Ewa Kania

Masz samochód z nowoczesnymi klamkami? Lepiej woź ze sobą duży młotek

Kolejny trend o który nikt nie prosił, a który jest coraz popularniejszy, może nieść ze sobą realne i poważne zagrożenie dla podróżnych. Chodzi o nowoczesne klamki, które w sytuacjach awaryjnych mogą poważnie utrudnić lub uniemożliwić przeprowadzenie akcji ratunkowej.

Niemcy zwracają uwagę na niebezpieczne klamki w samochodach

Niemiecka organizacja ADAC przyjrzała się coraz popularniejszym aerodynamicznym klamkom w samochodach. Najczęściej można je spotkać w modelach elektrycznych, ale nie jest to regułą. Producenci korzystają z nich w pogoni za jak najlepszą aerodynamiką, poprawiającym zużycie paliwa lub energii elektrycznej.

Zasada ich działania jest prosta. Kiedy otwieramy pojazd, klamki się wysuwają i pozwalają na swobodne otworzenie drzwi. Po ruszeniu, klamki licują się z nadwoziem, zapewniając idealną aerodynamikę. Rodzi to potencjalnie poważne zagrożenie.

W momencie wypadku, samochody automatycznie otwierają centralne zamki i w opisywanych przypadkach, wysuwają klamki. Jeśli tego nie zrobią, zwykle klamkę da się ręcznie wysunąć z jej ukrycia, ale drugi problem jest taki, że często są to klamki elektroniczne. Jeśli w aucie zaszwankuje elektryka, drzwi mogą się nie otworzyć.

Którą ręką otwierać drzwi? Jeden sposób jest prawidłowy, za drugi grozi mandat

Ponadto klasyczna klamka daje dobry chwyt i umożliwia mocne szarpnięcie drzwiami, jeśli na skutek uderzenia się zatną. Klamki aerodynamiczne są mało wygodne i nie pozwalają na użycie większej siły.

Kierowcy nowoczesnych samochodów powinni wozić młotki

Producenci zwykle przewidują procedurę awaryjnego otwierania drzwi, jeśli nastąpi awaria elektroniki. Mając taki pojazd powinniśmy koniecznie się z nią zapoznać i przekazywać naszym pasażerom. Specjaliści z ADAC mówią także o zaopatrzeniu się w młotek, pozwalający wybić w razie potrzeby szyby.

Niestety nie ma procedur awaryjnego otwierania samochodu od zewnątrz. Jeśli więc sami nie otworzycie drzwi i będziecie zdani na pomoc z zewnątrz, nowoczesne klamki mogą okazać się poważnym zagrożeniem.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze