Policja łapie za emisję dźwięku?

Mandaty policyjne to nie tylko efekt przekroczenia prędkości, czy niezastosowania się do znaku drogowego. Dzięki urządzeniom nowej generacji drogówka może przeprowadzić również bardziej szczegółową kontrolę naszego pojazdu i ukarać nas za pewne zabiegi - często celowe.

Wieczorne przejażdżki po mieście często są za głośne, wiedzą o tym mieszkańcy głównych ulic.
fot. Motocaina

Wzrok i słuch to niezwykle ważne zmysły i okazuje się, że ostatnie kontrole policyjne mają sporo z nimi wspólnego. Policja dyspnuje już urządzeniami sprawdzającymi odpowiednią przejrzystość szyb oraz hałas emitowany przez samochody. Dzięki licznym mandatom na ulicach i drogach całej Polski może być ponoć bezpieczniej i bardziej cicho…

Gdy mieszka się przy jednej z głównych arterii w mieście, czasem nie tylko nocną ciszę przerywa wibrujący w uszach dźwięk tuningowanego auta, czy motocykla. Policja specjalnym urządzeniem – sonometrem, ma teraz badać hałas emitowany przez pojazdy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami normą są 94 decybele – przekroczenie tej wartości to widmo mandatu karnego, a więc kary pieniężnej oraz punktów, a nawet możliwość utraty dowodu rejestracyjnego.

500-złotowy mandat i również możliwość zatrzymania dowodu rejestracyjnego grozi tym kierowcom, którzy szalejąc z tuningiem wizualnym własnego auta zapomnieli, że minimalna przepuszczalność światła szyby przedniej nie może wynosić mniej niż 75% (potwierdzać powinna to homologacja), a szyb bocznych 70%.

Przepisy zabraniają przyciemniania szyb i modyfikowania końcówki wydechu do niemiłosiernych dźwięków, a teraz policja ma sposób, aby badać te parametry przy zwykłej kontroli drogowej.

 

Najnowsze

Uma Thurman i Alfa Romeo Giulietta

Uma Thurman i Alfa Romeo Giulietta już za kilka dni pokażą się razem w telewizyjnej reklamie nowego modelu włoskiego producenta. Obie są zadziorne i intrygujące - idealne połączenie.

Już za dwa dni zobaczymy je w pełnej krasie
fot. Alfa Romeo

Uma Thurman – wysoka aktorka o charakterystycznej urodzie, znana szerokiej rzeszy publiczności z serii filmów „Kill Bill”, niebawem zastąpi tajemnicze i szare krajobrazy Barcelony, ostatniej towarzyszki Giulietty w reklamie.

Uma swoim wyglądem i charakterem przypomina zadziorną i nowoczesną Giuliettę. Obie mają też wiele twarzy – jedna potrafi zaskoczyć na ekranie, druga może porwać nas swoją energią na drodze. Thurman zagra w serii spotów aż pięć ról, a każda z nich ma odzwierciedlać inną stronę duszy i charakteru Alfa Romeo Giulietty.

Obie panie pokażą się we włoskiej telewizji już w niedzielę 16 maja i patrząc na tworzoną przez nie mieszankę wybuchową oraz twórców serii reklam – agencję Leo Burnett zapowiada się nie tylko ciekawa premiera motoryzacyjna, ale i fantastyczna wydarzenie marketingowe.

 

Najnowsze

Testy i serwis kasków Shoei

Masz kask Shoei zakupiony w autoryzowanym punkcie i jesteś z okolic Warszawy? Teraz możesz przetestować nowe modele z kolekcji na 2010 rok, podczas gdy fachowiec zajmie się serwisem Twojego kasku.

fot. Motocaina

Shoei organizuje dla właścicieli kasków zakupionych w autoryzowanej sieci sprzedaży w Polsce testy nowych kasków. Wystarczy wysłać maila i przyjechać do biura producenta w Warszawie. W czasie gdy Ty będziesz testowała wybrany model z kolekcji 2010, specjaliści Shoei sprawdzą stan Twojego kasku i poddadzą go czynnościom serwisowym.

Bezpłatny serwis obejmuje następujące czynności:
1. Sprawdzenie i regulację mechanizmów szyb. Samodzielna regulacja mechanizmów szyb nie jest możliwa; jej dokonanie wymaga specjalnej szyby regulacyjnej. W przypadku zużycia przewidziana jest bezpłatna wymiana mechanizmów mocujących.

fot. Motocaina

2. Sprawdzenie działania pracujących mechanizmów wentylacji. Ewentualna wymiana niepoprawnie pracujących mechanizmów, a w przypadku zużycia bezpłatna wymiana.

3. Konserwację wszystkich uszczelek i elementów gumowych. Zastosowanie specjalnego silikonu używanego w fabrykach w Japonii.

4. Sprawdzenie ogólnego stanu technicznego kasku (wraz z wyściółką wewnętrzną).

5. Porady dotyczące konserwacji, użytkowania i pielęgnacji.

fot. Motocaina

Bezpłatna akcja serwisowa będzie prowadzona przez przeszkolonego technika, posiadającego certyfikat serwisowy B przyznawany przez japońską fabrykę. Certyfikat ten upoważnia do wszystkich napraw poza ingerencją w wypełnienie EPS i skorupę kasku.

Żeby umówić się na jazdy w Shoei napisz maila na adres: dworczynski@shoei.de. W tytule maila wpisz „Jazdy testowe Shoei”.

Najnowsze

Nieuczciwe opłaty za autostrady

Wjazd na polską autostradę to nie zawsze czysta przyjemność i szansa na przyspieszenie. Mnogość remontów nie tylko wydłuża nasz wyjazd, ale i uszczupla zasoby kieszeni. Stanie w korkach na autostradzie kosztuje, ale to ma się zmienić. Właśnie zapadł odpowiedni wyrok.

Długie godziny spędzone w korkach, za które trzeba płacić, mogą frustrować. Dzięki wyrokom UOKiK to ma się zmienić.
fot. Motocaina

Jak podaje poniedziałkowa Gazeta Wyborcza, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał swój wyrok z 2008 roku i tym samym nałożył na Stalexport Auotrada Małopolska ponad milionową karę i wezwał firmę do zaniechania dotychczasowych praktyk. Wszystko dlatego, że przez prawie 3 lata (początek 2007 – koniec 2009 roku) konsorcjum pobierało pełną opłatę za przejazd remontowanym, ponad 60 kilometrowym odcinkiem A4 z Katowic do Krakowa. Trasa zamiast 30 minut zajmowala miut 90, a użytkownicy drogi bez skrupułów byli na tzw. bramkach obciążani kosztami przejazdu, jakby zupełnie nic się nie działo.

Od pierwszego wyroku UOKiK firma odwołala się, ale znów przegrala, gdyż zdaniem sądu narzucanie konsumentom nieuczciwych cen jest naruszeniem prawa. W tym roku, w kwietniu Stalexport przegrał również z katowickim adwokatem Mariuszem Frasem, który odmówił zapłaty za przejazd remontowanym odcinkiem uznając, że nie spełnia on standardów autostrady. Pracownicy spółki przetrzymując go w punkcie poboru opłat, nie tylko złamali procedury, ale i ograniczyli jego wolność osobistą. Wyrok: przeprosiny w prasie i 20 tysięcy złotych przekazanych na rzecz Fundacji Anny Dymnej.

Od wyroku z maja i milionowej kary spółka po raz kolejny chce się odwoływać. Przekonuje bowiem, że to zapisy w umowie z Ministerstwem Infrastruktury nie pozwalają na obniżenie opłat, za to nakazują remontowanie dróg. Oby jednak po raz kolejny wygrał konsument, a inne konsorcja remontując swoje drogi pamiętały, że w czasie remontu opłata za korzystanie z nich powinna być proporcjonalnie obniżona.

Jadąc w zeszłym tygodniu autostradą do Poznania ponad 30 kilometrów jechałam jednym pasem, bo na poboczu siano trawę. Opłata: 12 złotych za każdy odcinek. Oby wyroki UOKiK nie zostawały tylko na papierze…

Źródło: wyborcza.biz

Najnowsze

Bombowa Dania Ramirez w Audi A1 – film

Ekscytujący pościg w wykonaniu Justina Timberlake u boku Dani Ramirez jadących najnowszym maluchem koncernu z Ingolstadt - Audi A1 - oto drugi odcinek serialu "The next big thing".

Trailer serii oraz pierwszy odcinek filmu obejrzysz tutaj.

Był już spokojny dzień pracy przy kawiarnianym stoliku, rozmowa z szefem i nagle – strzały pistoletów, piękna dziewczyna i ucieczka z biura. Tak wyglądał pierwszy epizod „The next big thing” – mini serialu z Justinem Timberlakiem i Danią Ramirez, który promuje najnowszy model Audi – debiutujący we wrześniu w Polsce A1.

Tym razem jest równie gorąco, a nawet jeszcze cieplej. Oto pościg z udziałem czerwonego Audi A1. Wszystko podyktowane niezwykłą prezentacją możliwości samochodu: wchodzenie w zakręty, nagła zmiana toru jazdy, szybka jazda na wstecznym, gwałtowne przyspieszanie, zdają się być pestką. Do tego zestaw głośnomówiący i nawigacja. To wszystko w atmosferze pisku opon, uroczej kobiety na siedzeniu pasażera i wielu dziwnych wydarzeń, znanych z filmów sensacyjnych. Kim jest tajemniczy rozmówca? Dokąd zmierza John i Toni i czy nic nie stanie się głównemu bohaterowi ?

Obejrzyjcie drugi odcinek i znajdźcie odpowiedzi na te pytania, a potem z niecierpliwością czekajcie na kolejny wtorek.

Najnowsze