Polak najlepszy w przewidywaniu natężenia ruchu drogowego
Czy można przewidzieć gdzie i kiedy powstaną korki? Wyniki konkursu sponsorowanego przez firmę TomTom pokazują, że tak. Co więcej okazuje się, że jednym z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie jest student drugiego roku Uniwersytetu Warszawskiego!
Łukasz Romaszko opracował algorytm, który w dokładny sposób przewiduje natężenie ruchu na ulicach Warszawy. |
![]() |
fot. Motocaina
|
W konkursie Traffic Prediction for Intelligent GPS Navigation zwyciężył Polak, Łukasz Romaszko. Opracowany przez niego algorytm w najbardziej dokładny sposób przewiduje natężenie ruchu na ulicach Warszawy. Konkurs został zorganizowany przez TunedIT – międzynarodową platformę badawczą zajmującą się Data Mningiem oraz przez Uniwersytet Warszawski. Konkurs objęty był patronatem TomTom, światowego lidera w dziedzinie rozwiązań nawigacyjnych, oraz Prezydenta m. st. Warszawy.
Prawie 5 tysięcy zgłoszeń otrzymanych od członków społeczności naukowej z całego świata, pokazało, iż specjaliści zajmujący się sprawami ruchu drogowego stawili czoło wyzwaniu ulepszenia możliwości przewidywania natężenia ruchu poprzez odkrycie nowych algorytmów, które mogłyby zwiększyć trafność modelowania ruchu drogowego o nawet 60%, co istotnie wpłynęłoby na zarządzanie ruchem na ulicach miast.
W konkursie wzięli udział naukowcy z całego świata, a ich zadaniem było opracowanie jak najdokładniejszej metody do przewidywania natężenia ruchu drogowego. Używając danych rzeczywistych z Warszawy, w skład których wchodziły między innymi przekazy dotyczące ruchu drogowego w audycjach radiowych oraz informacje pochodzące z urządzeń nawigacyjnych posiadanych przez indywidualnych kierowców, naukowcy musieli przewidzieć natężenie ruchu oraz lokalizację i nasilenie korków. Zwycięskie zgłoszenia pochodzą z Ukrainy, Polski (Uniwersytet Warszawski) i Stanów Zjednoczonych (Duke University). Rozwiązanie, które zaproponował Łukasz Romaszko z Uniwersytetu Warszawskiego, to specjalnie stworzony algorytm, generujący wartości oznaczające prawdopodobieństwo wystąpienia korka na każdej z ulic. Uwzględniania on obecną sytuację w mieście oraz wiele wcześniej przeprowadzonych symulacji i na ich podstawie ocenia szanse wystąpienia zatoru na poszczególnych ulicach. Oczywiście powyższy opis jest znacznie uproszczony, jednak algorytm ten okazał się być najskuteczniejszy ze wszystkich, które wzięły udział w konkursie. Łukasz Romaszko jest studentem drugiego roku informatyki na Uniwersytecie Warszawskim.
Najnowsze
-
Tłusty obiad i piwo? Polak pije, jedzie i ryzykuje. Szokujące dane o polskich kierowcach!
65% Polaków decyduje się prowadzić po alkoholu, wierząc w mity o "trzeźwieniu". Tłusty obiad, godzina czekania - czy to wystarczy? -
Tranzyt przez Warszawę to koszmar? Nowy wariant trasy S7 dzieli mieszkańców i kierowców!
-
Jeździłyśmy Alpine A290. To początek nowego rozdziału
-
Jelcz walczy z niemieckimi producentami: kto wygra wyścig o kontrakty NATO? Prawda o miliardowych inwestycjach
-
Chery TIGGO 7 vs europejska konkurencja: czy niska cena wystarczy, by pokonać Skodę, Volkswagena i Hyundaia? Prawda o technologii, bezpieczeństwie i ryzyku zakupu
Zostaw komentarz: