Quantcast
Karolina Chojnacka

Pierwszy Rajd Polski wystartował sto lat temu. Z tej okazji powstał pamiątkowy, kolekcjonerski album

Na przypadającą w tym roku setną rocznicę najważniejszej w Polsce imprezy sportu samochodowego ukazał się album „Stulecie. Rajd Polski 1921-2021”.

Pierwszy Rajd Polski został rozegrany w 1921 roku. Prowadził z Warszawy do Białowieży i z powrotem.

Liczące 192 strony opracowanie autorstwa Janusza Szymanka i Grzegorza Chmielewskiego zawiera z górą 650 fotografii i innych ilustracji – zarówno unikatowych zdjęć archiwalnych z najdawniejszych edycji, jak i efektownych, barwnych ujęć, obrazujących rajdową współczesność. Część tekstowa przedstawia historyczne tło, na którym krótko po I wojnie światowej narodziła się idea rozgrywania zawodów automobilowych. Obszerny rozdział prezentuje rok po roku przebieg wszystkich dotychczas przeprowadzonych Rajdów Polski, a w części dokumentacyjnej przytacza ich najważniejsze szczegóły (łącznie z wynikami czołówki). Specjalny rozdział przypomina najważniejsze postaci działaczy i zawodników, którzy szczególnie zasłużyli się w dziejach Rajdów Polski.

Album „Stulecie. Rajd Polski 1921-2021”
Album „Stulecie. Rajd Polski 1921-2021”, fot. materiały prasowe

Wydawcą albumu jest Auto Klub Dziennikarzy Polskich, a edycję sfinansował Polski Związek Motorowy. Album ukazał się w bibliofilskim nakładzie zaledwie 1 000 egzemplarzy.

Więcej szczegółów o dziewiątym już tomie serii wydawniczej „Biblioteka AKDP”: www.akdp.org.pl w zakładce BIBLIOTEKA.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze