Początki żużlowej pasji Stefanie Jensen

18 marca 2009
Stefanie Jensen z pochodzenia jest Dunką. Ma zaledwie 18 lat, a na swoim koncie spore doświadczenie zawodniczki żużlowej.
Loading module...
fot. S. Jensen archiwum

Tata Stefanie pomagał synowi Ole Olsena (trzykrotny indywidualny mistrz świata) w jego postępach na żużlowych owalach. Jego marzeniem było mieć córkę, która z ochotą wskoczy na motocykl, dlatego Stefanie od dziecka miała styczność ze speedwayem. W wieku niespełna czterech lat już próbowała swoich sił na motorkach dla dzieci.

Pierwsze maszyny, z jakimi miała doczynienia napędzały silniki o pojemności 50 cm3. Na początku pewne trudności sprawiało opanowanie motocykli, a także umiejętna technika jazdy. Jednak z czasem Stefanie zaczęła robić coraz większe postępy.

Pierwsze zawody, w których brała udział umknęły z jej pamięci - była jeszcze zbyt młoda. Jednak z opowiadań rodziców wie, że razem z Nanna Jorgensen wygrały dziecięcą ligę duńską. Sukcesy odnosiła również indywidualnie. Obecnie na swoim koncie Stefanie posiada około czterdziestu trofeów z czasów, kiedy jeździła jeszcze na motocyklach 50 cm3.

Kolejna cześć przygody z żużlem zaczęła się dla niej, gdy wsiadła na motor z silnikiem o pojemności 80 cm3. W kwietniu 2004 roku Stefanie wygrała na nim zawody w Vojens, docierając na metę z kompletem punktów. Warto zaznaczyć, że miała wtedy zaledwie 13 lat. W końcu nadszedł czas na ujeżdzanie jednośladów z silnikami o pojemności 50 cm3.

Leigh Adams i Stefanie Jensen
 
fot. z archiwum Stefanie Jensen
Po wejściu w wiek juniora, czyli gdy Stefanie skończyła 14 lat zaczęła ścigać się z chłopakami na motocyklach bardziej zaawansowanych i wymagających coraz wysokich umiejętności jazdy. Ponieważ speedway to nie tylko same wyścigi, ale też prace typowo mechaniczne, to w warsztacie Stefanie porusza się jak ryba w wodzie; większość rzeczy robi sama, ale w kwestiach wyjątkowo skomplikowanych pomaga jej tata, zwłaszca na zawodach. Stefanie zaczynała w Danii w ekipie Vojens, a obecnie reprezentuje Fjelsted.

Poza szkołą czas poświęca na treningi, które odbywają się przeważnie dwa razy w tygodniu, a w niedzielę zwykle bierze udział w zawodach. W wolnym czasie spotyka się wspólnie ze swoim chłopakiem z przyjaciółmi, chodzi do kina i jak większość kobiet - uwielbia zakupy.
W zeszłym roku można było podziwiać jej umiejętności na polskich torach.

    Komentarze

    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!