Ewa Kania

Czy dozwolone jest przejeżdżanie między progami zwalniającymi? Decyduje jedna rzecz

Przejeżdżanie przez progi zwalniające to nic przyjemnego - ani dla kierowcy, ani dla samochodu. Część osób stara się znajdować sposoby na omijanie progów, ale czy takie zachowanie jest zgodne z przepisami?

Spis treści

W jakich miejscach stosuje się progi zwalniające?

Co do zasady progi zwalniające stosuje się w miejscach, gdzie ruch i rozwijane prędkości są nieduże, a stosowanie fotoradaru byłoby zbyt drogie i nieuzasadnione. Zwykle spotkać je można w pobliżach przejść dla pieszych, na osiedlach i innych miejscach, gdzie jest wzmożony ruch niechronionych uczestników.

Nie ma jednego wzorca progu zwalniającego, ponieważ stosuje się progi o różnej wysokości i wyprofilowaniu, a także mocowane do asfaltu lub w formie wyniesienia nawierzchni. Niektóre z nich można bezpiecznie pokonywać jadąc 20-30 km/h, inne zaś najwyżej kilka kilometrów na godzinę.

Najlepsza technika przejeżdżania przez progi zwalniające

Dojeżdżając do progu powinniśmy się odpowiednio przygotować, co nie jest trudne, jako że progi zwalniające oznaczane są tablicą A-11a. Często poniżej umieszcza się informację, ile metrów pozostało do progu, a także ograniczenie prędkości, do jakiego powinniśmy się zastosować. Nie jest to, wbrew niektórym opiniom, zalecana prędkość przejazdu przez próg, lecz klasyczne ograniczenie, które musi być potem odwołane.

Podczas przejeżdżania przez próg zwalniający, kierowca powinien pamiętać aby:

  • nie hamować gwałtownie przed progiem
  • zdjęć nogę z hamulca podczas najeżdżania na próg
  • nie przejeżdżać przez próg na półsprzęgle
  • nie uważać ograniczenia prędkości przed progiem zwalniającym za prędkość zalecaną

Czy omijanie progów zwalniających jest zgodne z prawem?

Klasycznych progów zwalniających zwykle nie da się ominąć, ale są też tak zwane progi poduszkowe. Mają one formę dwóch wypukłości w kształcie kwadratu, które wymagają od kierowców osobówek zmniejszenia prędkości, ale nie wpływają na miejskie autobusy. Dzięki temu przejeżdżanie przez nie nie wiąże się z dyskomfortem dla pasażerów komunikacji miejskiej.

Znak z białym rombem to dla kierowców zagadka. Tymczasem mandat mały nie jest

Niektórzy kierowcy próbują przejeżdżać pomiędzy takimi progami, aby nie musieć przed nimi zwalniać. Czy takie zachowanie jest zgodne z prawem?

To zależy. Jeśli przy progach znajduje się linia przerywana lub nie ma żadnych linii, wtedy kierowca może potraktować przejazd między progami jak omijanie przeszkody. Konieczne jest wtedy włącznie kierunkowskazu, gdy przekraczamy linię.

Jeśli w miejscu umieszczenia progu zwalniającego znajduje się linia ciągła, wtedy nie można przejeżdżać między poduszkami progu.

Jaki mandat za omijanie progu zwalniającego?

Prawo nie zakazuje jazdy w sposób, pozwalający na ominięcie kołami progu zwalniającego. Ale nie można przy tym złamać innych przepisów.

W przypadku, gdy ominiemy próg i najedziemy na ciągłą linię, grozi nam mandat w wysokości 200 zł.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze