Ogrzewanie postojowe
Wiedząc o tym, że rozruch silnika po mroźnej nocy jest zwykle utrudniony (silnika Diesla szczególnie) oraz to, że takie rozruchy powodują przyspieszone zużycie par ciernych w silniku, stosuje się podgrzewacze.
Schemat obiegu cieczy w ogrzewaniu postojowym WEBASTO. |
![]() |
Fot. Producent |
Są dwa rodzaje takich urządzeń: powietrzne i wodne. Agregaty wodne służą zarówno do ogrzewania wnętrza pojazdu jak i podgrzewania zimnego silnika. Wykorzystują do tego celu paliwo ze zbiornika, które przez pompę podawane jest do komory spalania.
Niezależne ogrzewanie składa się z: programatora pozwalającego np. na określenie godziny włączenia, pompy paliwa, pompy płynu chłodzącego, wymiennika ciepła, komory spalania, świecy żarowej, czujnika płomienia. grzałki w układzie chłodzenia samochodu, czujnika temperatury na zewnątrz. Zużycie paliwa jest na poziomie 0,6 dm3/h. Takie układy podgrzewania pozwalają na efektywniejsze i sprawniejsze działanie pojazdów. Ciepły silnik pracuje ciszej i zużywa mniej paliwa.
Niezależne ogrzewanie postojowe zwiększa komfort, czyni jazdę bezpieczniejszą, chroni środowisko naturalne i jest rozwiązaniem ekonomicznym.
Najnowsze
-
Płatne parkowanie a wzrost wypadków motocyklowych – to szokujące dane! Jak jeździć bezpieczniej?
Wydaje się, że przesiadka na jednoślad w mieście to same korzyści - dowiedz się, czy ma to sens i czy jesteś na to gotowy. -
Test BMW 120 – z potencjałem na przyjaciela
-
Nowy Volkswagen Touareg R – flagowy SUV z wtyczką i sportowym zacięciem
-
Foteliki samochodowe na każdą kieszeń: jak znaleźć bezpieczny model w dobrej cenie?
-
Parking w Warszawie: bezkarność na „kopertach” uderza w najsłabszych – kto na tym zarabia? Cena kopert i fałszywych kart
Zostaw komentarz: