Pije wodę z wodorowej Toyoty Mirai

Wodorowa Toyota Mirai to jeden z przełomowych modeli w historii motoryzacji. Zagraniczny dziennikarz postanowił wypróbować, jak smakuje woda wyprodukowana przez układ wydechowy tego samochodu.

Dziennikarz motoryzacyjny, Vadim Ovsiankin, miał okazję przejechać się wodorową Toyotą Mirai. Wykorzystał tą okazję do wypróbowania efektu ubocznego pracy silnika zasilanego tym paliwem. Po kilku chwilach w szklance pojawiła się woda.

Oczywiście postanowił on wypróbować, jak smakuje. Określił jej zapach jako „plastikowy”, a następnie ją wypił tego nietypowego drinka.

Toyota, która niedawno wprowadziła model Mirai do sprzedaży za wielką wodą, jest mocno zaskoczona zainteresowaniem klientów. Do tej pory udało się zebrać zamówienia na ponad 1,9 tys. egzemplarzy. Już teraz klienci muszą zapisywać się na listę oczekujących, ponieważ fabryka nie nadąża za zapotrzebowaniem.

 

Najnowsze

Volvo z autopilotem do 2020 roku

Stojąc w codziennych korkach w drodze do pracy większość kierowców ma świadomość, ze marnuje sporo czasu i chętnie spożytkowałoby go na inne czynności. Być może już niebawem taką możliwość będą dawać samochody Volvo.

Szwedzka marka znana jest ze swego specyficznego podejścia do tematyki bezpieczeństwa na drodze. Ambitne plany Volvo zakładają, że do 2020 roku żaden pasażer samochodów tej marki nie zginie podczas wypadku. To jeszcze nie koniec. Do tego czasu na drogach pojawią się tak zaawansowane systemy, że samochód będzie w stanie prowadzić się sam.

Volvo zaprezentowało kilka temu film, gdzie można będzie zobaczyć zapowiedź autonomicznego systemu przypominającego trochę automatycznego pilota. Zobaczcie, jak to działa?

https://www.youtube.com/watch?v=xYqtu39d3CU

Najnowsze

Edyta Klim

Historia Sri Lestari, której motocykl odebrał zdrowie, ale i dał niezależność!

Sri wieku 23 lat doznała porażenia kończyn dolnych w wyniku wypadku motocyklowego. Dzięki temu doświadczeniu i specjalnie zbudowanemu motocyklowi, może pomagać innym niepełnosprawnym.

W 1997 roku jechała z kolegą motocyklem, była wtedy pasażerką. Dwa kilometry od domu, nagle z naprzeciwka na ich pas wjechała ciężarówka, motocyklista odbił w bok i oboje wylądowali w rowie. Przygoda ta skończyła się dla Sri trzema połamanymi kręgami, operacją i dwumiesięcznym pobytem w szpitalu. Kobieta straciła czucie w nogach i przez kolejne 4 lata wraz z rodziną walczyła o zdrowie rożnymi metodami, także alternatywnymi. Gdy pogodziła się z sytuacją, to jedynym jej marzeniem stała się – niezależność.

Zajmowała się rękodziełem, robiła koraliki i haftowała, a dom dostosowano do jej potrzeb i możliwości. W 2008 otrzymała od organizacji charytatywnej wózek inwalidzki, więc jeszcze bardziej zapragnęła pracować i wychodzić z domu, jak zdrowi ludzie. Na warsztatach dla niepełnosprawnych dowiedziała się, że niedaleko ktoś przerabia motocykle na potrzeby niepełnosprawnych. Do używanego motocykla dorabia platformę i dodatkowe koła, dodaje także ręczne sterowanie biegami. Z pomocą przyjaciół i dorabiając, zbierała grosz do grosza, a producent widząc jej zaangażowanie zaoferował zniżkę 50% na produkcję tego, przystosowanego pojazdu.

Od tamtej pory życie Sri kompletnie się odmieniło. W 2013 odwiedziła 21 miast na wyspie Jawa i Bali, by udowodnić, że nawet niepełnosprawna osoba z porażeniem może pozostać niezależna i podróżować dzięki motocyklowi. Odwiedzała niepełnosprawnych, studentów, pracowników socjalnych:

{{ vimeo(63991372) }}

Obecnie Sri jest pracownikiem socjalnym organizacji UCP Wheels for Humanisty, która pomaga ubogim niepełnosprawnym w zdobyciu środków na dobre wózki inwalidzkie, gdyż państwo oferuje zbyt mało wózków, a dzieciom przyznaje wózki dla dorosłych. Sama skorzystała z ich pomocy i postanowiła się jakoś odwdzięczyć. Może teraz pracować, przemieszczać się sama i być niezależna materialnie od swoich rodziców.

Codziennie pokonuje ok. 60 kilometrów w pracy na swoim, trójkołowym pojeździe, gdyż do jej zadań należy rejestracja i ocena pacjentów z porażeniem mózgowym, przybywających w swoich domach. Chętnie też odwiedza i motywuje innych chorych w wolnym czasie. Jej motocykl porusza się z prędkościami do 60 km/h i zwykle do domu Sri wraca po 18-stej:

– Mam satysfakcję z tej pracy, dzięki temu mogę opowiedzieć innym o swojej chorobie, pokazać, jak można zmienić życie na lepsze i w końcu zobaczyć uśmiech na twarzy, gdy ktoś, dzięki naszej organizacji, może się poruszać jak inni ludzie. Mam nadzieję, że moja historia rozprzestrzeni się po całym świecie, wszędzie tam, gdzie ludzie niepełnosprawni naprawdę potrzebują dostępnego transportu – mówi Sri.

Sri w styczniu zrealizowała ponad miesięczny projekt okrążenia Sumatry, a jej marzeniem pozostaje podróż Dżakarty na Bali, czyli 1212 kilometrów do pokonania. Organizacja UCP Wheels for Humanisty pracuje obecnie nad unowocześnieniem tego typu motocykla i przyspieszeniem jego produkcji (teraz 1 sztuka powstaje ok. miesiąc czasu).

Najnowsze

Motocykl BMW z jednym cylindrem – BMW Concept Stunt G 310

W brazylijskim Sao Paulo odbywają się właśnie targi motocyklowe. BMW postanowiło wykorzystać tą imprezę, by zaprezentować swój najnowszy projekt o nazwie Concept Stunt G 310.

Pod tą nazwą skrywa się „bezkompromisowa interpretacja agresywnego i wytrzymałego motocykla do stuntu”. Nad projektem czuwał czterokrotny mistrz świata oraz Europy w stuncie, czyli Chris Pfeiffer.

Motocykl ma bardzo kompaktowe kształty. Wszystko, dzięki zastosowaniu silnika z jednym cylindrem. BMW nie zdradziło jeszcze osiągów maszyny, ale koncept jest już wyposażony we wszystko, co konieczne do wyczynowej jazdy. 

Poza kolorowym nadwoziem zamontowano tam antypoślizgowe siedzisko oraz dodatkowe orurowanie wokół silnika. Zamontowano też specjalny „ogon”, na którym kierowca może stać podczas wykonywania trików. W standardzie jest montowana blokowana przepustnica oraz wyczynowy tylny hamulec.

Najnowsze

Uratuj życie dziecka idącego do szkoły

Znany reżyser, Luc Besson stworzył film, który został wykorzystany do akcji społecznej obrazującej, jak niebezpieczna może być codzienna droga do szkoły.

Twórca takich produkcji jak „Leon Zawodowiec”, „Piąty element” czy „Wielki błękit” wziął udział w akcji społecznej #SaveKidsLives.

Jak podaje WHO, każdego dnia 500 dzieci idących do szkoły ginie pod kołami samochodów. Kampania ma pozwolić na uświadomienie ogromu tego zjawiska oraz podniesienia świadomości wśród kierowców.

Zdjęcia do filmu były kręcone w Paryżu oraz w Afryce Południowej, gdzie brak jakiejkolwiek infrastruktury poprawiającej bezpieczeństwo na drogach, przyczynia się do ogromu tragedii. Stolica Francji została wybrana z powodu ogromnego ruchu samochodowego, który sprzyja zagrożeniu pieszym.

Kampania FIA jest elementem światowej akcji #SaveKidsLives, a dzisiaj ruszą także lokalne akcje medialne związane z premierą filmu, przygotowane w 10 językach (Angielskim, Francuskim, Hiszpańskim, Portugalskim, Włoskim, Niemieckim, Arabskim, Chińskim, Japońskim i Rosyjskim).

Najnowsze