Pierwsze auta z zielonymi tablicami już na polskich drogach

1 stycznia 2020 roku polskie urzędy komunikacji rozpoczęły wydawanie zielonych tablic rejestracyjnych. Dla jakich aut są one przeznaczone i czy można zmienić posiadane już „blachy” na te ekologiczne?

Zgodnie z ustawą o elektromobilności, samochody elektryczne oraz wodorowe otrzymują od początku roku nowy rodzaj tablic rejestracyjnych. Mają one zielone tło oraz czarne litery i cyfry. Pojawiły się też nowe naklejki – czerwona obwódka to znak rozpoznawczy aut elektrycznych, a żółta wodorowych.

Nowe tablice w założeniu mają ułatwić życie właścicielom „elektryków”, którzy nie raz wpadali w kłopoty korzystając z buspasów lub nie płacąc za parkowanie w strefie. Teraz powinni nie mieć już problemów z policją, ani z obsługą strefy płatnego parkowania.

Wcześniej taką rolę pełniły niebieskie naklejki z literami „EE”, które naklejało się w prawym dolnym rogu szyby (obok tej z numerem rejestracyjnym). Doświadczenia wielu kierowców aut elektrycznych pokazały, że jest to metoda nieskuteczna, a funkcjonariusze oraz kontrolerzy często niedouczeni (przynajmniej w zakresie ustawy o elektromobilności).

Osoby, które już mają samochód elektryczny i chciałyby zmienić swoje tablice na zielone, mogą to zrobić. Koszt takiej wymiany to 93 złote.

 

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Ja mam hybrydę to se pędzlem namaluje lawendowe, albo kawa z mlekiem

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Dlaczego mają płacić dodatkowo za takie tablice? Ekologia = więcej kasy dla budżetu? Nie lepiej sobie przemalować?

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

W Bruxeli to plaki garazowe

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Pisał to jakiś debilizm

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Nie zielone tablice tylko biale z zielonymi cyframi i literkami

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze