Agnieszka Serafinowicz

Za kierownicę po piwie bezalkoholowym? Jeśli masz powyżej 18 lat

Piwo bezalkoholowe nie jest napojem dla dzieci, uświadamiają nowe oznaczenia na butelkach, a czy jest napojem dla kierowców?

Spis treści

Piwo bezalkoholowe, czy mogą je pić dzieci i kierowcy? Producenci piwa zrzeszeni w Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie wprowadzają bardziej czytelne i widoczne dla konsumentów oznaczenia odpowiedzialnościowe na każde opakowanie piwa. Nowe oznaczenia trafią też do przekazów reklamowych. Dotychczasowe znaki z hasłami „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”, „Alkohol. Tylko dla pełnoletnich” oraz „W ciąży nie piję alkoholu” zastąpią piktogramy, ilustrujące te przekazy. Zmiana obejmie również zyskujące na popularności „zerówki”, na których pojawi się znak „18+”.

piwo bezalkoholowe

Piwo tylko dla pełnoletnich – także bezalkoholowe

Modyfikacja znaków odpowiedzialnościowych to kontynuacja inicjatywy branży piwowarskiej na rzecz zapobiegania konsumpcji alkoholu przez osoby, które nie powinny go spożywać – kobiety w ciąży, kierowców oraz niepełnoletnich. Wszystkie trzy ikony będą widoczne na każdym opakowaniu piwa alkoholowego. Duża zmiana dotyczy piw bez procentów, na których zostanie zamieszczony znak „18+”. Tym samym, konsumenci otrzymują jasny przekaz, że cieszące się rosnącą popularnością „zerówki” są produktem skierowanym tylko do osób pełnoletnich, tak samo jak wszystkie piwa alkoholowe.

Piwo nie jest dla dzieci

Producenci chcą w ten sposób dotrzeć do konsumentów, sprzedawców i rodziców ze swoim stanowiskiem. Branża piwowarska wielokrotnie już mówiła, a teraz pokazuje to także na swoich produktach, że wszystkie piwa, również bezalkoholowe, mogą być sprzedawane i konsumowane wyłącznie przez osoby pełnoletnie. Świat piwa to świat dorosłych, do którego osoby nieletnie nie powinny mieć dostępu. Niestety, etyczne, wewnętrzne zapisy branży piwowarskiej nie do końca znajdują odzwierciedlenie w naszym systemie prawnym.

Piwo bezalkoholowe
Kierowcy pijący piwo bezalkoholowe nie muszą obawiać się pomiaru alkomatem (fot. Lubuska Policja)

Piwo – czy dziecko może je kupić?

Sprzedaż jakiegokolwiek napoju zawierającego alkohol w stężeniu większym niż 0,5% dzieciom jest w Polsce prawnie zakazana. Branża piwowarska oznacza również piwa bezalkoholowe symbolem, że jest to produkt wyłącznie dla pełnoletnich, ale tu formalnie zakazów nie ma. Są za to moralne wątpliwości, a także – co niemal jednogłośnie postulują psycholodzy zajmujący się dziećmi – wyrabianie złych nawyków. Pozwalając dzieciom pić piwo bezalkoholowe siłą rzeczy wbudowujemy w ich umysły tzw. kulturę picia alkoholu, co może mieć poważne implikacje w przyszłości. Jednak tu odpowiedzialność spoczywa przede wszystkim na rodzicach, a nie sprzedawcach w sklepach oferujących piwo. Dla dzieci są znacznie lepsze napoje i bynajmniej nie są to napoje energetyczne, ani piwo bezalkoholowe.

Piwo bezalkoholowe – czy można po nim prowadzić?

Teoretycznie piwa bezalkoholowe dzielą się na dwa typy: pozbawione całkowicie alkoholu oraz takie, które mogą mieć do 0,5% alkoholu. Czy zatem picie piwa jest bezpieczne dla kierowcy? Odpowiedź brzmi: tak. Dorosły kierowca bez obaw może pić piwo i nie musi martwić się o to, że podczas kontroli drogowe po majówce „wydmucha promile”. Śladowe ilości alkoholu znaleźć można w wielu produktach spożywczych i nie stanowią one przeciwskazania do prowadzenia pojazdu. Warto natomiast zrezygnować z wszelkich alkoholi, bez względu na ich rodzaj i ilość. Nie warto też stosować zasady „do jutra wytrzeźwieję”. Ponad 90% kierowców złapanych na „podwójnym gazie” to właśnie osoby, które tak myślały.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze