Pieszy zobaczył zbliżające się auto, więc wszedł na przejście. Kierowca wpadł w poślizg

Zwykle apelujemy, aby piesi pamiętali o własnym bezpieczeństwie i rozglądali się wchodząc na pasy. Takie sytuacje udowadniają, że trzeba apelować o coś zupełnie innego.

Do potrąceń dochodzi zwykle w sytuacjach, kiedy ani kierowca, ani pieszy, nie patrzą tam, gdzie powinni. Co gorsza, dochodzi także w sytuacjach, gdy pieszy widzi samochód jadący w jego stronę i wtedy podejmuje decyzję wejścia na ulicę.

Pieszy wlazł prosto pod BMW. Wina oczywiście kierowcy?

Tak jak na poniższym nagraniu. Pieszy nawet zatrzymał się na moment. A kiedy upewnił się, że w jego stronę jedzie z niemałą prędkością Cinquecento i wcale nie zwalnia, wszedł na pasy. Tego kierowca nie przewidział, więc chociaż zareagował natychmiast, było już za późno.

Kierowca nie widział pieszych, piesi nawet nie spojrzeli w stronę samochodu

Pieszy na szczęście w ostatnim momencie się zatrzymał, a kierujący, chociaż wpadł w poślizg, zdołał go ominąć.

Komentarze:

Jerry - 24 listopada 2021

Musi czy nie musi… Jestem kierowcą i pieszym i na miejscu pieszego czy mam pierwszeństwo czy nie to i tak przepuściłbym ten samochód bo wolę sekunde przystanąć niż zaliczyć taką kolizję. Trochę zrozumienia bo przepisy nie zawsze idą w parze z praktyką szczególnie jak pieszy waży kilkadziesiat kilo i może na sekunde przystanąć a samochod kilkaset a w przypadku ciezarowych kilka tysięcy kg. Przeszedłby sekunde później i byłoby git bo jak widac pieszemu sie i tak noe śpieszyło i droga nie byla bardzo gęsta od samochodów.

Odpowiedz

ech - 23 listopada 2021

Kierowca ma obowiązek zachować szczególną ostrożność. Pieszy też. Oboje ewidentnie nie zachowali, wina po obu stronach.

Odpowiedz

Moni - 24 listopada 2021

A to kierowca nie widzial ze pieszy zbliza sie do przejscia?? Najwyzsza pora poczytac o obowiazujacych przepisach 🙂 Jezdza jak chcaa… wyglada na to ze piesi maja ustepywac samochodom bo gdzies sie ludziom spieszy ze nie moga na kilka sekund sie zatrzymac.

Odpowiedz

Czeław - 23 listopada 2021

Pieszy – człowiek skur……l, wszedł specjalnie… bo ma prawo …

Odpowiedz

Renia - 22 listopada 2021

wina jest kierowcy na nagraniu ewidentnie widać jak pieszy już ma zamiar wejść na pasy więc w świetle nowego polskiego prawa pieszy ma pierwszeństwo i nic nie szkodzi że kierowca go nie widzi.

Odpowiedz

Aaa - 22 listopada 2021

Bezdyskusyjna wina pieszego, złamanie z premedytacją art. 14, pkt. b kodeksu drogowego.

Odpowiedz

pomyśl trochę pustaku - 27 listopada 2021

Od momentu wprowadzenia nowych przepisów piesi w ogóle nie zwracają uwagi na auta tylko wchodzą na pasy bez upewnienia się czy moga zwykłe pustaki najpierw niech pomyślą że wchodza przed maskę pojazdu o masie srednio ponad tony . Tona nie zatrzyma się w miejscu od momentu hamowania.

Odpowiedz

Aaa - 22 listopada 2021

Pokaż mi artykuł w KD, który mówi, że musisz się zatrzymać, jeśli pieszy stoi przed przejściem.

Odpowiedz

jan kowalski - 22 listopada 2021

chyba tylko w twojej bajce, dojeżdżając do przejścia i widząc przed nim pieszego MUSISZ mu ustąpić pierwszeństwa! ale w polsce jak w lesie jak nie wyczekasz na „okienko” gdzie ktoś jest daleko i nie jedzie zbyt szybko i nie wleziesz na jezdnię to cię w życiu nie przepuszczą, więc sobie nie wycieraj gęby KD tylko się doucz

Odpowiedz

Jan Kowalski - 22 listopada 2021

Kierowca na pewno widział osobę zbliżającą się do przejścia, to dla mnie nie ulega wątpliwości. Prosta droga, widoczność dobra. A to, że jechał trochę za szybko, to już jego wina. Wystarczy jechać trochę wolniej i mieć oczy otwarte i skupione na drodze a nie na smartfonie.

Odpowiedz

Aaa - 22 listopada 2021

> przepisy się zmieniły i MUSI się zatrzymać

NIE MUSI. Nie ma takiego obowiązku. To pieszy ma obowiązek nie wchodzić przed nadjeżdżający pojazd.

Odpowiedz

hmmm - 22 listopada 2021

przepisy się zmieniły i MUSI się zatrzymać, święta krowa w swojej złomowatej puszcze myśli że jest kimś a pieszy ma jak zwierze chodzić rowami i kanałami i przebiegać co by hrabia nie musiał zwolnić czy się zatrzymać

Odpowiedz

Stefek albo Wandzia - 22 listopada 2021

W świetle nowych przepisów miał obowiązek ustąpić pierwszeństwo, czego nie zrobił.

Odpowiedz

Jan Kowalski - 22 listopada 2021

Widział pieszego, ale nie miał obowiązku się zatrzymywać przed przejściem. Zachował ostrożność, bo wyminął świętą krowę i go nie przejechał. 100% winy pieszego.

Odpowiedz

Katarzyna - 22 listopada 2021

To samo dotyczy pieszego. Poza odpowiednią prędkością, oczywiscie.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze