. Po aktywacji, robot samodzielnie zbliży mobilną jednostkę magazynowania energii do pojazdu, a następnie rozpocznie proces ładowania.

Cały proces ładowania jest wykonywany autonomicznie przez robota. Obejmuje to przewiezienie przenośnego zasobnika energii, otwarcie klapki gniazda ładowania, podłączenie wtyczki, odłączenie jej, a następnie odesłanie zasobnika z powrotem do stacji ładowania.

Ładowanie samochodów elektrycznych wejdzie na nowy poziom? Volkswagen ujawnił prototyp robota

Pojemność mobilnej jednostki do ładowania nie została ujawniona przez VW Group Components w oficjalnym komunikacie. 

 

Najnowsze

Ferrari F355 Spider może być wasze – właśnie trwa licytacja unikatowego samochodu Shaquille O’Neal’a

Ten włoski, sportowy samochód z otwartym dachem należący do samego Shaquille O'Neala - może być wasz!

Shaquille Rashaun „Shaq” O’Neal to amerykański koszykarz grający w lidze NBA na pozycji środkowego, czterokrotny mistrz NBA: trzykrotnie z zespołem Los Angeles Lakers i raz z Miami Heat, mistrz olimpijski i mistrz świata.

Każdy kto chociaż raz oglądał mecz z jego udziałem, doskonale wie, że Shaq to naprawdę „duży” mężczyzna – wysoki, postawny i muskularny. Aby dopasować się do jego rozmiarów, Ferrari zostało zmodyfikowane poprzez usunięcie miękkiego dachu i fabrycznego zbiornika paliwa, aby zapewnić więcej miejsca do siedzenia.

Ferrari F355 Spider może być wasze - właśnie trwa licytacja unikatowego samochodu Shaquille O'Neal'a

Sportowy roadster ma srebrne wykończenie, a wnętrze zostało zmodyfikowane za pomocą wyścigowych uprzęży i sportowych, kubełkowych foteli, a także czarnych i srebrnych wykończeń oraz emblematów Supermana na zagłówkach. Dla niewtajemniczonych: Shaq jest nazywany Supermanem w NBA. 

Ferrari F355 Spider może być wasze - właśnie trwa licytacja unikatowego samochodu Shaquille O'Neal'a

Shaq chyba nie za wiele jeździł tym samochodem, bowiem na liczniku znajdziemy przebieg 7400 mil, czyli 11 909 km. Zbiornik paliwa został przeniesiony do przedniego bagażnika a miękki dach został zastąpiony skrzynią ładunkową. Samochód jest również wyposażony w wysokiej jakości systemu dźwiękowy oraz łączność Bluetooth. Ten sportowy model napędza 3,5-litrowy silnik V8 o mocy 375 KM. Silnik jest połączony z 6-biegową automatyczną skrzynią biegów F1, przekazującą moc na tylne koła.

Ferrari F355 Spider może być wasze - właśnie trwa licytacja unikatowego samochodu Shaquille O'Neal'a

Cena? Aktualnie oferta wynosi 47 tysięcy dolarów, czyli blisko 173 186 złotych. Skusilibyście się?

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Czego kierowcy życzą innym kierowcom na Nowy Rok?

Postanowienia noworoczne może są trochę przereklamowane, ale...

Z postanowieniami noworocznymi bywa różnie. Czasami po tygodniu lub miesiącu zapał do  ich realizacji mija. Czasami uznajemy, że nic nie chcemy zmieniać w swoim życiu i nie mamy żadnych postanowień noworocznych. Ale…

My może jesteśmy idealni. Ale inni nie. Dlatego niezależne badanie przesłuchało 1000 brytyjskich kierowców, chcąc usłyszeć od nich czy mają jakieś motoryzacyjne noworoczne postanowienia, które powinni zrealizować inni kierowcy…

10 noworocznych postanowień, które według kierowców powinni zrealizować inni kierowcy:

1. Zawsze pamiętaj o używaniu kierunkowskazu

2. Nie zbliżaj się zbytnio do samochodu z przodu

3. Nigdy nie korzystaj z telefonu komórkowego podczas jazdy

4. Zwolnij

5. Bądź bardziej cierpliwy za kierownicą

6. Częściej korzystaj z lusterek

7. Zawsze sprawdzają swoje martwe punkty

8. Pamiętaj, by zachować odpowiedni dystans od rowerzysty podczas wyprzedzania

9. Popraw swoje umiejętności parkowania tyłem

10. Popraw swoje umiejętności parkowania równoległego

Przeczytaj też: 10 noworocznych postanowień dla kierowców

Najnowsze

Toyota Proace City Mobility – kompaktowy van, który zadba o podróż także niepełnosprawnych

Toyota wprowadza do oferty rodziny Proace nową zabudowę dla modelu Proace City Verso.

Zabudowa Mobility jest przystosowana do modelu Proace City w osobowej odmianie Verso. W jej ramach podłoga tylnej części samochodu została obniżona, co pozwoliło uzyskać przedział o wysokości 142 cm, w którym można wygodnie przewozić pasażera siedzącego na wózku inwalidzkim.

Toyota Proace City Mobility - kompaktowy van, który zadba o podróż także niepełnosprawnych

Ułatwia to także wprowadzenie osoby na wózku do wnętrza samochodu po aluminiowej ramie, której rozłożenie na pełną długość oraz złożenie na pół odbywa się przy pomocy elektrycznych siłowników. Rampa jest przymocowana za pomocą zawiasów, dzięki czemu jej rozłożenie jest bardzo łatwe. Rozwiązanie to wymagało przeprojektowania tylnego zderzaka, którego środkowa część jest przymocowana do unoszonych tylnych drzwi.

Toyota Proace City Mobility - kompaktowy van, który zadba o podróż także niepełnosprawnych

Przedział dla pasażera zajmuje miejsce trzeciego rzędu siedzeń oraz bagażnika. Toyota wyposażyła go w dodatkowe oświetlenie LED. Bezpieczeństwo jazdy jest zapewnione za pomocą czteropunktowych pasów mocujących wózek inwalidzki oraz trzypunktowych pasów dla siedzącego w nim pasażera. Zabudowa Mobility jest dostępna dla Verso w odmianie Long o długości 4,7 m, w wersji wyposażenia Business lub Family.

Toyota Proace City Mobility - kompaktowy van, który zadba o podróż także niepełnosprawnych

Ze względu na to, że posiada homologację, może zostać zamontowana przed rejestracją pojazdu. Zarówno samochód, jak i zabudowa, zostały objęte gwarancją na 3 lata lub milion km. Cena zabudowy Mobility dla kompaktowego vana Toyoty wynosi 38 900 zł netto.

Najnowsze