Karolina Chojnacka

Paliwo z odpadów: Volkswagen zasila frachtowce samochodowe zużytym olejem z restauracji

Zmniejsza to emisję CO2 frachtowców samochodowych o ponad 85%.

Grupa Volkswagen nie zwalnia tempa w sprawach ochrony klimatu: w przyszłości Volkswagen Group Logistics będzie wykorzystywać certyfikowane paliwo z pozostałości roślinnych do niektórych dostaw nowych samochodów drogą morską.

Paliwo to jest produkowane z takich materiałów, jak zużyty olej z restauracji i przemysłu spożywczego. Pierwszy frachtowiec został zatankowany tym olejem po raz pierwszy w połowie listopada 2020 roku.

Thomas Zernechel, szef działu logistyki Grupy Volkswagen, powiedział:

Jesteśmy pierwszym producentem samochodów, który szeroko stosował to paliwo. W ten sposób ponownie wykorzystujemy zużyty olej w sposób przyjazny dla środowiska. Przy 85% niższej emisji CO2 niż w przypadku konwencjonalnych paliw kopalnych, wkład w ochronę klimatu jest ogromny.

Volkswagen zasila frachtowce samochodowe zużytym olejem z restauracji

Przeczytaj też: Volkswagen Touareg – jedno kliknięcie i samochód sam parkuje!

W przypadku przesyłek europejskich Volkswagen Group Logistics stale czarteruje dwa statki, które przewożą do 3500 pojazdów na trasie z Emden przez Dublin (Irlandia), Santander (Hiszpania) i Setubal (Portugalia) z powrotem do Emden około 50 razy w roku. Każdego roku przewożą około 250 000 nowych pojazdów marek Audi, Seat, Škoda czy Volkswagen.

Oba statki, o długości 180 metrów, są napędzane morskim silnikiem wysokoprężnym MAN o mocy ponad 19 000 KM (14 220 kW). W przyszłości oba statki mają być tankowane na morzu u wybrzeży Vlissingen (Holandia) paliwem alternatywnym dostarczanym przez holenderską firmę GoodFuels. W ten sposób emisje CO2 z dwóch konwencjonalnych statków na ich trasach zostaną zmniejszone o ponad 85% – z ponad 60 000 do około 9 000 ton rocznie. Ponadto prawie całkowicie zostanie zredukowana emisja tlenków siarki.

Zmiana ta wpisuje się w strategię Grupy Volkswagen mającą na celu uczynienie jej jeszcze bardziej ekologiczną: kolejnym elementem jest wykorzystanie skroplonego gazu ziemnego (LNG) do zasilania frachtowców samochodowych. Statki te pływają między Europą, Ameryką Północną i Ameryką Łacińską. Ponadto wszystkie przesyłki kolejowe w Niemczech z DB Cargo przechodzą na eko-energię:

W ten sposób Volkswagen Group Logistics pomaga Grupie Volkswagen osiągnąć neutralność węglową netto do 2050 rok.

Przeczytaj też: Volkswagen Taos zaprezentowany! To kompaktowy crossover o mocy 158 KM

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze