Karolina Chojnacka

Pojazdy autonomiczne stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach. Tak uważa 60% kierowców. Czy faktycznie jest się czego obawiać?

Rewolucja w świecie motoryzacji trwa. Nie wszyscy jeszcze przyzwyczaili się do myśli, że przyszłość branży jest elektryczna, a producenci samochodów już wybiegają ze swoimi marzeniami naprzód i snują wizję przyszłości z pojazdami autonomicznymi.

Wizje przyszłości, która nie wszystkim kierowcom się podoba i mają do niej spore zastrzeżenia. 60% kierowców uważa, że pojazdy autonomiczne stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach. Samojezdne pojazdy budzą większe obawy wśród kobiet niż mężczyzn.

Wynika tak z badania, przeprowadzonego przez niezależną organizację charytatywną zajmującą się bezpieczeństwem drogowym w Wielkiej Brytanii, IAM RoadSmart.

Kierowcy uważają pojazdy autonomiczne za zagrożenie, pomimo bardzo dobrze udokumentowanych dowodów na to, że większość wypadków drogowych jest spowodowanych błędami ludzkimi. To sugerowałoby, że zapewnienie większej kontroli pojazdom w przyszłości, mogłoby zmniejszyć liczbę kolizji.

I chociaż technologia pojazdów zautomatyzowanych może mieć wpływ na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na drogach, stanie się to tylko wtedy, gdy nowe systemy będą używane prawidłowo. Organizacja charytatywna zajmująca się bezpieczeństwem drogowym uważa, że będą potrzebne szkolenia kierowców, dzięki którym zrozumieją oni możliwości i ograniczenia systemów jazdy autonomicznej:

Autonomiczna i zautomatyzowana technologia pojazdów staje się integralną częścią codziennej motoryzacji i chociaż ma zdolność do poprawy bezpieczeństwa na drogach, jej możliwości muszą być w pełni zrozumiałe.

Nadmierne poleganie na tych systemach i brak szkolenia w zakresie ich obsługi może mieć negatywny wpływ, z potencjalnie niepokojącymi skutkami zarówno dla kierowców, jak i pieszych.

Pojazdy autonomiczne stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach

Przeczytaj też: Sztuczna inteligencja i pojazdy autonomiczne nie lubią deszczu?

Według prognoz rządowych w ciągu 15 lat 40% nowych samochodów sprzedanych  w Wielkiej Brytanii będzie wyposażonych w systemy samodzielnej jazdy.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze