Ewa Kania

Kierowcy nie odróżniają znaku D-3 od C-5, a za pomyłkę grozi wysoka kara

Wiecie, co oznacza niebieski znak z białą strzałką skierowaną ku górze? Jeśli odpowiedzieliście, że tak, to znaczy, że należy się wam mandat. Prawidłowa odpowiedź brzmi „chodzi o znak D-3 czy C-5?”.

Spis treści

Możemy dopuścić jeszcze jedną, prawidłową odpowiedź. „A jaki kształt ma ten znak?”.

Znak D-3 – przepisy i znaczenie

Pytanie o kształt znaku jest bardzo na miejscu, ponieważ wiele to wyjaśnia. Znak D-3 jest kwadratowy, więc należy on do znaków informacyjnych. Nie jest to jednak informacja, którą możemy zignorować.

Wspomniany znak to oczywiście „ruch jednokierunkowy”. Widząc go, możemy bez wahania wjechać w taką drogę. Jeśli droga jest wielopasmowa, możemy korzystać ze wszystkich pasów ruchu, bez obaw że coś nagle nadjedzie z naprzeciwka. Pamiętajmy przy tym o obowiązku korzystania z pasa prawego, jeśli tylko mamy taką możliwość.

Ile wynosi mandat za znak D-3?

Jeśli widzicie znak D-3, to znaczy, że jedziecie w dobrym kierunku. Mandat teoretycznie więc wam nie grozi. Ale dostać możecie kilka mandatów „powiązanych”:

  • 200 zł za zawracanie na drodze jednokierunkowej
  • 500 zł za jazdę pod prąd
  • przynajmniej 1500 zł jeśli jadąc pod prąd stworzyliśmy zagrożenie w ruchu drogowym

Znak C-5 – przepisy i znaczenie

Z kolei znak C-5 ma okrągły kształt i jest to jeden z serii znaków, które nakazują jazdę na przykład w lewo, w prawo, albo po konkretnej stronie wyspy. Z ich interpretacją nie ma problemu raczej żaden kierowca. Znak C-5 oznacza oczywiście „nakaz jazdy na wprost”.

Ukryte funkcje lusterek zaskakują wielu kierowców. Nawet nie wiesz, że je masz

Ile wynosi mandat za zignorowanie znaku C-5?

Poruszanie się niezgodnie ze znakiem C-5 wycenione jest na 250 zł mandatu. Pamiętajmy, że takie wykroczenie, może pociągnąć za sobą kolejne, jak jazda pod prąd lub drogą wyłączoną z ruchu. To automatycznie powoduje doliczanie kolejnych mandatów do naszego konta.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze