Ewa Kania

Jesteś kierowcą i nie otwierasz drzwi prawą ręką? W pewnych miejscach zapłacisz ogromny mandat

Którą ręką otwieracie drzwi w samochodzie? Zakładamy że tą, która jest bliżej drzwi. W przypadku kierowcy jest to ręka lewa, ale mimo tego powinien używać on prawej? Dlaczego? To bardzo istotna zasada, a za jej niestosowanie można zostać poważne ukaranym.

Spis treści

Co to jest metoda „Dutch reach”?

W Polsce nadal mało się mówi o tej zasadzie, ale w krajach zachodnich zdobywa ona coraz większą popularność. „Dutch reach”, czyli „holenderskie sięgnięcie”, oznacza otwieranie drzwi kierowcy prawą ręką. Ogólnie także otwieranie od wewnątrz drzwi samochodu, ręką którą mniej wygodnie jest nam sięgnąć.

Po co się to robi? Metoda wymaga dalszego sięgnięcia i przekręcenia całego ciała. Lecz właśnie o to przekręcenie ciała i obrócenie się chodzi w całej tej metodzie. Wymusza obrócenie również głowy, co ma mieć wymierne korzyści dla bezpieczeństwa.

Według twórców tej metody, takie niewygodne wykręcanie się sprawia, że mimowolnie spoglądamy przez szybę i mamy większą szansę na zauważanie rowerzysty, który może przejeżdżać obok naszego samochodu.

Otwieranie drzwi kierowcy prawą ręką – co to naprawdę daje?

Każdy dobry kierowca wie, że wystarczy zerknąć przed otworzeniem drzwi w lusterko boczne i już wiadomo, czy można bezpiecznie wysiadać. Z lusterka skorzystać może także pasażer z przodu, jeśli tylko się odpowiednio nachyli. Jeśli podróżnych jest więcej, kierowca może w dwie sekundy skontrolować sytuację z obu stron pojazdu i powiedzieć, kiedy można bezpiecznie wysiąść. W lusterkach zobaczy też znacznie więcej, niż wykręcając się w fotelu i spoglądając jednym okiem przez boczną szybę.

Premier zapowiedział kolejne podwyżki. Kary dla kierowców wzrosną od nowego roku, ale to nie koniec

Dlaczego więc forsuje się metodę „Dutch reach”? Prawdopodobnie chodzi o to, że jeśli wyrobimy sobie taki odruch, nie będzie ryzyka, że w pośpiechu i roztargnieniu zapomnimy spojrzeć do lusterka. Wyuczone sięganie do klamki prawą ręką wymusi na nas odpowiedni ruch i przypomni o tym, że musimy uważać na rowerzystów.

Czy za otwieranie drzwi kierowcy lewą ręką można dostać mandat?

Metoda „Dutch reach” ma coś w sobie, ale jest wysoce niedoskonała. Pomimo tego zdobywa na zachodzie popularność, a w Wielkiej Brytanii obowiązuje nawet prawo, wymuszające otwieranie drzwi tylko opisanym sposobem. Kierowca, który tego nie zrobi zapłaci 1000 funtów, czyli aż 5400 zł.

Inne europejskie kraje skupiają się (przynajmniej póki co) głównie na kampaniach społecznych, popularyzujących otwieranie drzwi w samochodzie „niewłaściwą” ręką. Niektóre jednak wprowadziły to jako punkt obowiązkowy na egzaminie z prawa jazdy.

W Polsce stosowanie „Dutch reach” nie jest wymagane, ani nie jest też nauczane. Nie można jednak wykluczyć, że za jakiś zmienią się zalecenia dla kierowców także w naszym kraju.

Komentarze:

Pawel - 22 września 2023

Bzdura totalna nigdzie nie przestrzegana, a już na pewno nie w UK

Odpowiedz

jad - 24 września 2023

I, znów kierowca ma „szukać” rowerzysty… a, rowerzysta to święta krowa na jezdni…!!!

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze